Полезни съвети, ако имате бебе, малчуган в предучилищна възраст или ученик
За детето е важно още от ранна възраст да заобича четенето.
Снимка: Shutterstock
„Детето ми мрази да чете“, „Залепено е за телефона си, не мога да го накарам да прочете нито една книга“... Звучи ли ви познато? Телефоните и компютрите са неизменна част от живота ни днес. Тъй като екраните заемат централно място в забавленията както на възрастните, така и на децата, развиването на добри навици за четене и любов към книгите може да изглежда като трудна задача. Но с малко усилия и креативност всичко е възможно.
Не всички деца обичат да четат от самото начало, особено ако им е трудно. Но не се паникьосвайте. Опитайте се да намерите нещо, от което детето ви се интересува, като спорт, филми или настолни игри и включете четенето в тези дейности.
Ето още полезни практики, които може да опитате.
Дори на бебето е полезно да се четат книги.
Снимка: Shuterstock
Първият съвет е да не бъдете твърде настоятелни и да не принуждавате вашето бебе или малко дете да изслуша цялата история. Вместо това го оставете да грабне книгите и да си играе с тях, ако това е нещото, което то иска да направи. Също така може да посочвате познати за него думи, които срещате в книгите, като „куче“ или „бебе“. По този начин ще започнете да изграждате неговия речник.
Това е лесен начин да привлечете вниманието на вашето дете. Истории, които са напевни или римувани, са по-интересни за малките. Освен това те ще им помогнат да започнат да различават звуците в думите. „Бебетата трябва да чуват различни думи и звуци много преди да навършат възраст, в която започват да четат“, споделя Алисън Шоу, педиатър в Детската болница на Онтарио и асистент по педиатрия в Университета на Отава.
Може да разгледате местната библиотека и да проверите какви програми има за четене с бебета и малки деца. Много от тях предлагат време за приказки, музикални групи или седмични събирания с родители. Това е един страхотен повод вашето дете да научи нови песни и приказки, да се срещне с други хлапета, а защо не и да открие нови приятели.
Има начини да сприятелите малкото дете с книгите.
Снимка: Shutterstock
По този начин ще покажете на детето си, че може да се чете по всяко време и навсякъде. Когато излизате, носете в чантата различни книги (не забравяйте да ги сменяте често, за да не му доскучават) и винаги, когато имате свободно време, прочитайте част от тях. Може да го правите, докато сте на разходка в парка, чакате пред лекарския кабинет или пък сте в ресторанта. Неусетно вашето дете ще заобича четенето, защото ще види, че интересните истории могат да бъдат прочетени навсякъде.
Важна част от четенето е разбирането на случващото се в историята. Когато започвате нова книга, разгледайте корицата и илюстрациите заедно с детето си и обсъдете за какво според него ще се разказва в нея. По време на четенето обсъждайте сюжета и героите и предполагайте какво ще се случи по-нататък. След като сте прочели цялата книга, може да му задавате различни въпроси. Попитайте го как би постъпило то, ако е на мястото на героя, или какво му е харесало в историята.
Според Даян Банкс, мениджър на детските програми в Обществената библиотека на Торонто, най-подходящата възраст, на която да го направите, е когато детето е на около четири или пет години. Тогава то ще знае какво означава да си член на нещо и ще може истински да се развълнува.
Когато сте в библиотеката, го оставете да разгледа книгите по рафтовете и да си вземе вкъщи няколко, които са му интересни. Не забравяйте да проверите и предстоящите събития, организирани от библиотеката, като срещи на различни автори или други групови дейности, които може да посетите.
Като родители искаме и се стремим да дадем и научим децата на най-доброто. Част от това добро са именно книгите. От нас зависи да съумеем да развием любовта на малките към литературата. Това обаче понякога се оказва не толкова лесно, колкото ни се иска. Как да научим децата на любов към четенето. Кога да започнем, защо е полезно и трябва ли да спестяваме на малките страшните сцени от историята, може да научите от епизод 2 на подкаст поредицата на Новите родители.
Една от най-големите грешки, които родителите правят, след като детето им се научи да чете, е да спрат да му четат на глас. За да му изградите умение за разбиране на различни текстове, избирайте такива, които са над неговото ниво на четене. Така историите ще останат ангажиращи и то ще може да научава нови неща и да разширява своя речник.
„Децата гледат какво правите, затова се уверете, че от време на време ви виждат с книга в ръка или докато четете някое списание. Ако четете от телефона или таблета си, казвайте им какво четете и защо това ви е интересно“, споделя Банкс.
Говорете с тях за книги, които са ви харесали, споделяйте им истории, които са ви впечатлили, или им разказвайте какво сте научили от статия, която сте прегледали по-рано същия ден. По този начин ще бъдете пример за тях и те ще започнат да посягат към книгите по-често.
„Именно те ще го насочат към книгите“, казва Леп. Ако детето ви обича филми, може да четете филмови рецензии заедно. Или, ако една история има както книжна, така и филмова версия, първо прочетете книгата и след това гледайте филма заедно и обсъдете разликите.
Друга идея е да разберете какво четат неговите приятели и да му предложите и то да прочете тези книги. „Не забравяйте, че четенето се простира отвъд художествената литература. Комиксите, списанията, енциклопедиите – всички те също могат да го запалят по книгите“, допълва Шоу.
Милена Средкова по материали от Today’s Parent
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари