Кое е здравословното тегло, ако очаквате бебе

Колко килограма е нормално да наддадете през бременността и кога може да се говори за риск

11 Май 2022 г.
Кое е здравословното тегло, ако очаквате бебе

Снимка: Shutterstock

Много жени, когато разберат, че очакват бебе, си задават логичния въпрос – колко килограма е нормално да добавят към тялото си? А така също – дали прекаленото напълняване няма да навреди на бебето и има ли начин да запазят добрата си форма, независимо, че им предстоят девет много важни месеца?

Моментът на бременността при всички жени се характеризира не само с психологически, но и с физически промени: формите стават по-заоблени, забелязва се подуване и подпухване, често се променя възприятието за себе си и образа, който всяка жена има за собственото си тяло.

Всичко това е естествено и физиологично, зависи също от хормоналните промени, които имат за цел да създадат оптимални условия за растежа на детето. Но колко килограма можете да качите по време на бременност? И как да изчислите наддаването по най-правилния начин?

Ето какво най-важно трябва да знаете по всички тези въпроси

Снимка: Shutterstock

Как да се ориентирате за теглото по време на бременност

По време на бременността увеличаването на телесното тегло отговаря на естествената физиологична нужда и в голяма степен се дължи и на други фактори: бебето тежи средно около 3,5 кг, плацентата е около 650 грама, околоплодната течност е около 1 кг, нарастването на матката (около 1 кг) и задържаните течности (2-3 кг). Така че сами може да видите, че няма как да не добавите всичко това към теглото.

Въпреки това е от съществено значение както за здравето на майката, така и за детето, наддаването на тегло да се поддържа в определени граници.

На първо място е важно да се изясни, че изобщо не е необходимо да се „яде за двама“, а напротив - много по-важно е да поддържате телесното си тегло под контрол, с постоянен мониторинг още от първите седмици на бременността.

Важно е и колко е тежала майката преди забременяването. Най-доброто условие за оптимален растеж на плода е да имате нормално тегло в началото на бременността и да го контролирате, за да сте сигурни, че увеличаването става постепенно и като цяло протича с умерено темпо.

Добре е бъдещата майка да придобие навика да се претегля редовно и да записва промените в теглото, за да ги покаже на своя лекар, ако е необходимо.

Наддаване на килограми през първия триместър

През първото тримесечие по правило теглото не трябва да варира много. В този период то е насочено главно към натрупване на енергийни резерви, необходими за гарантиране на правилен растеж и развитие на плода и адекватно снабдяване с хранителни вещества.

Следователно в този първи триместър увеличаването на телесната маса на майката е по-ограничено и по същество е свързано с необходимостта от задоволяване на бъдещите фетални нужди и физическа подготовка за кърмене.

В тази фаза, освен всичко друго, теглото на плода не се увеличава по такъв начин, че да се отрази или пречи на това на майката. Енергийните резерви са особено необходими през последните месеци на бременността, когато плодът расте по-бързо, което води до значително увеличение на теглото на майката.

Тегло през второто тримесечие

Реалното наддаване на тегло става по-очевидно от четвъртия месец. През второто тримесечие всъщност бременната жена започва да се чувства много по-добре, огладнява и именно тогава качва няколко излишни килограма.

Наддаването на тегло се увеличава през този период и след това се забавя през последните три месеца на бременността, през които развитието на плода оказва дълбоко влияние върху наддаването на тегло на майката.

Килограмите през третото тримесечие

През втория и третия триместър се препоръчва повишение от само 300 килокалории в сравнение с тези, които обикновено са необходими за диетата на майката.

В крайна сметка увеличаването на теглото на майката, което е нормално, трябва да остане ниско през първата фаза на бременността и постепенно да се увеличава с напредването на гестационния период.

По принцип една жена, която е била с нормално тегло преди бременността в края ѝ може да е качила около 11 до 16 кг, но ситуацията може да варира според отделния случай.

Снимка: Shutterstock

Таблица за тегло на бременността

Ето какво трябва да бъде увеличението на средното телесно тегло на бременната жена по време на бременност:

Първи триместър: 1,5-2 кг (по 500 г на месец)

Втори триместър: 4,5-5,5 кг (по 350-450 г на седмица)

Трети триместър:  2,5-3,5 кг (по 200-300 г на седмица)

Прекомерно напълняване

Лекото отклонение от препоръчаните стойности често е физиологично и може да има много индивидуални вариации, които обикновено зависят от няколко фактора, част от които неподлежащи на промяна: височина и първоначално тегло на бъдещата майка, наследственост, тегло на детето. Други зависят от поведението и навиците: дневен прием на калории; прием на храни, богати на сол; пушене; заседнал начин на живот.

Ако сте напълнели твърде много, добре е да се свържете с вашия гинеколог, който да определи най-добрия хранителен режим конкретно във вашия случай. Важно е и да промените поведението си, стига да нямате противопоказания, и да добавите повече движение всеки ден.

Ако забележите необичайни промени в теглото – например повишаване с повече от 1 кг в рамките на 10 дни, трябва да се свържете с вашия лекар. Особено в случаите, когато е придружено от отоци и подувания на ръцете и краката.

Като цяло както прекомерното наддаване на тегло, както и твърде слабото, изискват адекватни медицински проверки.

По материали от Pianeta Mamma

Здраве

Как да се справите с крампите на краката по време на бременност

Да поговорим

Какво трябва да прави бъдещият татко по време на бременността

Здраве

Кои са най-честите неразположения по време на бременността

Още от Здраве

Дете мирише цвете. Снимка: Guliver / iStock

7 силни аромата, които дразнят бебето

И двете напитки могат да бъдат полезни.

Снимка: Shutterstock

Чай или кафе – най-добрата сутрешна напитка според учените

Има начини да се справим със стреса през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как да прогоним стреса по време на бременност

Бременна жена. Снимка: Getty

Може ли след раждане псориазисът да се влоши

Чуждите обувки носят вреди не само на здравето.

Снимка: Shutterstock

Защо не трябва да носите чужди обувки

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Подкрепете детето в избора му на приятели.

Снимка: Shutterstock

Родители и дете работят над домашното. Снимка: Guliver / iStock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Подкрепете детето в избора му на приятели.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да помогнете на детето да си намери приятели

Защо някои малчугани трудно успяват да се адаптират към връстниците си

Родители и дете работят над домашното. Снимка: Guliver / iStock

Образование

Хвалете, помагайте, мотивирайте. Но не правете нещата вместо детето!

9 тайни на „мързеливата майка“ от психолога Анна Бикова

За децата ще бъде наистина много забавно.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

3 весели игри, които може да организирате на празника

Ето как да забавлявате малчуганите на Великден