Как да научим детето да не се страхува от грешките

4 съвета от психолог

01 октомври 2020 г.
Как да научим детето да не се страхува от грешките

Снимка: Guliver / iStock

Детето пробва нещо ново, не му се получава, ядосва се и ... го зарязва.  При това за допуснатите грешки вие не му се карате, нe го наказвате, не викате ... Утешавате го, ако плаче.
Въпреки това то се страхува да не допусне грешка и предпочита да не предприема нещо.
Какво на практика може да помогне, да го насърчите и да му помогнете да преодолява трудностите разказва психологът Павел Зигмантович.

Винаги изтъквайте само положените усилия

Забравете за таланта и способностите на детето си. Не използвайте изрази като : „Ти си толкова умен!“ , а само: „Ти толкова упорито се трудиш. Толкова много учиш!“
Проучвания на Керъл Дуек и екипът му сочат, че когато говорим на детето за неговия талант, това го кара да се страхува от грешки. Защото грешката е доказателство, че то не притежава талант. Талантливите не грешат (поне така си мислят децата).

Ако обаче става дума за навиците в ежедневието, грешката става някак маловажна. Децата започват да мислят така: „Аз греша, само защото още не го умея добре. Ще се науча.“ И имат стимул да пробват отново.
Колкото и смешно да ви се струва, тази незначителна разлика в изразите, е особено важна и има сериозни последствия.

Разделяйте задачата на малки порции

С малките задачи, които са част от цялото, детето се справя по-лесно. Така има по-голям шанс да постигне успех.
За разлика от възрастните, децата (примерно до 11 години) се учат по-добре не от грешките, а от успеха. Особено, ако възрастните отчитат тези успехи.

Снимка: Guliver / iStock
Затова, колкото по-големи успехи постига детето, то ще учи по-лесно и ще греши по-малко. А и по-лесно ще приема отделните несполуки.

Работете и обучавайте детето само, когато е спокойно

Ако детето е разстроено и плаче, няма как да свърши нищо. Преди да се захванете с каквато и да е задача, го успокойте. Помогнете му първо да се справи с емоциите си, а след това започнете с изпълнението на задачите стъпка по стъпка.

Прегърнете детето, погалете го и изчакайте

Ако то е неспокойно, не го притискайте, не настоявайте. Дайте му време да се успокои. Когато успее да се справи с емоциите си, нека едва тогава са залови със задачите. 
Подчертавайте винаги, че грешката е сигнал, че трябва да се научи.
Говорете му откровено, че грешката сочи, какво точно трябва да се поправи.
Ето например едно от моите деца получи слаба оценка. Казах му: “ Хайде заедно да разберем защо са ти писали тази слаба оценка и да видим кой момент трябва да се отработи и оправи. Подчертавам – не оценката, а този момент или етап, в който има пропуски и ненаучени неща."
Точно този момент трябва да се „тренира“ .Така ще научите детето, когато работи самостоятелно, на какво да обръща внимание и върху какво да се упражнява. 

Предстои дълга работа

Всички тези съвети ще помогнат, но няма да има бърз ефект. Трябва време и то не малко.
С времето детето се научава да приема по-спокойно грешките. Такива навици не се формират бързо. Трябва дълго и методично да се упражняват.
„Навикът не се създава с решения. Навикът се създава с упражнения“, - казвам често вкъщи. И ние постоянно се упражняваме.

Има и добра новина. Докато учите детето да не се страхува от грешките, вие ще грешите и то много пъти.
Какво му е хубавото на това, ще попитате? Това значи, че ще тренирате и себе си.

Мона Василева

 

Да поговорим

5 родителски грешки, които всяко дете мрази

Здраве

Мадлен Алгафари: Най-правилното нещо в живота са грешките

Да поговорим

5 грешки, които всяка майка често допуска

Да поговорим

Грешки в общуването, които ни отдалечават емоционално

Още от Заедно

Сашо Кадиев и Кати. Снимка: Instagram

Сашо Кадиев заведе дъщеря си в Китай

 

Букет глухарчета, чаша кафе, разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

Марк Твен за идеалния живот

Нора Шопова. Снимка: Instagram

Топмоделът Нора Шопова гушна момиченце

Рисунка на ученик от пети клас на 73 основно училище в София

С мисъл за опазване на околната среда

Елизабет Олсен. Снимка: Getty

37-годишната Елизабет Олсен очаква първо дете

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

A$AP Роки и Риана

Снимка: Getty

Майка храни бебето си с пюре. Снимка: Shutterstock

Сашо Кадиев и Кати. Снимка: Instagram

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка храни бебето си с пюре. Снимка: Shutterstock

Здраве

9 правила за захранване

Когато бебето навърши 5-6 месеца е време да се запознае с храната за „възрастни“

Сашо Кадиев и Кати. Снимка: Instagram

Заедно

Сашо Кадиев заведе дъщеря си в Китай

Пътешествието им започна от Гуанджоу

Комар, който пие кръв. Снимка: Shutterstock
 

Мнение на специалиста

Детето пита: Защо комарите хапят

Как да обясните поведението на кръвопийците

 

Букет глухарчета, чаша кафе, разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

Мъж и жена флиртуват. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Идеалният татко: как да го изберем

Какво трябва да ни води в избора

Майка храни бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Захранване на бебето по нови правила: какво се промени

На каква възраст и с какви храни да започнете

Нора Шопова. Снимка: Instagram

Заедно

Топмоделът Нора Шопова гушна момиченце

Първата българка украсила корицата на „Вог“ стана майка за втори път

Рисунка на ученик от пети клас на 73 основно училище в София

Елизабет Олсен. Снимка: Getty

Заедно

37-годишната Елизабет Олсен очаква първо дете

Със съпруга си Роби Арнет са заедно близо 10 години

 

Букет глухарчета, чаша кафе, разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

Жена се мери на кантар.

Снимка: Shutterstock

Здраве

7 лоши навика, които забавят метаболизма

Тялото не е виновно, ако напълнеем или отслабнем: всичко зависи от нас и често дори не го осъзнаваме. Ето и причините!