10 психологически факта, които разкриват доста за нас

Предлагаме ви любопитно проучане, което може доста да ви изненада

20 Януари 2024 г.
10 психологически факта, които разкриват доста за нас

Има неща, които звучат невероятно, но са факт за нашия мозък и мислене.

Снимка: Shutterstock

През годините учените успяха да разкрият много от мистериите и недостатъците на човешкия мозък, заровени дълбоко в нашата психика, пише BrightSide.

Именно поради тази причина днес ви подканваме на едно пътешествие във вашата собствена глава, което ще ви разкрие повече за начина, по който съзнанието функционира.

1. Постоянно променяме спомените си

Имаме навика да гледаме на нашите спомени като кратки филми или видео клипове. Като на неща, които стоят на някой „рафт“ в мозъка - в безопасност и непроменими. Оказва се обаче, че спомените за минали събития се променят всеки път, когато решим да си ги припомним.

Тяхното съдържание е повлияно от изчерпване на паметта и от събития, настъпили в по-близкото минало. Например, нямате ясни спомени от всички хора, които са се присъединили към едно семейство преди няколко години, но тъй като вашата леля никога не пропуска подобни събития, умът ви в крайна сметка я включва в спомените - дори ако тя отсъства в този конкретен случай.

2. Можем да имаме само ограничен брой приятели

Чували ли сте за числото на Дънбар? Според психолозите и социолозите, които са го измислили, то показва максималният брой хора, с които човек може да поддържа близки връзки. Така че дори и да имате хиляди „приятели“ във Facebook, можете да поддържате смислена комуникация само с 50-200 от тях.

3. Чувстваме се по-щастливи, когато сме заети

Представете си, че сте на летището и трябва да вземете багажа. След десет минути достигате до зоната за искане и незабавно събирате куфара си.

И сега, малко по-различна ситуация. Намирате пряк път и успявате да стигнете до въртележката на багажа само за две минути. След това оставите останалите осем минути, докато чакате куфара да се появи.

И в двата случая не ви необходими повече от десет минути, за да вземете багажа. Във втория сценарий обаче вероятно сте се чувствали по-нетърпеливи и недоволни. Това се дължи на факта, че нашият мозък не харесва да бъде празен и предпочита да остане зает вместо това. И за всяка завършена задача, той ни възнаграждава с допамина, хормона на щастието.

4. Можем да запомним само 3-4 неща наведнъж

Изследванията показват, че нашият мозък не може да съхранява повече от 3-4 броя информация наведнъж. Освен това тази информация може да бъде запазена само за 20-30 секунди. След това, ние я забравяме, освен ако не си го припомняме отново и отново.

Например, вие шофирате и говорите по телефона (не правете това!). Лицето на другия край ви дава номер, но не можете да го напишете, затова опитате да го запомните. Вие повтаряте номера отново и отново, за да го запазите във вашата краткотрайна памет, докато не можете да го изключите и да го запишете.

Между другото, фактът, че намираме по-лесно да си спомним 3-4 броя информация наведнъж, обяснява защо толкова много неща се състоят от 3-4 цифри или линии. Това важи за номерата на телефонните и кредитни карти и дори към параграфа, който четете!

5. Нашето визуално възприятие на нещата се различава от действителния им вид

Мозъкът ни непрекъснато обработва информацията, получена от сетивните органи. Той анализира визуални образи и ги интерпретира в достъпна за нас форма. Например, причината, поради която можем бързо да четем текст, е фактът, че всъщност не го четем. Ние просто забелязваме първата и последната буква от всяка дума и интуитивно попълваме останалите, въз основа на наше минало преживяване.

6. Прекарваме 30% от времето си мечтаейки

Представете си, че работите, като изучавате важен документ. Изведнъж осъзнавате, че сте прочели едно и също изречение три пъти подред. Вместо да анализирате текста, умът ви се скита някъде.

Учени от Калифорнийския университет казват, че всеки ден прекарваме 30% от времето си да мечтаейки. Понякога (например, по време на дълги пътувания) този дял се увеличава до 70%, но няма нищо лошо в него. Изследванията показват, че хората, които обичат да се скитат в облаците, са по-креативни. Също така, те са по-добри в решаването проблемите и отърваване от стреса.

7. Не можем да пренебрегнем 3 неща в живота: храна, стрес и опасност

Чудили ли сте се защо хората винаги спират да гледат след пътнотранспортно произшествие? Въпреки че наблюдателите откриват, че гледката е изтощителна, те продължават да гледат.

Такова любопитство се задейства от нашия "древен мозък" - част, отговорна за оцеляването. Нейната функция е непрекъснато да сканира околната среда, поставяйки (и отговаряйки) на 3 въпроса: "Мога ли да ям това? Мога ли да правя секс с това? Мога ли да бъда убит от това? "Храната, сексът и опасността са все още нещата, които са от основно значение за това, да останем живи, затова не можем да не им обръщаме внимание.

8. Нуждаем се от колкото се може повече възможности

В скорошно проучване учените поставят две маси в супермаркет. На първата има 6 вида конфитюр, докато на втората - 24. В резултат на това 60 процента от посетителите са се спрели да пробват стоката на втората маса, но когато е дошло време да си купят нещо, първата се е оказала 4 пъти по-популярна.

Защо това се случва? Както вече знаем, нашият мозък може да се фокусира въру 3-4 неща едновременно. Следователно взимането на финалното решение е по-лесно, когато имаме ограничен брой възможности (наприме 6 вида конфитюр).

Въпреки това сънзанието ни копнее постоянно за разнообразие. Обичаме да разглеждаме голямо разнообразие от продукти. Ето защо е по-вероятно да се спрем над масата, на която има 24 типа конфитюри, въпреки че най-накрая най-вероятно ще си купим познатата марка, която винаги си взимаме.

9. По-голямата част от решенията ни са подсъзнателни

Бихме искали да вярваме, че всички наши действия са резултат от внимателно планиране, но в действителност 60-80% от нашите ежедневни решения се вземат подсъзнателно. Ние не мислим да правим тези неща, просто ги правим.

Всяка секунда нашият мозък получава милиони единици данни. За да се предотврати прекалено изтощаване, част от работата се предава на подсъзнанието. Натискането на клавишите, изключването на светлините, затварянето на входната врата – извършваме такива действия автоматично, без да мислим.

За съжаление това често ни кара да се съмняваме в себе си. Така например пристигаме в офиса и изведнъжм започваме да се чудим дали сме изключили ютията или не.

10. Мултитаскингът не съществува

Проучванията показват, че можем да изпълняваме само една когнитивна дейност наведнъж. Опитайте се да говорите и да четете едновременно. Или пък да напишете писмо, докато междувременно слушате аудиокнига. Най-вероятно нищо няма да се получи – мозъкът ни просто не може да се съсредоточи върху две задачи едновременно.

Въпреки това съществуват и изключения. Ако втората дейност е чисто физическа и автоматична (например нещо, което извършваме ежедневно), тогава е съчетаването и на двете задачи е възможно. Например ходене и говорене по телефона. Но дори и тогава има шанс да изпуснете нишката на разговора.

Обекти.бг

Да поговорим

6 навика на щастливите двойки

Още от Да поговорим

Скулптурата "Пиета" на Микеланджело Буонароти, снимка: Guliver / iStock

Легенди и традиции за Страстната седмица

Колебаете се дали да дадете на бебто биберон?

Снимка: Shutterstock

За или против бебешката залъгалка

Момиченце разговаря с дървената кукла. Снимка: Getty

 

Ефектът Пинокио – какво се случва, когато лъжем

Желаното момиче е подкрепящо и грижовно.

Снимка: Shutterstock

7 качества, които притежава най-желаното момиче (според мъжете)

Адаптацията не се случва изведнъж.

Снимка: Shutterstock

Колко месеца са необходими, за да се адаптирате към майчинството

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Събраната сума ще бъде разпределена между всички кампании за лечение, които са активни в платформата DMS.

Снимка: Kaufland България

Орландо Блум

Снимка: Getty images 

Ирина Шейк

Снимка: Getty images

Скулптурата "Пиета" на Микеланджело Буонароти, снимка: Guliver / iStock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Скулптурата "Пиета" на Микеланджело Буонароти, снимка: Guliver / iStock

Рики Мартин. Снимка: Instagram

Заедно

Рики Мартин заведе децата в Япония

Певецът им организира незабравима екзотична почивка

Дете, което кашля. Снимка: Getty

 

 

Здраве

80 лева струва тестът за коклюш

Преболедуването не създава траен имунитет

Ивет Лалова и Симоне Колио. Снимка: Instagram

 

Заедно

Ивет Лалова с първа снимка на сина си

Щастливата майка без притеснения показа бебето

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty
 

Колебаете се дали да дадете на бебто биберон?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

За или против бебешката залъгалка

10 важни неща, които трябва да знаете за биберона

Момиченце разговаря с дървената кукла. Снимка: Getty

 

Да поговорим

Ефектът Пинокио – какво се случва, когато лъжем

Истина или лъжа – носът наистина ни издава. Ето как

Адаптацията не се случва изведнъж.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Колко месеца са необходими, за да се адаптирате към майчинството

Всеки велик прeход в живота носи със себе си период на приспособяване

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

Здраве

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Всяко пето хлапе преминава през подобни състояния

Харисън Форд и Калиста Флокхарт. Снимка: Getty

Заедно

Калиста Флокхарт с весел спомен за първата среща с Харисън Форд

След репликата: Какво прави тук този превъзбуден дядка, двамата са заедно от 14 години