Прочут психолог: Не ви съветвам да пускате вечер децата сами

Научете тийнейджърите да вземат решения, за да спите спокойно

15 Април 2019 г.
Прочут психолог: Не ви съветвам да пускате вечер децата сами

Илюстрация: Guliver / iStock

„Как да разхлабим контрола над детето и да го оставим да се справя само?” – това е един от основните въпроси за родителите на тийнейджъри. Михаил Лабковски, бивше "неконтролируемо дете" по негово мнение, а днес известен психолог, адвокат, телевизионен и радиоводещ, баща на пораснала дъщеря, разказва за своя бащин опит и за това как е изградил отношение на доверие с нея. Самият той споделя, че е правил много грешки като родител и сега знае точно какво да не го прави, пише econet.

Кога и как да пуснем детето да се справя само в големия живот?

Това не става изведнъж – отпускате. Това е процес! Дайте на детето самостоятелност, която е достъпна за него във всяка възраст. От момента, в който то седне на една маса с вас, трябва да го питате какво иска, а не да му сипвате супа в чинията, защото „така е прието“. Отчитайте неговото мнение за всичко: „Какво искаш? Какво не искаш? Какво мислиш за това? Как се отнасяш към онова?“

Детето трябва изначално да осъзнава значимостта на своето мнение, а за това е нужно да замените директивната форма на обръщение с по-мека. Шестгодишното дете трябва да има джобни пари – дайте му символични 2 лева на седмица, но то трябва да се научи как да се справя с тях. После, още от първи клас децата трябва да се грижат сами за домашните работи и уроците си!

Така, когато то достигне тийнейджърска възраст, родителите ще могат да спят нормално нощем – детето ще има свои виждания как да постъпва в тази или онази ситуация. Няма да прави глупости, защото винаги са му давали свобода и възможност да взема решения, то се е научило да ги взема.

Ако родителите във всеки един момент знаят всичко за детето си – с кого е говорило по телефона, в колко часа е обядвало, кога е приключило с уроците (и са проверили тези уроци!), им се струва, че ситуацията е под контрол. А в действителност, колкото повече родителите контролират детето, толкова по-далеч е ситуацията от техния контрол: то расте, поддава се на чуждо влияние и може да се огъне във всички посоки. Защо? Защото няма мнение - винаги е било контролирано.

Често срещано е, когато родителите разбират всичко това, но не могат да позволят на детето да върви по своя път. Особено, когато у тийнейджъра започват да се развиват всички видове хормонални странности, а родителите затягат контрола и не го пускат да излиза, например.

Държат детето в клетка и мислят, че опасността е отминала. Но то завършва училище, влиза в университет. Неговите съвипускници са пробвали всичко: пушили, пили, правили любов, те са спокойни възрастни на 18–19 години, готови да израстват и да се утвърждават, а до тях са децата, които са си стояли вкъщи. Те и на 20, и на 25 ще се държат като 14-годишни. Инфантилни, несамостоятелни. Няма никакви гаранции, че ще пораснат или че няма да станат зависими – от наркотици или от отношения. Виждал съм такива възрастни деца и това е много тъжна гледка.

Винаги съм контролирал дъщеря ми. Когато беше в 9-и клас, веднъж ми каза: „Татко, ще прекарам нощта у Ани. Ти не си някакъв психопат, няма да се обаждаш и да будиш родителите ѝ през нощта, за да питаш дали с нея сме си легнали, нали? Надявам се че си адекватен човек.“

Естествено, на никого не позвъних. Дъщеря ми порасна. Неотдавна си спомнихме този случай и тя каза: „Тате, какво ти става, каква Аня?! Тогава отидох на дискотека!“

Въобще не ми беше хрумвало, че ще постъпи така. Смятах, че контролирам всичко. А ако ѝ бях давал възможност от ранно детство да избира и да взема решения, тя щеше да ми каже преспокойно: „Тате, искам да отида на дискотека.“ Аз бих ѝ отговорил „Не“ и щяхме да се разберем нормално.

Страхът ни заставя да лъжем и крием. Дете, което никога не се е бояло от родителите си и от последствията от своето поведение, когато са му давали възможност да преценява и решава, нямаше да лъже. То няма такъв опит. Забележете – малките деца не лъжат, те започват да правят това с възрастта, защото са принудени, опасявайки се от неприятни последствия.

Географията също е важна. Едно е да пуснем детето само, докато е при баба си на село през лятото. Там също има опасности – селските момчета, цигарите, всички онези, които карат бързо по шосетата, но все пак е потенциално по-безопасна среда, отколкото улиците на големия град.

Като малка дъщеря ми живя в Израел, и когато дойде в Москва я попитах какво е първото ѝ впечатление, а тя ми каза: „Тук всички деца ги държат за ръка.“

Как родителите на бъдещи тийнейджъри да приемат реалността

Това не е просто. Сега е друго време. В моето детство децата просто се разхождаха и точка. Единствената опасност представляваше пияният мъж. Но пияният мъж е по принцип спокойно явление. Нямаше извращения, нямаше похитители на деца….

Сега не бих посъветвал да пускате децата си сами вечер. Да, много ходят до училище сами с метрото. Това е абсолютно нормално и във втори клас, даже в първи. Нормално е и денем да ги оставим да отидат до близкия магазин - без самостоятелен опит няма да се научат. Но щом се стъмни, те или трябва да си седят у дома, или да се разхождат, придружени от възрастни.

Илюстрация: Guliver / iStock

Никога не е късно да се научим да отпускаме контрола над детето си. То се е родило, пъпната връв е срязана и това е първата крачка към това да го отпуснем от себе си. Ако днес вземете решение да пуснете 10-12-годишното дете, значи така трябва да бъде. Значи сте узрели за това.

За да решите да пускате детето само е необходимо да се отървете от неврозата. Неврозата е не само тревожност, но и чувство на животински страх. Веднага щом победите това чувство, ще ви бъде по-лесно и децата няма да станат невротици.

Как могат родителите да се отърват от страховете си? Нужно е да вземат информирано решение: „Моят родителски интерес в този случай противоречи на интересите на детето. Служа на страховете си в негов ущърб, като се крия зад факта, че то ще бъде по-добре, но това не е така. Трябва да жертвам собствените си интереси, за да може детето да израсне независимо и самостоятелно."

Заедно

Заетите хора вземат по-разумни решения

Да поговорим

Защо на тийнейджърите им е толкова важно да са популярни

Да поговорим

Проблемните тийнейджъри не умеят да се борят със стреса

Здраве

Как да защитим тийнейджърите от депресия?

Още от Да поговорим

Стилът на възпитание определя типа родител.

Снимка: Shutterstock

Какви родители сте по отношение на възпитанието

Някои хора постоянно ви обстрелват с критики.

Снимка: Shutterstock

7-те типа токсични личности, които нямат място в живота ви

Майка целува бебето си. Снимка: Guliver / iStock

Как оцелях след раждането

Тъжна жена. Снимка: Getty

4 черти, които привличат насилници

Страхът може да бъде и полезен за малките.

Снимка: Shutterstock

Страховете помагат на децата да растат

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Стилът на възпитание определя типа родител.

Снимка: Shutterstock

Някои хора постоянно ви обстрелват с критики.

Снимка: Shutterstock

Майка гушка новороденото си. Снимка: Getty

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка гушка новороденото си. Снимка: Getty

Бременност и раждане

8 седмици след раждането: какво се случва с тялото

Как да помогнем постепенно да се върне към предишното си състояние

Бременните трябва да внимават с кафето.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Възможна ли е консумацията на кофеин по време на бременност

Разберете дали кафето трябва да се превърне в мираж за вас през този период

Майка целува бебето си. Снимка: Guliver / iStock

Да поговорим

Как оцелях след раждането

Личната ми програма „Съхрани себе си“

Щастливите Ивет Лалова и Симоне Колио. Снимка: Instagram

 

Заедно

Ивет Лалова гушна първороден син

Момченцето носи името Тиаго Колио

Тъжна жена. Снимка: Getty

Да поговорим

4 черти, които привличат насилници

Защо жените попадат на един и същ тип кофти мъже

София Ричи и Елиът Грейндж по време на сватбата. Снимка: Instagram

Заедно

Бременната София Ричи празнува първа годишнина от сватбата

"Искам да се омъжа за теб милион пъти отново, Елиът!“, написа тя

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Страхът може да бъде и полезен за малките.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Страховете помагат на децата да растат

Ето как да ги успокоите и им помогнете да преодолеят тревогите

Майка се кара на децата си. Снимка: Getty

Заедно

Възпитание без крясъци

Какво да направите, ако сте на ръба на търпението

Има ли точен момент за теста за бременност?

Снимка: Shutterstock

Здраве

Кога е правилният момент да си направите тест за бременност

Вижте в кой момент е най-вероятно да получите най-точни резултати