И кога наистина трябва да го направим
Наказанието на детето не е решение на проблема, но понякога се налага.
Снимка: Shutterstock
За едно дете наказанията трябва да бъдат урок и причина за растеж и размисъл, а не потъпкване на личността – физически и психически. Затова е много важно да се използва наистина правилно и деликатно – като образователен метод и само в определени моменти, за да се подчертае погрешно поведение с определена важност.
В никакъв случай не трябва да се злоупотребява с използването на наказания и винаги е нужно да обяснявате на детето причината, довела до такива решения, които не правят щастливи дори вас, възрастните. Малчуганът трябва да разбере разочарованието и съжалението ви, че се налага да прибягвате то такива методи, но не бива да преживява този момент като нещо, направено изключително в негова вреда.
Ето какво трябва да знаете, за да разберете как да налагате правилно наказанията, когато наистина е необходимо
Преди всичко бъдете търпеливи, преди да наложите наказание.
Снимка: Shutterstock
Едва след това идва ред на наказанието. Така че никога не бързайте, защото не във всички случаи това се налага и действа като урок.
Това е другото важно нещо, което трябва да разберете. Наказанието трябва да бъде изключение, а не правило във възпитанието. Следователно не е необходимо да използвате тази техника всеки път, когато детето сгреши, или просто не слуша, или пък не прави точно това, което е било помолено.
Помнете, че е нужно да проявите известна гъвкавост, особено с най-малките, като избягвате да очаквате твърде много от тях. Правенето на грешки е важно за детето, за да разбере то себе си и да може да расте, така че го оставете да греши и налагайте наказания само при наистина важна причина.
Например, едно дете трябва да бъде наказано, ако има агресивно отношение към другите, ако използва неуместен език, ако не постига задоволителни резултати в училище. Не става дума обаче за случаите, когато то просто е бутнало другарчето си по време на игра, а за действително агресивно поведение. Нито пък за използването на прякор, а за откровено ругаене и употреба на думи, които не следва да присъстват в речника на детето по принцип. Също така лошата оценка не е автоматичен знак за наказание, но поредицата от много лоши оценки и неглижиране на учебния процес, е нещо различно, което не бива да подминавате, защото може да се превърне в практика.
Наказанието трябва да се даде, когато нагласите продължават и са наистина сериозни, именно защото трябва да се разбира като следствие от нещо наистина важно, което не бива и не може да продължава да се случва в бъдеще.
След като сте установили, че има нужда от наказание, време е да решите как да го приложите в действие. Каквото и да е наказанието, помнете, че в никакъв случай не трябва да унижавате публично малчугана. Това означава, че всяко наказание се прави насаме и никога пред неговите приятели или външни хора. Детето със сигурност ще се срамува и реакцията му определено ще бъде гневна, не толкова заради самото наказание, а поради факта, че е претърпяло унижение пред другите. И наказанието няма да има никакъв образователен ефект.
Затова трябва да говорите с детето винаги вкъщи и без други хора, като му обясните внимателно и подробно причината за наказанието, без непременно да засягате неща, които наистина са важни за него. Да сте строги е добре, но основното нещо, което никога не трябва да се забравя, е, че наказанието се прави, за да осмисли детето грешката си, а не по принцип.
По тази причина избягвайте налагането на дългосрочни наказания – за седмица например, или такива, които забраняват на детето най-важната дейност за деня за него. Такава много често е телевизията като първа заплаха. Класическата фраза е: „Ако не спреш, няма да гледаш телевизия три дни“. При тези думи детето е много вероятно веднага да спре да прави лошото нещо, но без да мисли защо, а само по причина, че няма да може да гледа любимия си анимационен филм. Затова е необходимо да се действа умно, за да се гарантира, че наказанието е наистина ефективно и възпитателно.
Създаването на мисловен кът е полезно наказание.
Снимка: Shutterstock
За да не бъде едно наказание просто „родителско изхвърляне“, а да има полза и ефект, избягвайте да го превръщате в източник на конфликт между родител и дете. Използването на наказания, които не са твърде инвазивни, е начин да накарате детето да разбере, че сте разочаровани от него, но въпреки всичко оставате с разбиране към крехката му възраст.
В тази възраст грешките или бунтът са основни характеристики на растежа и не трябва да се наказват твърде строго. Често е достатъчно да принудите детето да се замисли какво е направило, за да получите желаните резултати.
Едно от най-ефективните наказания е създаването на мисловен кът. Изберете конкретно място в дома, поставете стол там и идентифицирайте това място като кът за мислене. Всеки път, когато детето направи нещо, което според вас изисква наказание, незабавно го пратете да седне там, като го подканите да помисли добре какво не е било правилно в поведението му. Оставете го няколко минути и ще видите, че ако в началото то просто е чакало и отброявало оставащите минути, с течение на времето ще се саморегулира и ще започне да обмисля какво наистиа е сгрешило и как може да го поправи, за да не стои на стола.
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари