10 трика, които ще ви помогнат срещу вирусите

Ето как да се спасите – и вие, и децата, от боледуване през зимния сезон

09 Февруари 2024 г.
10 трика, които ще ви помогнат срещу вирусите

Има някои хитрини, които работят срещу неприятните вируси.

Снимка: Shutterstock

Много майки се страхуват от студовете и се настройват още от септември, че децата им ще боледуват цяла зима. Схемата е ясна: понеделник и вторник на детска градина, после - вкъщи с термометър под мишница до края на седмицата.

Същата работа е и в началните класове - децата се презаразяват едно друго, пенсионерите също лесно пипват вируси, както и всички, които нямат силна имунна система. Приказките и писанията за различните видове грип, които ще ни сполетят и как вирусите мутират, не облекчават ситуацията – треперим не само от студ, но и от страх. Защото знаете как е: антибиотици, витамини, пробиотици, болнични, отсъствия от училище, кисели физиономии.

Обаче има ефективни начини да не се стига до всичко това. Като се запазим здрави.

Колкото е по-здрав имунитетът, толкова по-малко ще ни сполитат инфекции, алергии, настинки. Или ще ги преболедуваме по-леко, защото организмът ни ще има сили да се справя с тях. Има обаче някои условия това да се случи – не с вълшебни лекарства, а с някои простички неща, които да включим във всекидневния си режим.

Здравословното хранене е една от първите стъпки.

Снимка: Shutterstock

1. Хранете се правилно

Имунитетът зависи на 90% от състоянието на червата. Затова преди всичко трябва да си изградим правилен режим на хранене.

Винаги, а особено и в студеното време на годината е добре да започваме деня с чаша топла вода и малко лимонов сок за вкус. Да я пием преди закуската, като предварително сме измили зъбите и езика.

Никакви студени закуски! Изключете също мазните банички и сандвичи, сухите бисквити. Само топла и желателно - мека храна: палачинки, каша, омлет, сиренка. През деня – топъл обяд, до 17.00 ч. - следобедна закуска, и най-късно два часа преди лягане - вечеря. В закуската и вечерята може да добавяте подправки, но за обед ги избягвайте. Вечер не яжте орехи, мляко, бонбони и макарони.

2. Хапвайте мед всеки ден (стига да не сте алергични)

Не само сутрин, но и вечер. И не го добавяйте в чай, а го яжте самостоятелно, без топлинна обработка. Въпрос на вкус е какъв вид мед да изберете, но главното е да е качествен. Избирайте го от специализиран магазин или пчелин, не от място в което не сте сигурни, че се съхранява и транспортира правилно.

Разбира се, не бива да се прекалява с меда, както и с всичко останало, впрочем – две чаени лъжички на ден са напълно достатъчни. Добавяйте го в мюсли, гарнирайте питки, палачинки и бухтички с него. Експериментирайте с различни вкусове – акация, липа, букет, така и детето ви ще заобича мед.

3. Използвайте пресен джинджифил

Хубаво е винаги да имате парче от него в хладилника, за да стане част от вашето всекидневие. В аптеките продават чайове и настойки от джинджифил, но може и от пресен корен всяка сутрин да настъргвате по малко и да хапвате. Защото за целебните му и антибактериални свойства могат да се напишат томове.

Той повишава имунитета, действа болкоуспокояващо, отхрачващо и успокояващо средство, подобрява хормоналния баланс, кръвообращението и мускулния тонус. Той влиза в състава на комплекси за нормализиране на теглото, използва се в козметиката и, разбира се, в кулинарията, благодарение на своя специфичен аромат. Ако имате корен го почистете, измийте и добавяйте в чая, във водата, към зеленчуци и в паста, мариновайте пилето с джинджифил. Англичаните пият черен чай с джинджър, мляко и захар – пробвайте!

4. Включете добавка от женшен

Това растение повишава общия тонус и заслужено е сред най-силните природни енергизиращи средства. През зимата, когато на организма е нужна повече сила, той е чудесен за борба с вирусите. В състава му влизат огромно количество полезни витамини, минерали и етерични масла. Ако вкъщи ви е трудно да ставате сутрин, чувствате недостиг на енергия и бързо се уморявате, женшенът е решение, независимо дали ще го купите като корен, обработен на пара, на капсули, като екстракт или чай.

Ако обаче сте бременна, кърмите или имате високо кръвно налягане, се консултирайте със специалист дали да употребявате женшен.

5. Изградете си дневен режим и не му изневерявайте

Ставайте и лягайте рано. Да, дори, когато сутрин е още тъмно – ставайте между 06.00 и 07.00 часа, защото именно в това време в организма се активират елементи, несъвместими със съня. Оставайки в леглото в тези часове, отслабваме организма и имунитетът се понижава.

Нощните птици сред нас трудно ще свикнат с ранното ставане, но ефектът е видим и работи. Също така е важно да лягаме не по-късно от 23.00 ч. Главното правило е да ставаме на следващия ден, а не в този, в който сме заспали. Трудно и постепенно се свиква, но това е изключително важно и ценно.

6. Движете се много

Няма нито една уважителна причина да живеете заседнал живот без активност. И ние, и децата можем да избираме сред много занимания, които ни харесват и са свързани с движение – източни изкуства, тичане, велосипед, кънки, танци, фитнес, йога, тенис, футбол, плуване – всичко е полезно и ще допринесе за доброто здраве.

Да, някои от нас все нямат никакво време и единственото движение е от колата до кухнята, оттам до хола и спалнята, оттам – колата и офиса, но това е пагубно – дайте личен пример на децата, за да живеят активно и да не избират леглото пред сутрешния крос.

7. Научете се как да дишате

От това как дишате и вие, и вашето дете, зависи пряко качеството ви на живот. Съвсем очевидно е, но много хора пренебрегват това. Нервното, повърхностно, отривисто и учестено дишане обаче води до милиони проблеми.

Знаете ли, че диафрагмата е удивителен мускул от огромно значение за здравето? От него зависи как ще работят сърцето, стомахът, дробовете, червата, кръвоносните съдове.

Винаги мислете как дишате – дълбоко, или задържате въздух, спокойно и бавно ли дишате, за това как ви помага правилното дишане, а също и дали стаята, в която сте, е добре проветрена, няма ли начин да излезете да подишате чист въздух. Изучавайте дихателни упражнения и техники и също така, не използвайте химически ароматизатори в затворени помещения.

Колкото и да ви се струва невероятно, смехът е оръжие срещу вирусите.

Снимка: Shutterstock

8. Смейте се повече

При смях организмът изработва витамин С – знаехте ли това? Именно аскорбиновата киселина е първият избор на педиатри, когато детето се разболее. А тази киселина си е винаги в нас, стига да намерим повод за смях, да се усмихнем на малкото, да му покажем или разкажем нещо весело.

Тъжната, намусена майка с отпуснати надолу устни е първият сигнал за тревога на детето. А където е тревогата, там са и условията за психосоматични заболявания. Усмихнете се, усмихвайте се на любивите си хора всеки ден, дори в огледалото – на себе си. Нали сте чували древната японска мъдрост: „Виждаш себе си в огледалото, но и то вижда теб.“

9. Вземете си куче

Всяко дете мечтае за домашен любимец, но не – нямате време да го разхождате, жилището ви е малко, някой вкъщи не обича домашни животни или е алегичен... Причините са всякакви. Но все повече родители признават, че четириногото приятелче е полезно за тях и за децата – гарантира поне две разходки на ден, доставя положителни емоции и развива желанието и умението на малките да се грижат за някого.

За хлапета, които нямат братя и сестри, кучето е изключително ценен приятел.

10. Тренирайте волята си

Ако ви е писнало да боледувате, не боледувайте. Прочетете бестселъра по психосоматика на Лиз Бурбо „Твоето тяло казва: „Обичай се!“, ако още не сте го прочели, и ще разберете, че нашите болести и най-вече болестите на нашите деца, това са нашите мисли.

Улавяйте тези разрушителни сигнали, стигнете до причините, които са ги предизвикали и ще се удивите колко просто и ефективно може да разрешите всички здравословни проблеми. Да, това няма да стане лесно, нужни са усилия, но този опит ще ви донесе много повече полза, отколкото да чакате реда си пред лекарския кабинет.

Деси Тодорова по материали от Letidor

Здраве

Можем ли да защитим бебето от вирусите

Здраве

Температура при бебета и деца - какво да правите

Още от Здраве

Дете мирише цвете. Снимка: Guliver / iStock

7 силни аромата, които дразнят бебето

И двете напитки могат да бъдат полезни.

Снимка: Shutterstock

Чай или кафе – най-добрата сутрешна напитка според учените

Има начини да се справим със стреса през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как да прогоним стреса по време на бременност

Бременна жена. Снимка: Getty

Може ли след раждане псориазисът да се влоши

Чуждите обувки носят вреди не само на здравето.

Снимка: Shutterstock

Защо не трябва да носите чужди обувки

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Понякога да грешим е полезно. И обратното.

Снимка: Shutterstock

За децата ще бъде наистина много забавно.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

За децата ще бъде наистина много забавно.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

3 весели игри, които може да организирате на празника

Ето как да забавлявате малчуганите на Великден

Дете мирише цвете. Снимка: Guliver / iStock

Здраве

7 силни аромата, които дразнят бебето

Какво е добре да избягвате и с какво да заместите

Ева Лонгория. Снимка: Instagram

Заедно

Ева Лонгория се мести в Испания с цялото семейство

Кинозвездата обясни защо предприема този ход