Едва ли разказите на приятели и книгите могат да го подготвят
В първата част на материала се опитахме да обобщим най-стресиращите открития, които младият татко прави, след като новороденото и мама се приберат от родилното. Няма как да е подготвен от разказите на приятели или от литературата. И дори да знае на теория част от нещата, в реалния живот го чакат изненади.
Първоначално ще се изненада, че съпругата сякаш е забравила за присъствието му и той остава на заден план. В центъра на вниманието и грижите ѝ естествено е бебето. И те са като скачени съдове – неразделни. Таткото може да се почувства излишен, но трябва здраво да заеме позиция – на първо място като помощник в домакинството и по отглеждане на бебето, а след това да намери сили и за морална подкрепа.
Майката естествено е изтощена, от безсъние, тревоги, кърмене ...
Хормоните ѝ играят и я правят още по-тревожна и изнервена. Може да я налегне и депресия. Така че помощ ѝ е нужна.
И така, какво може да направи таткото
Ако преди мисълта да измиете нечие дупе, дори и най-скъпото, ви е изглеждала ужасна, сега отмиването на акито от нежната бебешка кожа ще се превърне в съвсем рутинна задача за вас. Освен това вие и жена ви вероятно ще имате шеги, които само вие можете да разберете по тази деликатна тема.
След седмица обучение, със затворени очи, ще можете да смените пелените на бебето и да купите правилния размер памперси от магазина. Въпреки че сега това може да изглежда като суперсила.
Ще имате по-малко лично време или по-скоро почти няма да ви остане време.
Плахите опити да отидете на фитнес, на риболов или да се срещнете с приятели вероятно ще се сблъскат с нелюбезен поглед от страна на съпругата.
Защо това е справедливо? Ако тя няма свободно време, защо вие трябва да го имате?
Има само един изход: редовно осигурявайте на жена си възможност да отиде някъде без детето, поне за няколко часа, поне веднъж седмично. Тогава ще имате моралното право на лична почивка. Или излезте с нея на разходка, като оставите бебето на баба или на бавачка.
Баща сменя памперси. Снимка: Getty
Има такива илюзии, че през първата година от живота бебето се нуждае от малко. Това е вярно само отчасти.
То трябва да яде, да бъде преоблечено, даима креватче, да бъде изведено на разходка ... И ако първият проблем се решава най-икономично чрез кърмене, все пак ще трябва да харчите пари за памперси и дрехи, защото децата растат бързо: вчера този гащеризон е бил твърде голям, но днес едва се закопчава.
Всеки сезон ще трябва да купувате дрехи ...
Можете да спестите , ако имете приятели с малки деца, които да ви дадат малко използвани неща. Но при всички положения семейният бюджет се натоварва.
Татко успокоява бебето. Снимка: Getty
Някои бащи смятат, че още щом бебето се роди, веднага ще могат да си играят и да си говорят за живота. И са изненадани да получат розов червей в родилния дом, който само яде, спи и понякога плаче.
Може да е трудно за някой да се влюби в такова слабичка на пръв поглед същество.
И в това няма нищо лошо – любовта ще дойде с времето. Колкото повече сте включени в грижите за бебето, толкова по-бързо ще се привържете.
Междувременно имате право да изпитвате предимно отговорност и трепет към вашето бебе, защото татковци не се раждат, те се създават.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата.
Снимка: Shutterstock