5 съвета за подобряване на комуникацията помежду ви

Тайната на една стабилна връзка е в диалога и разбирателството на партньорите

11 Ноември 2023 г.
5 съвета за подобряване на комуникацията помежду ви

Има начини да подобрите отношенията си.

Снимка: Shuttesrctok

Комуникацията в една връзка е основата, която поддържа любовта във времето. Но за да се случи това, двамата партньорите трябва да водят качествен диалог и да се разбират.

Слушането далеч не е толкова лесно, а мълчанието може да скрие недоразумения и разочарования, които в дългосрочен план да навредят на добрите отношения и доверието помежду ви.

Ето 5 съвета, които биха ви помогнали за подобряване на комуникацията с партньора.

Важно е да бъдете ясни в комуникацията.

Снимка: Shutterstock

Показвате ли ясно от какво имате нужда

„Какво искаш от мен?“ Този прост въпрос може да има безброй отговори и то с най-различни нюанси. „Жените се притесняват да заявят директно своите желания. В продължение на векове те са били възпитавани да пренебрегват собствените си нужди, за да се грижат за другите. И често очакват мъжете да им дават насоки, да отгатват техните желания и да ги задоволяват“, обяснява американският психолог Маршал Розенберг.

Когато казваме на партньора си „Нямам нужда от нищо“, ние всъщност си правим лоша услуга. За мъжа е трудно да познае какво минава в този момент през съзнанието ни и няма как да отгатне желанието, маскирано зад това изречение. „Думите могат да бъдат прозорци или стени“, смята Розенберг. Затова е важно да започнем да говорим ясно и точно, а не да очакваме партньорът ни сам да разбере какво искаме.

Каква емоция се крие зад обвинението

„Ти си виновен/виновна! Заради теб се ядосах/притесних“. Повечето семейни кавги започват така. И също толкова често продължават със списък с обвинения, които постепенно водят до презрение, тъга и липса на обич. Между сметките и тревожните мисли за бъдещето, пълноценното изживяване на настоящето може да натовари нервите ви и да развали настроението ви.

Първата стъпка за създаване на нов диалог е проста на теория, но трудна на практика. Как бихте се почувствали, когато някой ви каже, че сте виновни? Когато обвиняваме другия, ние изпускаме от поглед най-важното - емоцията, която се крие зад всяка нужда.

Съветът на експерта е да спрете да обвинявате за всичко партньора си, а да опитате да го разберете, да влезете в неговата кожа за кратко и да предложите алтернативно решение на проблема в името на разбирателството.

Разбирате ли какво ви кара да се чувствате добре

„От векове образът на влюбената жена се свързва с жертва и отричане на собствените нужди“, твърди Маршал Розенберг. Въпреки че времената са се променили, все още самият избор е предрешен: необходими са смелост, решителност и искрено отношение към себе си.

Дори след години може да се случи човек да се изпълни с гняв или тъга от това, което партньорът му не е направил или не прави, но в същото време да осъзнае, че дълбоко в себе си неговата нужда никога не е била ясно изразена.

Умението да осъзнаваме това, което може да ни накара да се чувстваме добре и онова, което противоречи на нашето щастие, се постига с ежедневни тренировки. За целта е важно да започнете да слушате вашите емоции, да се доверите на себе си и да се научите да обръщате внимание на това, което се случва в сърцето ви.

Какво искате

Един от най-лошите врагове, пред които човек се изправя, е страхът. Той е трудно преодолима пречка, защото има различни форми и ни връща в детството, към безпомощното и уплашено дете, което се крие в сърцето на всеки възрастен.

Приемете емоциите, които изпитвате, слушайте чувствата си и се научете да изразявате реалните си нужди, извън чувството за дълг или това, което смятате, че е необходимо да направите. Ако не оценяваме нуждите си, и другите няма да могат да го направят. Поемането на отговорност означава да не очаквате другият да ви разбере или да ви помогне, а да започнете да го карате да разбира как мислите и какво искате.

За да постигнете това, опитайте да трансформирате начина си на комуникация. Променете „Моят проблем е…“ в „Бих искал да…“.

Когато разговаряте или водите спор с партньора си, обикновено се фокусирате върху другия, напълно забравяйки собствената гледна точка. А това пречи на способността да изразявате желанията си и това, което наистина чувствате. А то е най-важното.

Научете се да слушате какво ви казва партньорът.

Снимка: Shutterstock

Можете ли да слушате

Обърнете внимание какво иска да ви каже другият. Слушането може да постави на изпитание вашето търпение. В началото няма да ви е лесно, защото досега в ежедневните дискусии вероятно често се е случвало да довършвате изреченията на партньора си, да давате непоискани съвети или да изразявате вашата гледна точка, дори преди той да е казал своята. А това има значение в диалога.

Вместо да предлагате свои собствени решения, научете се да питате. „Какво мога да направя за теб?“ Ето един много прост въпрос, който рядко задаваме, а всъщност е изключително полезен за добрата комуникация в двойката.

Погледнете другия в очите. Изчакайте преди да говорите и приемете, че не ръководите разговора. Контактът с кожата засилва съучастието и отваря канал за съпричастност, затова го хванете за ръката.

„Любовта не е да се отказваме от себе си заради другия, а честно да изразим нашите чувства и нужди, както и да приемем чувствата и нуждите на партньора си с емпатия“, съветва Розенберг.

Деси Тодорова по материали от Donna Moderna

Още от Да поговорим

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Снимка: Guliver / iStock

Лазарица e – празнуват само жените

Важно е да научите малкото дете какво може и кое не е редно.

Снимка: Shutterstock

Как да кажeте „Не“ на бебето и детето

Кой изневерява и защо?

Снимка: Shutterstock

Остава ли живот в брака след изневяра

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Не само най-малките, а и порасналите малчугани обичат да оцветяват.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

От памперси към гърне

Как да направим прехода по-лек, обяснява психологът Галя Даскалова

Антонио Бандерас и Никол Кемпел. Снимка: Instagram

Заедно

Антонио Бандерас любимата му Никол Кемпел не бързат със сватба

Актьорът пусна рядка снимка с любимата си
Образование

Сензационно издание на „Алиса“ с илюстрации на Дали

За първи път в България след 55 години

Снимка: Guliver / iStock

Да поговорим

Лазарица e – празнуват само жените

Каква е символиката на този ден, обяснява нумероложката Милена Иванова