Ученици от цялата страна ще разработват проекти, вдъхновени от изкуствения интелект

Издателство „Клет България“ е партньор на най-голямото състезание по информационни технологии в страната

03 Март 2025 г.
Ученици от цялата страна ще разработват проекти, вдъхновени от изкуствения интелект

Тазгодишното издание е посветено на иновативни решения за съвременните дигитални предизвикателства. 

Снимка: 7. СУ „Кузман Шапкарев“

XVII национално състезание по информационни технологии отново събира най-добрите млади таланти в Благоевград. Събитието, организирано от 7. СУ „Кузман Шапкарев“ с подкрепата на издателство „Клет България“, е сред най-престижните технологични надпревари в страната.
Тазгодишното издание е посветено на иновативни решения за съвременните дигитални предизвикателства. Учениците ще демонстрират креативност, технически умения и аналитично мислене, съревновавайки се в сложни задачи от света на компютърните науки.
„Технологиите са неразделна част от съвременния живот, а влиянието им върху света около нас постоянно нараства. В днешната дигитална ера е от решаващо значение децата да развиват умения, които им позволяват да се адаптират и да използват възможностите на модерния свят пълноценно. Състезанията от този тип насърчават както постиженията на учениците, така и отдадеността на техните учители. За нас е удоволствие да подкрепим тазгодишното издание и да бъдем част от инициативата“, сподели Владимир Колев, управител на „Клет България“.
Националното състезание по информационни технологии е предназначено за ученици от 4. до 12. клас, като участниците трябва да изготвят технологична разработка в някоя от следните тематични области: „Изкуствен интелект“, „Биотехнологии“, „Роботика“, „Мирна планета“, „Съхраняване на енергията“ и други. В екип до двама души с помощта на научен ръководител учениците ще изработват проекти в няколко категории – компютърно моделиране, уебсайт, интерактивна презентация, мултимедийни клипове, 3D моделиране, самостоятелни компютърни приложения и интернет приложения.
Откриването на състезанието ще се проведе на 21 март, като в рамките на 3 часа състезателите трябва да подготвят своето задание върху поставената тема. На следващия ден всеки от екипите ще защити своя проект пред избрана комисия, а след това ще се проведе и церемонията по награждаването. Отлично представилите се участници от 12. клас ще имат възможността да бъдат приети като студенти в ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград, Техническия университет – София, или УниБИТ – София.
Издателство „Клет България“ е един от партньорите на състезанието, продължавайки мисията си да подкрепя младите таланти и техните преподаватели. При желание за участие в състезанието учениците и учителите могат да се регистрират до 07.03.2025 г., като попълнят формуляра на сайта на училището.
 

Още от Новини

Бренда Сонг и Маколи Кълкин

Снимка: Getty

Как Бренда Сонг пази празничната магия за децата си

Алина в празнично украсена пекарна. Снимка: Instagram

 

Дъщерята на Ненчо Балабанов трупа коледни спомени

Снимка: Национална галерия/Двореца

Съвременно изкуство за деца

Гуинет Полтроу

Снимка: Getty

Гуинет Полтроу разкри как децата ѝ са реагирали на целувката ѝ с Тимъти Шаламе

Камелия. Снимка: Instagram

Камелия с 2 малки деца и 2 филипинки помощнички

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Щастлива, уверена в себе си жена. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как може да превърнем желаното в действително

Феноменът Баадер-Майнхоф ще промени живота ви към по-добро

Свекърва съветва снаха си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Роднини и приятели дават непоискани съвети за възпитанието на децата

Как да реагираме, без да се изпокараме с тях

Алина в празнично украсена пекарна. Снимка: Instagram

 

Заедно

Дъщерята на Ненчо Балабанов трупа коледни спомени

Катрин Русева води Али из най-празнично украсените сладкарници

Снимка: Издателство „Лист”

 

Образование

Кой се страхува от охлюла

Чудатото същество, родено от фантазията на Луис Карол, ловува и за български читатели в двуезично издание

Печена бисквитка с формата на рибка, която виси на елхата. Снимка: Shutterstock

Заедно

На Никулден украсяваме елхата

Легенди и поверия за деня на Св. Николай Чудотворец

Жена чете книга с чаша кафе в ръка. Снимка: Shutterstock

Жена чете книга с чаша кафе в ръка. Снимка: Shutterstock

Заедно

Училище за любов

Бременна жена с дъщеря си. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Пет мита за второто раждане

Много са „компетентните“ мнения как ще се случи всичко, когато е за втори път

Мъж и жена спорят. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

5 сигнала, че сте в неправилна връзка

Не пренебрегвайте тези чувства - умът и тялото никога не лъжат

Камелия. Снимка: Instagram

Заедно

Камелия с 2 малки деца и 2 филипинки помощнички

Фолк дивата търси баланс между сцената и майчинството

Дете реже с ножици. Снимка: Shutterstock

 

Образование

Детето пита: Как работят ножиците

Обяснете му нагледно и с примери един физичен закон