Проверете кои от тях притежавате вие или децата ви
Всяко дете притежава различен тип интелигентност.
Снимка: Shutterstock
Интелигентността често се определя от представянето на изпита или от това колко високи оценки получаваме в училище. Притежаването на полезни знания и умения несъмнено допринася за интелекта на човек, но според теорията за множествената интелигентност на психолога Хауърд Гарднър има и други фактори, които оказват влияние. Те обаче се пренебрегват от образователната система, смятат се за маловажни и не се обръща внимание на тяхното развитие.
Познаването на различните типове интелигентност може да помогне на всеки един от нас да открие своите силни и слаби страни и да разбере коя е професията, с която иска да се занимава. А така също да бъде полезен за своето пораснало дете.
Ето кои са и деветте вида интелигентност!
Малките математици умеят да виждат връзките между нещата.
Снимка: Shutterstock
Това е може би най-познатият тип интелигентност. Тя е свързана със способността на човек да разрешава математически проблеми, да открива връзките между нещата и да забелязва различни тенденции и модели. Хората, които я притежават, са последователни в своите действия. Характерно за тях е концептуалното и логично мислене.
Ако сте добри с числата, обичате да разплитате загадки и мистерии, а голямото количество математически задачи не ви плаши, вие вероятно имате висока логическо-математическа интелигентност. Обикновено такъв тип хора избират професията икономист, счетоводител, компютърен специалист или решават да се занимават с точни науки като математика, физика, химия.
Този тип интелигентност е свързана с умението на човек да намира правилните думи, с които да изрази това, което мисли. Хората, при които е силно развита, обикновено са добри и в ученето на чужди езици. Всичко, свързано с писане и говорене, им се отдава лесно. Ще ги познаете по богатия речник и любовта им към четенето. Най-честите професии, с които те се занимават, са журналист, адвокат, телевизионен или радио водещ, писател, оратор и др.
Емоционалната интелигентност е способността да управлявате собствените си емоции. Когато е добре развита, тя помага да намалим стреса, да комуникираме по-ефективно с другите, да преодоляваме лесно ежедневните предизвикателства и конфликти. Също така тя е полезна при взимането на правилните решения, които да ни приближат до постигането на мечтите и целите ни.
Емоционалната интелигентност помага и в изграждането на по-здрави взаимоотношения с другите, както и в развиването на емпатия и солидарност. Тя е пряко свързана и с психичното ни здраве. При висока емоционална интелигентност човек изпитва по-малко напрежение и приема по-добре критиката и отхвърлянето.
Ако емоционалната интелигентност е свързана с умението да изграждаме ефективни взаимоотношения с хората около нас, личностната интелигентност се отнася до способността ни да разбираме сами себе си, да осъзнаваме нашите чувства и емоции и причините да ги изпитваме. Характерни черти на хората, при които тя е силно развита, са силната воля, назависимостта и самомотивацията. Те умеят да поставят себе си на първо място и не забравят да отделят време за любимите си дейности. Типично за тях е, че са наясно със своите емоции, което ги прави по-отворени към чуждите чувства и проблеми.
Децата с музикална интелигентност умеят да чуват звуци и тонове.
Снимка: Shutterstock
Музикалната интелигентност е най-разбираемата от всички девет вида. Тя се отнася до способността на човек да усеща музиката, както и да има чувство за ритъм и звук. Притежателите на такъв тип интелигентност обичат да създават музика и умеят да чуват звуци и тонове, които останалите пропускат. Музикант, композитор, диригент, учител по музика или преподавател по танци - това са някои от най-честите професии, в които се развиват хората с висока музикална интелигентност.
Този тип интелигентност е свързана със способността на човек да вижда или визуализира света в трите му измерения. Ето и някои умения, които имат тези от нас, при които тя е силно развита:
Телесно-кинестетичният интелект се отнася до координацията на ума и тялото. Хората, които го притежават, могат да общуват лесно, като използват умело езика на тялото и жестовете. Те много често са добри атлети, актьори, танцьори. Характерно за тях е, че са сръчни и могат ловко да използват ръцете си за създаване на различни предмети. Други 8.
Натуралната интелигентност е свързана със способността на човек да се свързва с природата. Тя е била много важно и ценно умение в праисторическите времена. Тогава нашите предшественици са разчитали на нея в дейности като лов, риболов и земеделие, за да могат да оцелеят. Днес хората с висок натуралистичен интелект се насочват към професии, свързани с отглеждане на животни или грижа за растения. Сред тях са ботаник, градинар, геолог, метеоролог, ветеринар или зоолог.
професии, които биха им се отдавали, са занаятчия, механик или скулптор.
Този тип интелигентност е присъща за личностите, които търсят отговора на сериозни и дълбоки въпроси като „Какъв е смисълът на живота?“ или „Какво се случва след смъртта?“. Те се отличават с голяма чувствителност към темите, свързани с човешкото съществуване. Вдъхновяващи оратори, писатели, духовни учители или фисософи - това са някои от професиите, на които те избират да се посветят.
Милена Средкова по материали от Prague British International School
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари