Колко често да ги почистваме и как
Снимка: Shutterstock
И в най-чистия дом има места, които буквално са развъдник на бактерии.
Ето кои са те според medikforum.ru.
Умивалника
Американки учени установиха, че по повърхността на умивалника се натрупват куп опасни бактерии – е-коли, листерия, салмонела. Затова не се препоръчва в нея да оставяте плодове, зеленчуци и други храни, които трябва да миете преди да ги консумирате
Гъба за миене на съдове
В гъбата се натрупват бактерии, плесени и други микроорганизми. Върху нея, както и върху кърпата за миене на съдове, има 456 повече бактерии, отколкото в тоалетната, сочи проучване. Според него на 6 квадратни сантиметра от гъба за миене живеят над 10 милиона всевъзможни бактерии. Разбира се, те невинаги предизвикват сериозни заболявания, но понижават имунитета ни.
Някои вярват, че попарването на гъбата с гореща вода може да ги премахне. Това обаче не е така. Единствено решение е да се сменя често. Всяка седмица купувайте нова.
Завесата в банята
Банята също се смята за едно от мръсните места в дома. Защото гъбички и бактерии се развиват бързо на топло и влажно. А най-много от тях има по зависите на душа, кърпите и крановете. Защото те остават влажни и са добра среда за размножаването на всякакви микроорганизми.
Дъска за рязане
Всички знаят, че за рязане на месо, зеленчуци или хляб, трябва да има различни дъски. Но не го правят.
Снимка: Shutterstock
Върху дървената дъска обаче остават бактерии и могат да заразят следващия продукт, който се поставя отгоре, за да се нареже.
Добре е дъските да се сменят на 3 месеца.
Хладилник
Това е едно от най-мръсните места в дома, особено ако го миете на 6 месеца. Бактериите, които са в плодовете, зеленчуците, яйцата и месото остоват жизнени и на студено в хладилника.
Най-нехигиенична е така наречената зона „свежест“, където стоят пресните зеленчуци, салатите и плодовете. Там на един квадратен сантиметър пъплят 8000 бактерии. А това е 750 пъти над допустимите и безопасни за човек норми.
В отделни случаи там могат да се открият до 129 000 бактерии на квадратен сантиметър. Като разнообразието им е стряскащо. На рафтовете „се заселват“ най-опасните – салмонела, листерия и дори е-коли.
Затова хладилникът трябва да се мие много по-често.
Дистанционното
Дистанционното на телевизора, музикалната уредба, климатика е също сред най-мръсните неща в дома.
Снимка: Shutterstock
Бактериите от ръцете попадат върху него. Може да ви се стори, че дръжката е видимо чиста и не лепка, но това не е така.
Мийте я със спирт поне веднъж седмично.
Клавиатурата
Както и дистанционното така и клавиатурата е нещо, което пипаме всеки ден. Прах, трохи, мазнина от пръстите и какво ли още не стои с месеци под клавишите. Под пръстите ви мърда цяла колония от бактерии.
Няма да има проблем, ако я бършете всеки ден с антибактериални кърпички.
Дръжки и ключове на лампи
Не обръщаме особено внимание на дръжките на вратите, прозорците и ключовете на лампите, които са особено мръсни. Просто, защото ги ползваме всеки ден, а не се сещаме да ги почистваме редовно. Микроорганизмите върху тях се размножават и има риск заразите да попаднат на ръцете ви.
Затова е добре да се почистват 2 пъти месечно.
Поставка за ножове
Миете ножа и го пъхате в поставката. Влажното острие обаче задържа плесени и бактерии, които на топло се размножават бързо. Затова не слагайте влажните ножове в поставката – подсушавайте ги, а нея редовно мийте.
Мебелите
Не забравяйте – домашният прах има свойството да задържа вредните микроорганизми. Гъбички и плесени живеят в цялата къща, но се размножават лесно върху мръсните мебели.
Затова е добре поне веднъж в месеца да ги забърсвате със специален препарат.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари