Защо свръхзакрилата на родителите вреди на малчуганите, обяснява психолог
Много родители си задават въпроса – кога може да оставят малкия ученик сам да стигне до училище или например да остане сам вкъщи?
За по-възрастното поколение, отговорът е категоричен. Възможно най-късно, особено, ако семейството живее в голям град, а родителите работят далеч от училището и от дома.
Какво може да направите
Ако е напълно невъзможно да придружите детето до училище, тогава не трябва да пренебрегвате джаджите, измислени за неговата безопасност. Те помагат да определите неговата локация и можете да слушате какво се случва във всяка минута по маршрута, съветва известният психолог Михаил Лабконски.
Но си струва да се отбележи, че такава ситуация, когато родителят контролира детето през цялото време, особено ако е над 10 години, не е особено здравословна.
Смята се, че ако майка гледа през прозореца и не разрешава 12-годишният ѝ син да не отдалечава повече от метър от входа, а татко не позволява на 14-годишна дъщеря да танцува в дискотека, проявяват хиперпротекция.
Такива деца по-късно в живота попадат в трудни ситуации, защото не знаят как сами да вземат решения.
Ако майката има повече доверие на детето си и го пуска самостоятелно да се оправя, ще го подготви по-добре за ситуации, в които ще трябва да разчита само на себе си.
Дете се радва на успеха си. Снимка: Getty
Как да го подготвите
Тук трябва да покажете гъвкавост: ако видите, че детето знае добре пътя до училище, внимава на светофара и не зяпа насам-натам по улицата, може да му предложите да отиде само, а вие да го наблюдавате от разстояние 50 метра.
След това всеки родител трябва сам да прецени дали детето му е достатъчно зряло, за да бъде оставено самостоятелно.
Ако сте сигурни, че вашето 10-годишно дете (не по-малко) няма да отиде в чужда квартира с непознат и да „спасява коте“ , ако няма да се качи в колата на първия срещнат човек, можете да опитате да го изпратите на училище само. Има риск, но и отговорността му е много голяма и той ще я почувства.
Рано или късно ще трябва да го оставите да се справя само.
Родителите ще са по-спокойни не само ако винаги знаят къде е детето им, но и ако знаят, че в каквато и ситуация да се намира, то знае какво да прави.
Като цяло, разбира се, децата трябва да се научат на самостоятелност , а ние като родители да им гласуваме повече доверие.
Когато детето почувства, че му се вярва, самочувствието му се повишава.
Мозъкът му започва да работи по различен начин, защото разбира: ако нещо се случи, а майка му не е наоколо, то ще трябва само да вземе решение.
И това е много важен момент от порастването и добиването на отговорност и самостоятелност.
Мона Василева