Тийнейджърките се страхуват от своята женственост

Какво се крие под безформените дрехи и грубото отношение

05 октомври 2019 г.
Тийнейджърките се страхуват от своята женственост

Снимка: Guliver / iStock

Тя носи черна тениска, екстравагантни черни ръкавици до лактите, сив клин и черни кецове. Черен каскет крие слънчевите ѝ кичури, сините ѝ очи са гримирани с дебела черна очна линия. Цяло лято тя е с тази „униформа“ дори на плажа, дори в морето не влиза по бански, а с дрехите.

Неузнаваемата ми тийнейджърка. След като навърши 13 години, започна да се променя рязко и то – не към добро.

Когато я попитах на кого е сърдита, ми каза: „На никого конкретно“. Разказах ѝ за „Сърдитите млади хора“ (израз, с който наричат поколение британски писатели и драматурзи от средата на миналия век: Алън Силитоу, Джон Осбърн, Айрид Мърдок, Дорис Лесинг; понятие, свързано и с началото на пънк рока) и тя започна да пише, разпознавайки чувствата си в техните книги.

Но това е единственото хубаво, което се случи, откакто влезе в пубертета. Обаче всеки с дъщеря ще ви каже, че и той е минал по този път. Вие самите - не бяхте ли същите на 13?

Снимка: pixabay.cim

Момичето си отива, но преди да стане жена се превръща в странно създание. Защо се случва тази метаморфоза и как да се справим с нея, обяснява психологът Леля Чиж пред letidor.ru.

Външност

Милото невинно момиченце с дълга коса и ефирна рокля се превръща в неугледно, грубо същество с неопределен пол. Майките не разбират защо момичетата им загрозяват външността си. Подстригват късо косите си или ги крият под шапки, или пък ги боядисват в абсурдни цветове. Започват да се татуират, да си слагат пиърсинг и флешове в ушите. Роклите изчезват, заменени от безформени дънки бойфренд, вместо еспадрили и сандали обуват маратонки и кубинки.

Поведение

Все по-нервно и все по-рязко става момичето в пубертета, често го чуваме да крещи, да отвръща грубо, да не признава авторитети. Походката му се изменя, започва да си влачи краката като мъж. Постоянно дъвче дъвка, демонстративно прави балони, плюе, псува като хамалин, говори на жаргон и единствените що-годе нормални реплики са: „Всичко е нормално“ и „Споко“, изречени унило, или пък с повдигане на вежди с досада, когато родителите ѝ казват очевидни за нея неща.

Тя може да забрави за правилата на хигиената, да не се мие с дни и да спи с дрехите. Авторитетът на майката вече не значи нищо за нея, но се повишава уважението, което изпитва към баща си и други силни мъже. Въобще, момичето в този период цени силата и презира слабостта.

Не крие отвращението си от всичко „женско“ - чувствителност, сълзи, сантименталности, целувки, прегръдки. „Държиш се като баба“, „Ненавиждам бабешкото в теб!“ и тем подобни обиди, изречени към майката - без жалост, без уважение и толерантност. 

Тази неприятна трансформация ще премине, но какво я поражда?

1. Бунтът на подрастващите

Това е закономерен стадий от индивидуализацията на подрастващите, независимо от пола.

Детето, което досега е живяло по правилата на родителите си, започва да проявява своята воля. Преди то е имало силна психологическа връзка особено с майка си, но сега започва да отвоюва своята самостоятелност. Започва да определя свои ценности, потребности, цели и те могат да се различават коренно от родителските очаквания.

Демонстративно провокативното поведение на тийнейджърите поякога е на границите на позволеното. В тази възраст се правят най-много експерименти с правилата. Постоянните опити да направят нещо различно, забранено и любопитството да узнаят какво ще се случи след това, ако се окаже, че няма наказание – това е нова степен на свободата. Детето се бори за свои права, закъснявайки всяка вечер все повече, изисква свои свободи и собствена територия от възрастните.

Главното правило за родителите по време на бунта на подрастващите е да воюват с тях честно. Не да пречупват тяхната воля жестоко и безапелационно, без обяснение, просто защото „така трябва“. А да обяснят, че те са нарушили вашите граници и и до какви неблагоприятни последствия може да доведе тяхното поведение.

14-годишната дъщеря на моя приятелка поиска да си направи расти. Приятелката ми ѝ забрани да си „загрозява косата“. Момичето намерило пари, отишло при фризьора и останало при него два дни. След които детето явно се осъзнало. Върнало се с расти, направени на половината глава. Родителите - възмутени, гневни, притеснени, угрижени от изчезването и своеволието.

В подобна комплицирана ситуация властните, жестоки родители могат да пречупят волята на момичето, като го върнат насила вкъщи, като му отрежат растите и го накажат. Това обаче би създало големи проблеми за него в бъдеще, би било много трудно за порасналото момиче да прояви инициатива и да удовлетвори желанията си, защото тази инициатива е наказуема, а желанията ѝ са нередни.

Но моята приятелка и нейният мъж постъпиха много мъдро. Обясниха на дъщеря си как са се чувствали, когато е избягала от къщи, после договориха условията, при които дъщеря им може да си донаправи растите. Така коафьорът се появи у тях и всичко премина под техен контрол. Дъщеря им разбра, че може да проявява инициатива и има право да удовлетворява своите желания, но е длъжна да прецени дали по този начин не пристъпва някакви норми на поведение и дали не накърнява чувствата на най-близките си хора.

Главния конфликт в подрастващата възраст е между вече зрялата воля на тийнейджъра и неговата материална и психологическа зависимост от родителите, намесващи се в проявлението на тази воля. Благополучният изход от този конфликт между поколенията е чрез разговор и стигане на единодушно решение, подхождащо на психически устойчиви зрели личности.

2. Защита на женственността

Между 11-ата и 15-ата година повечето момичета се превръщат в жени, идва месечният им цикъл, проявяват се вторичните полови белези – гърдите растат, формата на тялото се закръгля и привлича мъжкото внимание. Но момичето още не е готово за секс и подсъзнателно се прави непривлекателно, за да се защити от сексуални посегателства. Всички тези безформени панталони, грубост и мъжка походка са телесна защита. Момичето иска да каже на потенциалния нападател: „Не ме докосвай, аз съм силна.“

Според юнгианския възглед, момичето формира свой вътрешен защитнит Анимус, който пази уязвимата жена в нея. Към 18-годишна възраст, когато то психически и физиологически е вече готово за секс, отново ще разцъфне като красива жена, защото задачата на следващия етап от развитието ѝ вече не е защита от мъжете, а привличането им за създаване на потомство.

Затова е нужно просто да стиснете зъби, да се въоръжите с търпение и да наблюдавате с интерес този сложен период от развитието на вашата дъщеря, по възможност да я пазите и да установите отношения на доверие. Трудно се постига, но ще успеете. Както вашата майка е успяла с вас.

Марина Атанасова

Новини

Джъстин Тимбърлейк към тийнейджърите

Заедно

Не карайте тийнейджърите да четат насила

Образование

48 000 тийнейджъри на училище за безопасен секс

Да поговорим

Защо тийнейджърите не могат да се съсредоточават

Още от Да поговорим

Със сигурност разводът оставя следи в детската душа.

Снимка: Shutterstock

По-вероятно ли е децата на разведени двойки да се разведат

Деца, които спорят за играчка. Снимка: Getty

Той започна пръв

Утешете детето, когато това се случи, а не му се карайте.

Снимка: Shutterstock

Подмокрянето в леглото при децата

Родител гледа под лупа детето си. Илюстрация: Shutterstock

Защо прекомерната опека вреди на детето

Жена, която мисли с каква задача да се захване първо. Снимка: Getty

Да не отлагаме днешната рабата за утре: ама как

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Със сигурност разводът оставя следи в детската душа.

Снимка: Shutterstock

Деца, които спорят за играчка. Снимка: Getty

Когато ни стане горещо, сензорите в тялото информират мозъка.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца, които спорят за играчка. Снимка: Getty

Да поговорим

Той започна пръв

Защо се карат братя и сестри и как хитро да укротим битката

Утешете детето, когато това се случи, а не му се карайте.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Подмокрянето в леглото при децата

Нормално ли е детето да се изпуска по време на сън

Родител гледа под лупа детето си. Илюстрация: Shutterstock

Да поговорим

Защо прекомерната опека вреди на детето

Родителите „хеликоптери“ отглеждат поколение от „снежинки“

Салма Хайек . Снимка: Instagram

Заедно

Салма Хайек медитира у дома с необичаен помощник

Актрисата показа как постига младежки вид и строен силует

Жена, която мисли с каква задача да се захване първо. Снимка: Getty

Да поговорим

Да не отлагаме днешната рабата за утре: ама как

5 идеи за тези, на които им е трудно да започнат

Хенри Кавил. Снимка: Getty

Заедно

Звездата от "Вещер" Хенри Кавил ще става татко

С годеницата му Натали Вискузо очакват раждането на първото си дете

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Умението за работа в екип е важно за всяко дете.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете вашето дете да работи по-добре в екип

10 идеи за Монтесори активности