Отговоря психотерапевтът Детелина Стаменова в епизод 4 от подкаст поредицата на „Новите родители“
Снимка: Shutterstock
Body-shaming или „Срамът от тялото“ е наистина сериозен проблем, който не бива да подценяваме. Особено, когато засяга собствените ни деца.
Може ли желанието да се харесват или впишат в групата да се превърне в причина за нездравословна промяна на външността, когато детето навлезе в тийнейджърска възраст? Понякога подигравките на съучениците и соченето с пръст на „дефекти“ във външния вид могат да доведат до изолиране и сриване на самочувствието на детето. И това да доведе до по-сериозни проблеми.
По какъв начин едно дете може да се противопостави на подигравките и критиките относно външния вид? И какво бихме могли да направим като родители, за да му помогнем, съобразявайки се с деликатната възраст, в която се намира? Как може да се излезе от този капан, когато то вече е попаднало в него? Кое е най-важното и с кое първо трябва започнем?
На всички тези въпроси отговаря Детелина Стаменова, психотерапевт с голяма индивидуална практика, редактор на няколко книги и дългогодишен главен редактор на сп. Cosmopolitan България.
В тийнейджърска възраст децата започват да си задават все повече и все по-трудни за отговори въпроси. Един от тях е: „Кой съм аз?“ „Така започва цялото колебание, в което ние се конструираме като личности. Това не е характерно само за тийнейджърите, родителите и бабите също страдат от този проблем“, обяснява Детелина Стаменова. А един от сериозните проблеми, който ни гледа надменно от огледалото, е този със срама от собственото тяло. „Защото е проблем на нас като хора, като отделни идентичности, тъй като се развиваме и живеем, сравнявайки се с другите хора“, казва психотерапевтът.
Как обаче като родители да разпознаем кога това засяга децата? „При децата започва по различни начини. И едни от първите въпроси са: „Дебел ли съм?“ и „Грозен ли съм?“ Но това не са въпроси, свързани единствено с проблема с килограмите, а и с нехаресването на отделни части от тялото. Особено при децата, които имат някакво увреждане по тялото“, казва специалистът.
Според Детелина Стаменова, като родители ние имаме огромната и важна цел да говорим с децата си и да им създадем среда, в която те да могат да преживеят своята индивидуалност. И не трябва да даваме подвеждащ пример. „Първият бастион, който имаме да превземем са собствените ни грешни разбирания. Тогава, когато критикуваме детето за тялото му, въпросът е какво ние критикуваме в себе си. Какво не сме постигнали във възпитанието на това дете и защо му се сърдим за собствените си неуспехи“, казва тя.
Какво още е важно да знаете за този проблем, може да чуете в епизод 4 от подкаст поредицата на „Новите родители“.
- Anchor
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари