Как да окажем първа помощ на детето
Снимка: Shutterstock
Как да окажем първа помощ на детето при най-честите травми през лятото разказват лекари от Бърза помощ.
1. Падане от тротинетка
При падане от тротинетка най-често детето си наранява главата. Единствената конкуренция на този вид травми е при игра с топка.
Какво да направим?
- Сложете студен компрес върху удареното, за да избегнете появата на хематом.
- Ако от носа тече кръв, то студен компрес върху него ще помогне. Не накланяйте главата назад (както много родители правят), защото тогава кръвта ще се стича по задната страна на носоглътката и ще влезе в гърлото. А оттам в дихателните пътища и стомаха. Това може да доведе по повръщане.
Опасенията, че студеният компрес може да доведе до настинка, са мит. Компресът се държи около половин час, а за това време той не може да преохлади организма.
- Има и още един много популярен мит – ако на главата на детето излезе цицина, значи то не е получило сътресение. Това не е така. Ако то се е ударило силно, трябва да се направи рентген, без значение дали има хематом и дали то е губило съзнание.
2. Падане от колело
То може да причини различни травми на краката и на ръцете. Няма как на око да се определи дали детето има нещо пукнато или счупено. Само след като се направи рентген това може да се установи със сигурност. Мит е, че при счупване има загуба на съзнание и оток. Тези травми могат да се получат дори при силно разтягане на мускулите.
Дали костта ще остане цяла след тежко падане, много зависи от силата и от ъгъла на удара.
Какво да направим?
При всяка травма на ръка или крак, удареното се налага с лед. Както и при травмата на главата, студът помага да не се получи синина и оток.
В следващите 24 часа е добре да се направи рентген.
3. Одрани колене и лакти
„Юнак без рани не може“ - гласи поговорката. И ожулените колена са нещо обичайно, особено през лятото, когато момчета и момичета са с къси панталони. Но и през крачолите колената могат да пострадат.
Какво да направим?
- Раната трябва да се почисти от замърсяването с малря напоена в кислородна вода или с чиста носна кърпа, каквото имаме под ръка. Отгоре се поставя суха превръзка с антисептична пудра, която ще предпази от залепване на кървавата коричка за дрехите.
- Не използвайте йод, ако раната кърви, за да не засилите възпалението, а може да причините и изгаряне. С йод се маже около раната, за да се предпази от допълнителни инфекции.
- Не слагайте антибактериален крем или маз, защото така ще забавите процеса на зарастване. Използвайте ги само в случай, когато раната е загноила или, ако видите, че започва възпаление.
- Ако раната е дълбока и в нея са останали парченца кал, ако детето се е наранило с ръждива тел, пирон или друг предмет, ако се е порязало дълбоко на стъкло, се налага да бъде заведено на травматолог. Може да се наложи да се сложи ваксина против тетанус или да пие антибиотици.
Мона Василева
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари