Какви промени настъпват в мозъка, костите, кожата, гърдите
Млада майка. Снимка: Shutterstock
Бременността и раждането остават „следи“ върху женското тяло – и не са само хормоналните промени.
Ставайки майки, много от нас забелязват не само вътрешни, но и външни промени. Често те са временни, а някои от тях са необратими.
Млада майка, която кърми. Снимка: Shutterstock
Учените от години изследват как бременността и периодът след нея влияят върху мозъка на жената.
През последните години бяха проведени няколко проучвания с различни резултати. Така група учени от Американската психологическа асоциация установи, че малко след раждането обемът на сивото вещество на жената се увеличава и свързва това с факта, че появата на нов човек я принуждава да учи много нови неща и да тренира умения, които не са й били необходими преди.
Канадските учени, напротив, смятат, че след раждането способността на жените да учат намалява.
И техните колеги от Сиатъл всъщност откриха, че в мозъка на жени, които са носили и раждали момчета, може да останат следи от „мъжка“ ДНК - генетичният материал е в състояние да преодолее плацентарната бариера и да влезе в тялото на майката.
За съжаление, експертите предполагат, че наличието на чужда ДНК може да провокира различни заболявания, включително болестта на Алцхаймер.
Природата е създала жената така, че да износи и да роди дете, без да навреди нито на себе си, нито на него.
Затова по време на бременността тялото произвежда хормона релаксин, който прави тазобедрените стави и връзки на бъдещата майка по-подвижни и гъвкави – така, че детето да може лесно да премине през родовия канал. Ето защо много жени забелязват, че не могат да се поберат в дънките си от „преди бременността“, дори ако бързо са свалили излишните килограми след раждането. Костната структура остава по-широка.
След раждането коремът е отпуснат, а тазът остава по-широк. Снимка: Shutterstock
За да помогнат на бедрата да възвърнат предишната си форма, много традиционни култури препоръчват родилката да носи стегната превръзка на бедрата и таза. Тази процедура се извършва през първите два месеца след раждането, докато нивата на релаксин са достатъчно високи и ставите са все още пластични.
При някои жени стъпалото нараства и то доста забележимо: номерът на обувките може да се увеличи с един или два размера.
Според експертите има две причини за такива промени: хормонът релаксин, както и наднорменото тегло, под натиска на което стъпалото става по-широко и по-дълго.
Често размерът на крака отново намалява след известно време (обикновено около три месеца след раждането), но понякога това не се случва и жената трябва да купува обувки с два номера по-големи от обикновено до края на живота си.
Както знаете, по време на бременност, на фона на хормонални промени, в кожата могат да настъпят различни промени: някои жени буквално светят – кожата им става гладка и изсветлява, други са с акне, а трети се покриват с пигментни петна (т.нар. маска на бременноста - мелазма или хлоазма) .
Освен това някои жени забелязват, че ареолата на зърната на гърдите им става по-тъмна и на корема се появява тъмна ивица.
В повечето случаи прекомерната пигментация е временен проблем, който изчезва три до шест месеца след раждането, но понякога петната по лицето и тялото остават завинаги и тогава на помощ идват избелващите кремове.
Друга постоянна промяна, която може да засегне кожата, разбира се, са стриите. С течение на времето те стават по-малко и по-слабо забележими, но все пак е невъзможно да се отървете от тях завинаги.
Вагината на раждащата жена никога няма да бъде същата, каквато е била преди бременността и раждането. В повечето случаи обаче това почти не се усеща нито от нея, нито от партньора.
Съпрузи правят секс. Снимка: Shutterstock
Въпреки това усещанията по време на секс в началото ще бъдат малко по-различни от тези преди раждането.
Обикновено възстановяването настъпва осем до десет месеца след раждането.
Но можете да започнете да тренирате мускулите на тазовите органи с помощта на упражнения на Кегел почти веднага след раждането - това ще поддържа мускулите в добра форма, а също така ще намали риска от пролапс на пикочния мехур и инконтиненция .
По време на бременност гърдите могат да се увеличат доста забележимо и значително. Но след раждането и кърменето те стават по-малки.
Кърменето не е виновно за това - всичко се случва заради хормоните. Дългосрочното естествено хранене спомага за поддържането на гърдите в добра форма, тъй като по време на този процес заместването на жлезистата тъкан с мастна тъкан става постепенно, което позволява на гърдите да се възстановят.
През първите седмици след раждането младата майка може да забележи, че започва да се поти много и да ходи по-често по малка нужда.
Факт е, че по време на бременност обемът на течността в тялото на жената се увеличава и след раждането цялата тази вода става ненужна и тялото започва да се отървава от нея.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.
Снимка: Shutterstock
Лошите навици, свързани с технологичните устройства, също вредят на очите и могат да причинят астигматизъм.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари