„Стара хартия за нова книга“ – за шести път в шест града

Бургас, Хасково, София, Русе, Плевен и Пловдив ще посрещнат националната екокампания

27 август 2018 г.
„Стара хартия за нова книга“ – за шести път в шест града

Снимка: Shutterstock 

Шест български града ще бъдат домакини на шестото издание на националната екоинициатива „Стара хартия за нова книга“. През 2018 г. общините Бургас, Хасково, София, Русе, Плевен и Пловдив ще посрещнат кампанията, която дава възможност на децата да научат повече за рециклирането, да разберат как да пазят природата и да събират разделно отпадъците.

Всяко дете, което доведе възрастен придружител с поне 5 кг стара хартия за рециклиране, ще получи нова детска книга по избор, както и подаръци от партньорите на празника. Организаторите от „ЕКОПАК България“ АД и Книжен център „Гринуич“ напомнят, че колкото повече стара хартия съберат децата, толкова повече дървета ще спасят от изсичане.

Тазгодишното издание стартира в Бургас на 8 септември от 10,00 до 14,00 ч. в Приморския парк, пред Пантеона.

В Хасково събитието ще се състои на 9 септември от 10,00 до 14,00 ч. на сцената на пл. „Свобода“.

В София „Стара хартия за нова книга“ както винаги ще се проведе под патронажа на кмета Йорданка Фандъкова и отново ще е част от Календара на културните събития на Столична община за 2018 г. Инициативата ще се състои на 16 септември от 10,00 до 19,00 ч. на бул. „Витоша 37 пред Книжен център „Гринуич.

Децата от Русе, които бяха първенците в миналогодишното издание на „Стара хартия за нова книга“, за четвърта поредна година имат възможност да участват в събитието на 23 септември между 10,00 и 14,00 часа на пл. „Свобода“, пред Съдебната палата.

За първи път през 2018 г. и Плевен се включва в кампанията. Там всички малки екоактивисти могат да предадат старата си хартия за рециклиране и да получат нова книжка на 24 септември от 10,00 до 14,00 часа на пл. „Възраждане“, пред Община Плевен.

Финалът на инициативата ще бъде поставен в Пловдив на 29 септември от 10,00 до 14,00 ч. на пл. „Стефан Стамболов“, пред Община Пловдив.

Събитията във всички градове се провеждат със съдействието на общините и регионалните библиотеки.

Както всяка година, кампанията има литературна тематика, вдъхновена от популярна детска книга. В настоящото издание малчуганите ще имат възможност да влязат в „дрешника“ на приказния свят на Нарния, където ги очакват нови предизвикателства и награди. Книгите от поредицата „Хрониките на Нарния“ на Клайв С. Луис са осигурени от издателство „Труд“, основен партньор на инициативата.

А за да остане денят незабравим, в София всички деца, които са предали старата си хартия, ще имат възможност да си направят снимка за спомен във фото будка в стил „Светът на Нарния“.

Под надслов „Почисти и прочети“ празникът ще протече с много музика и танци. За настроението на всички присъстващи ще се погрижат детски и тийнейджърски вокални групи и танцови състави. Програмата ще включва още спектакъла „Цирк“ – музикално куклено шоу с марионетки за деца и възрастни от „Театъра на приказките – София“.

За да има за всички достатъчно книги, всеки, който изпълни условието да донесе 5 кг стара хартия за рециклиране, ще може да получи само една книга, но не повече. Децата, донесли допълнителни 5 кг хартия, ще получат втора книжка на екотематика – новото специално издание на „ЕКОПАК България АД“ „Грийн тийн“. Така в рамките на празничния ден децата могат да получат максимален брой две книги. Средствата от събраната стара хартия в петте града ще бъдат използвани за ново издание на книгата на „ЕКОПАК България“ АД.

Началото на каузата „Стара хартия за нова книга“ бе поставено на 15 септември 2013 г. Организаторите Книжен център „Гринуич“ и „ЕКОПАК България“ АД и партньорите на „Стара хартия за нова книга“ се обединиха около идеята, че е важно всяко дете още от ранна възраст да се научи да полага грижи за природата, да събира разделно отпадъците и да има специално отношение към книгата и четенето.

За петте години в инициативата са се включили близо 26 250 деца. Малчуганите заедно със своите родители са предали за рециклиране 133 тона хартия и са получили 29 600 книжки. Така всички заедно сме спасили от изсичане 1730 дървета. От 2015 г. инициативата се превърна в национална и до този момент е преминала през градовете Пловдив, Бургас, Варна, Хасково и Русе.

Нека заедно спасим природата и насърчим децата си да четат!

noviteroditeli.bg са сред медийните партньори на кампанията. „Стара хартия за нова книга“ си партнира с издателствата „Ентусиаст“ и „Труд“, каузата е подкрепена от издателствата „ЕГМОНТ“, „Книгомания“, „Хермес“, „Бард“, Фют“, „Сиела“, „Софтпрес“, „ПАН“, „Златното пате“, „Албо груп“.

Образование

Финал на кампанията „Стара хартия за нова книга“ в Бургас

Образование

Рекорд за кампанията „Стара хартия за нова книга“ в Русе

Заедно

„Стара хартия за нова книга“ в Пловдив

Образование

2000 деца от София участваха в кампанията „Стара хартия за нова книга“

Още от Образование

Баща и син работят заедно по колата. Снимка Shutterstock

Наръчник: как да стимулираме тийнейджъра да довърши нещата докрай

Тийнейджър, който пее: Снимка: Shutterstock

Защо гласът се променя с възрастта

Дете опитва да чете.

Снимка: Shutterstock

Как да разберем, че детето има дислексия

Дете, което реди пъзел. Снимка: Shutterstock

Как да възпитаме творческа личност

Деца на палубата на кораб. Снимка: Shutterstock

 

Детето пита: Защо в кола или на кораб на много хора им става лошо

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка насърчава детето. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как правилно да хвалим детето

Ако използвате грешно този инструмент, може да разрушите самочувствието и връзката ви с хлапето

Ицко Финци и Лиза Боева. Снимка: Кеворк Ванлян

Заедно

Феи долетяха в двора на Ицко Финци

Изложбената зала се оказа тясна за таланта на 9-годишната Матилда

Ивет Лалова прегръща Тиаго. Снимка: Instagram

 

Заедно

Тиаго зарежда Ивет Лалова с енергия

Водещата на "Игри на волята“ показа как работи магията на една прегръдка

Море, чаша кафе и разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

 

Деца се охлаждат на фонтаните.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да защитим децата в горещините

Тези полезни съвети ще ви помогнат да предпазите по най-добрия начин малчуганите в най-топлите дни на лятото