Кои „червени линии” не трябва да прекрачватe, за да имате добри отношения с доведените деца
Снимка: Getty
Ролята на мащеха е много трудна: за да установи добри отношения с всички членове на семейството, в което е влязла, тя буквално трябва да "ходи по ръба на ножа.
От една страна са децата на съпруга: те подозират, че новата съпруга на татко иска да замени майка им или че ще отнеме баща им от тях.
От друга страна е съпругът, който очаква новата му жена да стане приятелка на децата му.
От трета е бившата жена. Тя ревнува и нея, и децата, и баща им.
И накрая – и родителите на съпруга са недоволни от появата на нова снаха.
Да не говорим за общата негативна аура, която традиционно заобикаля думата "мащеха".
Въпреки това, с течение на времето, ако мащехата не пресече някои червени линии, тя ще може да изгради отношения с новите си роднини. Ето няколко съвета.
1. Не се стремете да станете майка за осиновените деца
Ролята на мащехата не е да замества рождената майка на децата, а да допълва връзката. Не мислете, че най-добрият начин да изградите отношения с децата е да им докажете, че сте по-добра и по-грижовна от собствената им майка. В това състезание няма да има победители. Освен това мащехата има всички шансове да загуби битката и накрая да загуби всички шансове да изгради нормална връзка с доведените си деца.
2. Не се опитвайте да държите децата на юзди
Това не е ваша роля. Ако децата се държат лошо, мащехата трябва да се съсредоточи не върху коригирането на поведението им, а върху изграждането на връзка с тях.
Не трябва да държите децата на юзди, поне докато не установите отношения на доверие, основани на взаимно уважение и симпатия.
В случай на конфликт винаги ще бъдете на ръба. И това е разбираемо: просто все още не сте спечелили правото да им показвате, че бъркат. Нека баща им го направи.
3. Не се намесвайте в кавги между децата и баща им
Каквото и да се случи между тях, каквито и да са причините за конфликта, трябва напълно да се дистанцирате от тази ситуация. Ако подкрепяте една от страните, това ще завърши зле за вас. Ако се присъедините към съпруга си, ще предизвикате гнева на децата. Ако вземете страната на децата, ще подкопаете бащиния авторитет. Накратко, стойте далеч от всичко това.
4. Никога не говорете лошо за майка им
Поне в тяхно присъствие. Каквито и негативни чувства да имате към тази жена (независимо дали заслужени или незаслужени), максимумът, който можете да си позволите, е да говорите за това, когато останете насаме със съпруга си.
В никакъв случай не трябва да се опитвате да разрушите връзката между децата и майка им. Вместо това работете върху изграждането на собствени отношения на доверие с вашия доведен син или доведена дъщеря.
5. Не ревнувайте от времето, което съпругът ви прекарва с децата си
Това е една от най-големите грешки, които една мащеха може да направи. Ревнувайки съпруга от децата му, вие не само внасяте напрежение в семейната атмосфера, но и вкарвате клин в отношенията си с него.
Трябва да приемете факта, че децата винаги ще бъдат неразделна част от живота на съпруга ви. И колкото по-скоро се примирите с това, толкова по-малко ревност ще изпитвате.
6. Уважавайте правилата, които майка им е поставила
В никакъв случай не позволявайте на децата това, което собствената им майка е забранила. В противен случай ще демонстрирате, че не уважавате нито нея, нито нейните методи за възпитание. И това ще доведе до тъжни последици за семейните отношения.
Не забравяйте да следвате точно указанията и да правите всичко, което бившата съпруга на вашия мъж смята за необходимо за благополучието на децата си.
Така ще печелите точки не само в очите на баща им, но и в очите на собствената им майка. И това ще ви помогне да установите с нея, ако не приятелски, то поне просто нормални отношения.
По материали на moms.com, Мона Василева
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари