Снимка: Guliver / iStock
Обсъждането как да изглежда детската стая и нейното обзавеждане не е много лесно, но определено е сред най-приятните вълнения за бъдещите родители.
От това какъв цвят да бъдат стените и как да се композират мебелите във възможно най-удобна конфигурация, до избора на завеси, аксесоари и играчки – всичко носи удоволствие.
Но най-напред обмислете главното – какво да бъде леглото. Важно е спалнята на новороденото да бъде обзаведена със стилни и качествени мебели, но критериите, от които е добре да се ръководите най-вече, са да бъде удобно и безопасно.
През първата и втората година след раждането бебешкото легълце ще бъде център на почти всички събития и в неговия, а и във вашия живот, затова е хубаво да проявите практичност предварително.
Има още много неща, които да се вземат предвид при избора: броят на децата, възрастта, полът, височината и ширината на леглото... Когато обаче сте наясно с вида му и с това къде да го разположите, останалите мебели и детайли някак си ще се самоподредят.
Снимка: Guliver / iStock
Кошче или по-голямо легло тип „кошарка”?
Няма сила, която да промени личните виждания и вкус на родителите, но все пак мислете в перспектива – само след няколко месеца кошчето ще стане излишно, защото след навършването на годинка децата вече пълзят, изправят се и ходят. Докато по-голямото легло ще върши работа поне 5 години.
Снимка: Guliver / iStock
Едно или две легла: Ако очаквате близнаци, нещата са ясни – вземате всичко двойно и се чудите как да разположите леглата така, че да имате бърз и лесен достъп и до двете. По-сложно е композирането на легла за две деца на различна възраст. За тези случаи най-популярното решение е легло на две нива, като по-голямото дете спи на по-високо.
Трудно ще намерите двойно легло, което да е подходящо за пеленачета, но в този случай можете да помислите за легло по поръчка и да се посъветвате с проектант как долното легло първоначално да бъде пригодено за малко бебенце и ограничено отстрани, за да не пада детето, например с плот за преповиване. И тази конфигурация след време да може да се преобрази в нормално детско легло.
Имайте предвид и друго: бебешките кошари за момчета често се различават от тези за момиченца, тъй като активността на мъжките бебета обикновено е по-голяма и съответно – леглото е по-стабилно. Ако се спрете на определен модел, попитайте дали при изработката е предвиден полът на детето.
Нищо излишно
Много родители си позволяват да задръстват детската стая с дрехи, играчки, струпват памперси и кошове безогледно под предлог, че малкото човече още не е проходило и не му е нужно много място. Грешка! Пространството, в което живее новороденото, трябва да е чисто, семпло украсено и винаги подредено.
Идеи +
Независимо дали имате ограничени средства, или можете да си позволите по-луксозно обзавеждане, е ясно, че само след няколко години ще прекроявате пространството и ще променяте мебелировката. Затова подходете мъдро и се допитайте до приятели и близки с опит какви видове и марки легла са им свършили добра работа.
Също така проучете всички възможни предложения - на скъпите мебелни марки, на тези от по-нисък клас, както и на онлайн магазините, и се възползвайте от разпродажбите.
Къде да е леглото: Важно е да го съобразите преди всичко останало - да не бъде непосредствено под прозорец, около него да има достатъчно пространство за минаване, да е близо до плота за повиване.
Снимка: Guliver / iStock
Здраво и стабилно: Изберете такова легло, което няма опасност да се наклони или прекатури, със здрава рамка - такава, която детето не може да огъне или да махне само, когато поотрасне. Парапетът трябва да е твърд и стабилен, независимо дали е направен от дърво или метал.
Тук има една уловка: ако парапетът е прекалено твърд, детето може да се нарани лесно, премятайки се в леглото. Затова е хубаво рамката да бъде облицована с материя, която да омекоти евентуални удари.
Снимка: Guliver / iStock
Каква да е височината: Тя обикновено е стандартна, но ако сте си харесали легло-уникат или пък моделът е по поръчка, непременно съобразете височината с това да ви е удобно на вас, когато вземате или поставяте бебето да спи. Ако е прекалено ниско, ще ви заболи кръста, а прекалено високото бебешко легло е опасно за детето.
Снимка: Guliver / iStock
Пестеливо с аксесоарите: Най-малките членове на семейството се нуждаят на първо място от сигурност и безопасност. Не бързайте да украсявате легълцето на пеленачето с дрънкулки и играчки – за тях спокойно може да изчакате месец след раждането, когато детето почне да различава движения, звуци и цветове. Но балдахинът е едва ли не задължителен, за да предпазва бебенцето от комари, мухи, оси...
Снимка: Guliver / iStock
Какъв да е цветът: Има много сладки и невероятно хубави дизайнерски креватчета в най-различни цветове, но принципът, по който да изберете модел за вашето дете, е палитрата да бъде успокояваша, нежна, приятна. Добрият сън се отразява на правилния растеж на мозъка и на интелигентността. Когато детенцето е обградено в меки и хубави багри, то ще спи здравословно и спокойно.
Дали ще подберете естествения тон на избелено дърво, тревисто зелено, бонбонено розово или някакъв друг цвят, опитайте да си представите комбинацията му с цветовете на стените и на пода. За да не стане прекалено шарено и съответно – дразнещо.
Снимка: Guliver / iStock
Лесно преместваемо: Представете си, че първоначално избраното от вас място за леглото се окаже неподходящо, или по някаква причина се наложи спешно преместване – трябва да имате възможност да го направите лесно. Това може да стане най-удобно, ако леглото е от алуминий.
Снимка: Guliver / iStock
Какъв да е матракът: По този въпрос имат думата и педиатрите, а тяхното мнение клони в полза на твърдите матраци. За възглавница е рано да мислите, тъй като бебетата до 6 месеца е препоръчително да спят без възглавница, а за след това важи правилото да не са прекалено меки, за да не потъва главицата в нея и като следствие – да се получават гръбначни изкривявания.
Не избирайте едновремешни дюшечета, на каквито сте спали самите вие! Все още ги има, но не са добър вариант. Търсете равен и по-скоро - твърд матрак, облечен с дишаща материя, на който детето да спи здравословно.
В никакъв случай не избирайте и дунапренов матрак. Има евтини модели, но те запарват, не се проветряват добре и детето ще се изпотява, което води куп други проблеми след себе си. Можете да си ги спестете, като се поохарчите за по-качествен матрак, дори да е само за няколко месеца.
Снимка: Guliver / iStock
Килимът пред леглото е важен: Много родители са ужасно против детската стая да има мокет, килим и каквото и да било покритие, което задържа прах. И са прави, но пък пред леглото е добре да има мека постелка - намалява риска от силния удар, ако бебето падне. Има хиляди „ако”, но по-добре сложете временно мека постелка.
Снимка: Guliver / iStock
Какви да са постелките:Такива, които се перат лесно и съхнат бързо. Има разкошни комплекти бебешки чаршафи, но някои, за съжаление, са от изкуствени материи, които задържат мръсотия и микроби. Но след като здравето на пеленачето е от първостепенно значение, обърнете внимание най-вече на хигиената – десенът не е приоритет.
Снимка: Guliver / iStock
С чекмеджета винаги е по-удобно: Независимо колко шкафове и гардероби има в детската, няколко чекмеджета под леглото никога не са излишни.
Снимка: Guliver / iStock