Ето какво да очаквате от вашия растящ малчуган
Периодът около първата година е изключително интересен и динамичен.
Снимка: Shutterstock
Отглеждането на дете винаги е приятно и пълноценно, но периодът около първата годинка е един от най-нежните и вълнуващи за всеки родител. А причината е следната: това е моментът, когато детето научава много нови неща и буквално израства пред очите на мама и татко. Например: започва да изследва околната среда, да разглежда предметите, да слуша по-осъзнато звуците, да разбира какво се случва.
Но сред многото нови неща има 5, които всяко дете рано или късно започва да прави около първата си годинка. И те са следните:
Прохождането е едно от най-вълнуващите събития за родителите.
Снимка: Shutterstock
Това е периодът, в който детето може да започне да прави първите си стъпки. Няма точно време за това, всичко зависи от психомоторното развитие на малкото, както и от неговия характер. Ако детето е инициативна личност, то ще бъде по-склонно да опита нещо ново, игнорирайки първите си провали. Същото важи и ако е динамично - в сравнение с по-мързеливото дете, то ще има по-малко проблеми да се научи да ходи.
Средно децата на тази възраст прохождат около 14-ия месец, но може да отнеме повече време. Много от тях предпочитат да пълзят, стига да могат да се движат из къщата. При всички случаи е добре да осигурите на детето нещо, което да му помага да става и да стои на крака, например някаква опора, която да го стимулира и да ходи. Когато падне, оставете го да се изправи само. В противен случай може да разчита твърде много на вас и да се опитва по-малко.
Това е моментът, в който детето започва да опитва да общува. Първоначално то издава само звуци. По-късно ще се опита да произнесе първите си думи, имитирайки тези, които чува от своите родители или възрастните, които се грижат за него. В този период е важно да говорите с детето, да произнасяте добре думите, за да ги разбира и запомня по-лесно.
Децата на тази възраст усвояват набор от около десет думи, но това е индивидуално. Около 18-ия месец започва да се появява така наречената холофраза, тоест една дума, която детето използва, за да сглоби кратко изречение. На този етап те са в състояние да придадат интонация на тази дума, като по този начин ѝ придават различно значение.
Но думите не са единственото средство, чрез което децата на тази възраст се опитват да общуват. Те използват много жестове и изражения на лицето.
Това е периодът, в който децата могат да започнат да ядат храните, които консумират възрастните. Важно е обаче тези храни да се приготвят леко, следователно да не са силно подправени. Друго важно нещо е да не принуждавате децата да опитват нещо насила или да изяждат всичко поднесено.
яМалките знаят какво и колко да хапнат, така че приемат правилното количество храна по естествен начин. В началото е най-добре да им приготвяте нещо, което харесват, за да свикнат да ядат. Това обаче не означава, че може да им давате всичко вкусно: избягвайте преработени храни, колбаси, нездравословна храна като цяло, за да не им създадете лоши навици.
Сънят претърпява някои промени на този етап от живота на детето. То вече заспива само. Но тъй като това е преходна фаза, за детето е лесно да продължи да се буди често през нощта. Причините могат да бъдат различни: нов зъб, стрес от преминаването в собствена стая или всяко ново нещо, което го кара да се вълнува.
Във всеки случай бъдете търпеливи - детето ще се научи да спи самостоятелно и непрекъснато през цялата нощ, но трябва да се заредите с търпение. За да му помогнете да заспи, може да опитате да създадете малки навици и ритуали, които то ще свързва със съня. Така несъзнателно ще се подготви за нощта.
В никакъв случай не насилвайте детето да започне да използва гърне.
Снимка: Shutterstock
В крайна сметка се сблъскваме с друга много важна промяна в живота на едногодишното дете: приучването към гърне. Сега е моментът да опитате да махнете памперса и да го научите как да ползва гърнето, а впоследствие и тоалетната.
В началото ще бъде трудно, защото промяната е осезаема. Често се случва децата да отказват изхождане, за да не се налага да прибягват до гърнето. И в този случай най-доброто оръжие е търпението: не бива да принуждавате детето да прави нещо, което не иска, а да изчакате, докато се почувства готово да го направи.
Родителите все още трябва да му помагат: номерът е да се научите да разбирате сигналите на детето, т.е. тези, които предхождат нуждата. В тези моменти бързо отведете детето до тоалетната или гърнето. След няколко опита ще видите, че малкото ще се научи. И непременно му създайте максимални удобства, за да не свързва той актът с нещо негативно.
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари