Излезе втори том на историите на Биатрикс Потър за Зайчето Питър и неговите приятели
Щанд № 417 от Панаир на книгата в НДК.
Заешкото царство на Биатрикс Потър се разраства с новото, току-що излязло издание на „Лист”. То събира десет от по-рядко познатите, но също толкова обичани истории на английската писателка и илюстраторка. Както и в първия том, и този е с подбор и превод на проф. Александър Шурбанов.
Изданието е оформено от Милена Вълнарова, която с внимание към детайла съчетава акварелните илюстрации на Потър с елегантен съвременен дизайн.

Корицата. Снимка: издателство „Лист”
В този том читателите ще открият „Мистър Лисан”, „Един свиреп лош заек”, „Джони Градския мишок” „Самюъл Мусташки”, „Прасчо Послушко”, „Паят и формичката за печене”, „Джинджифил и Черпипер”, „Госпожичка”, „Тими Типтоп” и „Прасенцето Робинзон” – истории, които разширяват света на героите и хумора, превърнали творчеството на Биатрикс Потър в световна класика.
Новият том ще бъде един от акцентите на щанда на „Лист” на Панаира на книгата в НДК, където читателите ще го открият на щанд № 417.
Почитателите на Зайчето Питър знаят, че преди да се превърне в емблематичен герой, той е едно от домашните зайчета на Хелън Биатрикс Потър (1866 – 1943), която расте в Лондон, заобиколена от жаби, тритони, порове и дори прилеп. Откъсната от общуване с връстници и обучавана от гувернантки, тя прекарва времето си в рисуване и наблюдение на природата, измисля истории за любимците си и ги увековечава в стотици рисунки.
През 1893 г. изпраща една такава история като подарък на сина на своята бивша гувернантка – писмо, в което за пръв път се появява Зайчето Питър. То се оказва толкова харесвано, че през 1901 г. Потър сама финансира първото издание на „Зайчето Питър”, което мигновено се изчерпва и води до нова, по-голяма допечатка.
В края на 1902 г. вече се появява официалното издание на издателя Норман Уорн с тираж от 28 000 копия, поставяйки началото на поредица от двадесет и три малки книжки, превърнали се в световна класика и надминали 250 милиона продадени копия. Само година по-късно Питър става и първият литературен герой, превърнат в лицензирана плюшена играчка.
Биатрикс Потър посвещава голяма част от живота си и на природозащитна дейност. С приходите от книгите си и наследството от своята леля тя купува фермата „Хил Топ” в Лейк Дистрикт, а по-късно и околните земи, за да опази характерните хълмове и традиционния живот в района. Заселва се там окончателно на 47-годишна възраст, омъжвайки се за местния адвокат Уилям Хийлис, отглежда овце и печели награди за породите си. На нея се дължи запазването на голяма част от земята, която днес е защитена в рамките на Националния парк „Лейк Дистрикт”. Творчеството и делото ѝ остават живи и до днес – не само в книжките за Питър и неговите приятели, но и в природата, която тя помага да се съхрани.
С втория том издателство „Лист” продължава да възражда наследството на Биатрикс Потър в красиво, прецизно и внимателно изработено издание, което радва и деца, и родители. Новата книга обещава да бъде сред най-търсените заглавия на сезона и да донесе на читателите още часове в компанията на палави зайчета, хитри лисици и всички чудати герои, които вече повече от век не спират да очароват света.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари