Използвайте „правилото на трите минути“ и ще се харесате на всички
Снимка: Shutterstock
Вероятно сте забелязали, че има особена категория хора, които буквално очароват от пръв поглед. Само се чудите с каква лекота влизат в зоната на приятелството и към тях се приближават всички, все едно са източник на топлина, в която ви се иска да се сгреете. Струва ви се, че това си е вроден талант и да направите подобно нещо е невъзможно, но неотдавна психолози въведоха „правилото на трите минути“, което позволява с подобен успех да предразположите към себе си всеки без изключение.
Изкуството на общуването е необходимо практически на всеки човек. Именно благодарение на общуването ние се запознаваме с други хора, намираме си приятели, създаваме важни връзки и си „ставаме близки“ в нова компания. Разбира се, всеки човек си има свой индивидуален стил на поведение, а си има и такива – обаятелни по природа. Преди време психологията не бе толкова популярна наука и не всеки можеше да разбере какво трябва да направи, за да изгради топли и доверени отношения с другите.
Тайната на успеха в този смисъл е проста – за да се харесате на останалите, преди всичко е нужно искрено да се интересувате от тях.
Бъдете инициативни, интересувайте се от семейството и биографията им, поискайте съвет или питайте за едно или друго, и ответното разположение, в повечето случаи неосъзнато, няма да закъснее.
Разбира се, поради съвременния луд и винаги препускащ на някъде ритъм на живота, няма време за дълги задушевни разговори, а и те не са необходими за целта. За да постигнете ефект са нужни три минути време. Най-важното при нова среща е да не ги губите напразно.
И така, основната идея на „правилото за трите минути“ се състои в следното – нужно е открито да демонстрирате радост от срещата си с човека, все едно не сте се виждали отдавна и много сте щастливи да го погледнете в очите. И най-добрият начин да предадете това е широката усмивка от душа и сърце. Една хитрост: не е нужно да се усмихвате веднага. Ако изчакате няколко секунди зрителен контакт и едва след това се усмихнете, вие ясно ще дадете да се разбере, че вашата позитивна реакция е предизвикана изключително и само от срещата, а не поради доброто ви настроение.
И така. Зрителен контакт. Усмивка. Поздрав.
Вместо стандартното „здравей“ опитайте да свикнете да поздравявате хората по име, това моментално предразполага събеседника. Успехът може да закрепите и с тактилен контакт – случайно докосвате, ръкостискане или прегръдка – в зависимост от степента на вашите отношения.
Е, след това всичко, което се изисква от вас, е да бъдете мили, заинтересувани и да излъчвате позитивизъм. Поразпитайте за семейството, работата, бъдещите планове, направете банален комплимент, дали ще е в посока на личните качества, похвала за някакво постижение или просто красив тишърт – няма значение.
Действителността е такава, че в общуването си с хората е важна не продължителността на разговора, а градусът на топлина и близост. И точно така, както първото впечатление остава с нас завинаги, в паметта се запечатват само първите няколко минути от разговора.
Ако срещата с даден човек ви е отвлякла от делата – тръгнали сте да пазарувате или имате да свършите нещо по работа, то след няколко минути разговор не забравяйте да подарите топла, извинителна усмивка и да се сбогувате от сърце.
Съвсем не е нужно да имате ярко изразена външност, да сте ходещ източник на някакви истини или владетел на тайна информация, за да е приятно на човек просто да си стои с вас.
На хората не им е нужно много: малко топлина и разбиране, и те са готови да ви сложат в графата на добрите приятели и да ви отвръщат само в положителен смисъл. Това правило може да прилагате не само в сферата на работните отношение, но и нерядко ще бъде във ваша полза и в тънките въпроси на любовта.
Текст: Анастасия Хелницкая, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари