Чести грeшки на майката, която иска да отгледа „корав и силен мъж“ (част 2)
Момче и майка си говорят тайно. Снимка: Shutterstock
В първата част на материала изброихме 5 особено популярни грешки, които допускат майките, когато възпитават синовете си – внушават им женомразство, неуважение към бащата, тотално отричат приноса и грижата му за семейството, защитават момчето от всичко и от всички ...
Сега продължаваме.
Грешките не са нито 5 , нито 55 – така че списъкът им може да бъде продължен. И всяка ситуация може да роди грешка.
Важно е обаче да се ориентираме в основното и да се опитаме да избягваме най-честите грешки.
Ето съветите на психоложката Александра Харис.
Момче, което плаче. Снимка: Shutterstock
На първо място, това е фразата „Мъжете не плачат“.
Дори и най-прогресивните родители все още не осъзнават колко разрушителен е този подход.
Готови сме да насърчим различни емоционални прояви у момичетата, когато са тъжни, но се опитваме да научим синовете си да се „държат мъжки“ и да се откажат от чувства, различни от щастие и гняв.
Независимо от пола, децата имат еднакво дълбоки емоционални преживявания и синът ви няма да се почувства по-добре, ако безкрайно сдържа сълзите си.
Вместо това му внушавайте емоционална интелигентност. Обяснете му, че всички емоции са нормални, те са характерни за всеки човек, и всеки трябва да може да ги разпознава и да ги назове.
Научете момчетата си да различават различните емоции: тъга, разочарование, срам, гордост, страх, неудобство, любов и т.н. Упражнявайте се заедно - нека използва тези думи, за да опише герои в книги и филми, и да ги използва , за да опише своите чувства.
Уплашено момче. Снимка: Shutterstock
Някои родители трудно приемат, момчетата също се страхуват. Вместо да кажете на сина си: „Няма от какво да се страхуваш!“ и да затворете темата, помолете го да ви разкаже повече от какво го е страх.
Нека обясни, доколкото може. След това му кажете, че смелите хора не са тези, които никога не се страхуват – а тези, които въпреки страха вървят напред към победата.
Момчетата често избухват – може да се сбият в училище или детска градина. Викат родителите при директора и тук започва най-интересното.
Любящата майка е готова да разкъса всички, само за да докаже, че синът й не е посягал, не е докосвал никого и се е държал безупречно.
Всеки родител е убеден, че детето му никога няма да посегне и да удари и да нарани друго.
Но ние трябва да научим нашите момчета и момичета на емпатия, така че от най-ранна възраст да знаят и да мислят за това как техните действия се отразяват на другите и да мислят за последствията.
Физическото наказание е неприемливо. Точка. Нито за момичета, нито за момчета. Винаги може да се намери алтернатива на шамара.
Ако тийнейджърът наистина заслужава наказание за лошо поведение или непристойни шеги, той може да бъде лишен от нещо, което обича – кино с приятели, мобилен телефон (в зависимост от възрастта му).
С малки деца трябва да действате по различен начин.
Какъв е смисълът да крещите и да го принуждавате да направи нещо, което не иска? Това няма да промени нищо и няма да научи детето на нищо, а само ще му внуши страх.
Много по-лесно и по-правилно е да погалите, да го прегърнете и да го помолите нежно. А най-хубавото е да направите нещо заедно.
В края на краищата децата често правят бели , само защото им е скучно и им липсва родителско внимание и любов.
Мона Василева
Грижите за детските зъби са изключително важни и трябва да стартират от ранна възраст.
Снимка: Medical Dent
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари