Научни експерименти за дома и подходящи музеи за уикендите
Дете изучава робот. Снимка: Shutterstock
Напоследък се говори много за преоткрита образователна технология edutainment. Тя съчетава две английски думи - учене с развлечение. И пленява не само децата, но и техните родители.
Опитайте и вижте сами.
Дете и родители редят пъзел. Снимка: Shutterstock
Образователните настолни игри са полезно занимание както децата така и възрастните.
Конструкторите и пъзелите тренират пространственото мислене, логиката и ви учат да мислите извън рамката.
Първоначално децата сглобяват моделите, предложени в описанието на конструктора, но много бързо започват да измислят и да правят нещо свое.
Още по-интересни са готовите комплекти за експерименти по физика, химия, биология и други природни науки. Те включват всички необходими консумативи и реактиви, както и подробни инструкции с научно обяснение на наблюдаваните явления.
Експериментите са подбрани така, че да бъдат интересни за деца на възраст 5–6 години.
За да може всичко да се получи и детето да не бъде разочаровано, е важно внимателно да прочетете приложените инструкции и да повторите точно стъпките, посочени в тях.
Много комплекти за експерименти имат видео инструкции, които могат да се гледат в Интернет.
Научните експерименти могат да се провеждат не само с готови комплекти химични реактиви. Обикновена готварска сол, сапун, хлебна мая, черен пипер, вода и много други - във всяка кухня има компоненти за забавни експерименти, които ще разширят кръгозора на детето.
Момиченце прави експеримент. Снимка: Shutterstock
По-добре е децата да участват в експерименти заедно с родителите си, поне в началото.
Така, докато хлапетта растат, стават истински изследователи и могат да започнат да се интересуват от науката и да се задълбочат в нея.
Помощта на възрастните също е важна тук: те трябва да научат детето да формулира въпроси и да търси отговори на тях в интернет или в книгите.
Образователните видеоклипове могат лесно да се конкурират с анимационни филми. История на изобретенията и научните открития, природни феномени, истории за растения, животни и хора - това са само част от темите, които със сигурност ще заинтересуват детето и ще събудят любопитството му. Родителите могат лесно да намерят образователни видео канали онлайн, които са подходящи за възрастта на тяхното дете.
Къде да заведем детето „на среща“ с науката
Много са местата, където забавлението се преплита с образованието според принципите на образованието.
Нека изброим няколко.
Тигър. Снимка: Shutterstock
Тук не само ще гледате животни, но заедно с вашето дете, но и ще можете да се потопите в науката за животинския свят.
Зоологическата градина е интересна за посетители от различни възрасти: на по-малките ученици ще бъде интересно да изучават „биогрофията“ на различните видове (кратко описание има на табелите пред всяка клетка), за по-големите ще са интересни беседи за еволюцията, биомеханиката, екологията и генетиката.
Това е още една врата към прекрасния свят на биологията.
Експозицията на музея е посветена на теорията за еволюцията и говори за разнообразието на живота на Земята, изменчивостта, наследствеността и естествения подбор.
Деца се забавляват в музея на илюзиите
Музеят е разделен на няколко зали: историческа зала с различни картини, зала с оптически илюзии, стая с фосфорен тапет, в която хората могат да рисуват със светлина или да оставят отпечатъка на сянката си върху стената.
Сътрудници на музея разказват на посетителите за отделните предмети и илюзии, а също така им помагат да видят правилната перспектива и да застанат на точното място на снимане.
Там хлапето ще намери отговори на много въпроси, ако се интересува от астрономия, произхода на звездите и планетите.
Планетариумът е многоформатен научен и образователен център.
На куполния екран на Голямата звездна зала ще видите астрономически явления, които в действителност продължават хиляди години.
Там всеки може да се почувства като учен и естествоизпитател – това е истинска интерактивна лаборатория за изучаване на Земята и Вселената.
В обсерваторията можете да погледнете през истински телескоп и да научите как работи.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари