Упоритостта ще му осигури успех в зряла възраст
Дете, празнува победата. Снимка:Shutterstock
Децата непрекъснато трябва да усвояват нови умения – от закопчаване на копчета и ципове, до четене, писане, смятане, свирене на музикални инструменти.
С една дума, животът им е пълен със ситуации, когато е по-лесно да се откажеш, отколкото да се научиш.
Проучванията обаче показват, че качества като постоянство, търпение и способност да не се отказват, могат да предскажат как ще се развие животът на човека.
„Успех постигат не най-умните, а от онези, които съчетават непоколебимо преследване на целите, самоконтрол, самоувереност и високи амбиции“, твърди психологът Анджела Дъкуърт, преподавател в университета в Пенсилвания.
Ето някои стратегии, които родителите могат да използват, за да помогнат на детето си да развие тези качества:
Децата не са така настоятелни и упорити, когато ги хвалите за вродената им интелигентност („Ти си толкова умен!“).
Те са по-мотивирани, когато ги хвалите за положените усилия („Ти се стараеше толкова много“, „ Беше наистина концентриран, за да успееш да го завършиш!“).
Това сочат резултати от проучване на психолога Карол Двек от Станфордския университет.
Ако постоянно хвалите детето за неговата интелигентност, това може да доведе до страх от провал и нежелание да поема отново рискове. То ще се захваща само лесни задачи, с които определено ще се справи, за да не ви разочарова.
Детето трябва да разбере, че неговите вродени таланти и способности не са нещо фиксирано и непроменливо. Те могат и трябва да бъдат развити чрез упорит труд и постоянни упражнения.
Покажете му с личен пример, че всички трудности могат да бъдат преодолени, когато не се отказва пред препятствията, когато не унива от провалите, а продължава да върви напред независимо от всичко. То ще възприеме упоритата работа и грешките като естествена част от процеса.
Дете катери стена. Снимка: Getty
Всички се чувстваме по-добре, когато знаем, че не сме сами. Нека децата видят колко ви е трудно да се справите с нова задача или проект. Разкажете им честно за своите грешни стъпки и заблуди. Както и, че това не е краят на света.
Провалът не е безкраен, а постоянството се възнаграждава. Споделете вашите истории или разкажете истории за известни спортисти, изобретатели, художници, исторически личности, които не са постигнали целта си от първия (или десетия) опит. Но не са се отказали и в крайна сметка са успели.
За децата е важно да чувстват, че са силни в нещо. В същото време задачите, които стоят пред тях, трябва леко да надвишават нивото им на знания и умения. Някои неща трябва да са лесни, а други малко по-трудни, колкото леко да извадят детето от зоната му на комфорт.
Ако задачата е твърде тежка, това ще доведе до безпокойство и нежелание дори да се опита. А, ако е твърде лесна, ще предизвика отегчение.(
Децата, както и много възрастни, започват да се обвиняват, веднага щом се провалят в нещо. Ако детето ви често си казва „Не мога да направя това“ или „Нищо не знам“, го научете на някои положителни фрази, които да използва, когато е разстроено: „Добре е да правиш грешки“, „Никой не е перфектен“, „Ще се упражнявам и следващия път ще успея“.
Подкрепящите фрази трябва да са кратки и запомнящи се. Винаги си ги повтаряйте на глас, когато нещата не се получават. Първоначално детето може да приеме всичко това с враждебност, но с течение на времето, когато порасне, те сами ще изплуват в паметта му и това ще му помогне много.
Дете поправя ограда с татко си. Снимка: Getty(
Основната родителска заповед на детския психолог Мишел Борба гласи: „Не спестявайте на детето негативни емоции.“
Не е нужно да ги защитавате и предпазвате от негативните емоции, с които ще се сблъскат, ако нещо не им се получи. И не е нужно да ги защитавате. Трудностите и тяхното преодоляване са важни стъпки в процеса на учене. И ако вие решавате всички проблеми на детето с един замах, това ще ги направи зависими от вас, а не независими и със самочувствие. Затова не се страхувайте, че детето е тъжно и разстроено. Така то калява своята устойчивост.
Винаги празнувайте малките победи, които детето печели. Това ще повиши самочувствието и увереността му. Успяло е да си завърже обувките, написало е домашните четливо, прибрало е играчките без напомняне - опитайте се винаги да отбелязвате и насърчавате тези малки постижения и да хвалите детето за тях.
По материали на lifehacker.com, Мона Василева
Бавността при вземането на решение често се възприема като симптом на разстройства като тревожност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари