Защо децата понякога не приличат на родителите си
Снимка: Guliver / Getty Images
„Аз ли съм го раждала това дете?!“ След като получават гени и от двамата родители, някои деца са толкова различни от тях по характер, темперамент, отношение към живота, способности и интереси, а понякога и външно, че просто да се чудиш и маеш. Майката е с тъмна коса, а дъщеря ѝ – светло руса, със сини очи, различни от кестенявите на таткото. Обидно е някак и работата не е само до външните прилики и разлики, но генетиката е невероятно сложно нещо, в което две по две понякога е четири, а понякога пет или дори триста осемдесет и девет. И колкото повече учените дълбаят в генома и наследствеността, толкова по-трудно се оказва всичко.
И доста различно от времената, когато в зората на развитието на генетиката Грегор Мендел е провеждал експериментите си с грах. Тогава всичко е изглеждало много по-лесно: когато кръстосаш растения с лилави и бели цветя, потомството стана пурпурно, тъй като този цвят е доминиращ.
Тогава учените са мислели, че същото е и с хората – ако на единия от родителите очите са кафяви, а на другото – сини, то и децата им ще бъдат с кафяви очи, защото синият цвят на ретината е рецесивна черта.
Очевидно обаче си случва децата в семейство на родители с "разноцветни очи" да бъдат например синеоки, макар нито бащата, нито братята, нито техните най-близки роднини да са със сини очи.
Съвременната наука обяснява разнообразието с това, че в един човек има много гени и тяхната комбинация прави възможна ситуация, в която връх вземат рецесивните гени.
Или, благодарение на тази “игра на гени“ детето може да не прилича на родителите си, а на роднини през поколение – баба или дядо от тази или от другата страна. И това не е толкова рядко срещано.
Понякога във външността на детето се проявяват черти на далечни роднини
В края на краищата генетичният набор, който детето получава от всяка страна, е произволно съставен „коктейл“ от гени, наследени от всеки от родителите от техните предци. Това важи и за идентични близнаци, които, въпреки невероятната си прилика, могат да имат напълно различни лични качества.
Както показват съвременни изследвания, освен родителските гени на външността, личността, интелекта, темперамента и здравето на децата влияят още много други фактори. Например, количеството ДНК, която не кодира наследствената информация в родителските геноми, както и фактори като начина на живот на родителите, на околната среда и дори житейски обстоятелства: стрес, бедност, тютюнопушене, консумация на алкохол, ниво на образование.
Сега например цял свят очаква с нетърпение раждането на първото дете на двама души, които са напълно различни: рижавия и синеок британски принц Хари и американката Меган Маркъл, в чиито жили тече африканска кръв.
Снимка: Guliver / Getty Images
Хората гадаят как ще изглежда новия член на британското кралско семейство – дали ще бъде червенокос, като татко си, или ще наследи тъмните очи, коси и кожа на своята майка, които се явяват доминантни?
Марина Атанасова по материали на deti.mail.ru
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари