Раздразнена кожа през зимата: Как да се справим със сухотата и зачервяването?

Как зимните условия се отразяват на кожата ни, каква грижа да полагаме за нея и коя козметика да изберем в студените месеци?

12 Февруари 2025 г.
Раздразнена кожа през зимата: Как да се справим със сухотата и зачервяването?

След дълго излагане на суровото време и свръхчувствителност, кожата жадува мощно подхранване.

Снимка: Sensibel

Ако сте от „късметлиите“ с чувствителна кожа, вероятно сте забелязали, че кожата ви реагира на зимния климат със сухота, лющене, раздразнения, опъване и напукване. 
Студеният въздух, ниската влажност, суровият зимен вятър и градското замърсяване могат да отнемат влага от кожата ви и да я направят по-малко сияйна и по-раздразнена. Най-сериозно това се усеща на лицето, устните, ръцете и ходилата. 

Някои от най-честите признаци на раздразнена кожа през зимата включват:

  • лющене
  • зачервяване
  • груба текстура
  • сърбеж
  • зачервяване
  • напуквания, дори кървене
  • пареща болка

Каква грижа да полагаме за кожата си през зимата?

Някои промени в навиците и редовната грижа за кожата с прилагане на правилните продукти ще ви помогнат да поддържате кожата си мека, гладка и жизнена през цялата зима.

1. Хидратирайте кожата си веднага след измиване с масло от вечерна иглика

Всеки път, когато мием лицето, ръцете или тялото си, ние премахваме естествените мазнини от кожата си и тя започва да губи вода. Специалистите препоръчват моментално хидратиране, особено през зимата и лятото.  
Изберете продукти с подходящ състав. Едно от най-ефективните природни решения за подобряване здравето на кожата е маслото от вечерна иглика. То се извлича от семената на цветовете на растение, произхождащо от Северна Америка и се използва от стотици години в традиционната медицина за лечение на разнообразни състояния, като натъртвания, рани, екзема, акне, болки в гърлото, гърдите и др.
Лечебните ползи на маслото от вечерна иглика вероятно се дължат на съдържанието на гама-линоленова киселина (GLA) - омега-6 мастна киселина. Тя подпомага структурата и функцията на кожата.   
Тъй като тялото ни не може да произвежда само GLA, употребата на продукти с масло от вечерна иглика може да помогне за поддържането на кожата здрава.
Различни проучвания отбелязват, че маслото подобрява хидратацията, еластичността и устойчивостта на кожата. 

Какъв продукт с масло от вечерна иглика да прилагате?

 

  • За тялото: Ежедневното прилагане на хидратиращ продукт ще помогне на кожата да изпълни пълноценно важната си бариерна функция срещу неблагоприятните фактори на околната среда и ще я предпази от изсушаване. Sensibel Нахткерцен балсам е емулсия масло-във-вода, която обогатява кожата с липиди, хидратира я и оставя лек защитен филм.
  • За лицето: Кожата на лицето изисква специална грижа, така че потърсете в аптеката Dr. Theiss Нахткерцен крем за лице специал. Формулата с масло от вечерна иглика, цис-линолова и гама-линоленова киселини предпазва кожата от изсушаване и възвръща нежността, еластичността и комфорта ѝ.

 

За да не забравяте нанасянето на хидратиращ продукт, поставете опаковките там, където обичайно правите тоалета си след баня. 

2. Нанасяйте слънцезащитен крем ежедневно

Дори в кратките зимни дни вредната ултравиолетова светлина може да компрометира здравето и комфорта на кожата ви. След нанасяне на хидратиращия крем за лице, добавете слънцезащита с поне SPF 30.

3. Адаптирайте рутината си

Внимавайте! Ако кожата ви е раздразнена, тя може да е по-чувствителна към съставки като изкуствени аромати, оцветители и алкохол. Това означава, че продуктите, които обикновено се отразяват добре на лицето ви, могат да се превърнат в дразнители.
Избягвайте агресивни ексфолианти, продукти с абразивни частици и излющващи вещества.
За да може кожата ви да усвоява правилно съставките на продуктите, тя трябва да е здрава и с ненарушена бариерна функция.
Стремете се към skinimalism - минимален брой продукти с правилните съставки, без нищо излишно. Тоест нанасяйте емолиентен (хидратиращ) крем на лицето и балсам на ръцете и другите засегнати части от тялото и добавете слънцезащита.
След като се почувствате уверени, че кожата ви е здрава, можете бавно да върнете другите обичайни продукти в рутината си.

4. Бъдете подготвени при SOS ситуации

Колкото и да сме старателни в грижата за кожата си, понякога се случват екстремни ситуации, а когато имаме свръхчувствителност, това може да ни коства зачервяване, сърбеж, напукване на кожата, болка и дори кървене.
Бъдете подготвени. След дълго излагане на суровото време и свръхчувствителност, кожата жадува мощно подхранване и на помощ идват продуктите с висока концентрация на масло от вечерна иглика.
Специалната формула на Sensibel Нахткерцен интензивен балсам с масло от вечерна иглика бързо обогатява екстремно раздразнената кожа с липиди, хидратира я, облекчава сърбежа и е подходяща, както за възрастни, така и за бебета и деца.

5. Използвайте овлажнител за въздух

В студените месеци, когато се отопляваме с изсушаващи въздуха средства, овлажнителят може да помогне на кожата ни да се чувства по-добре.
Наличието на достатъчно влага във въздуха може да подейства като естествен хидратиращ агент, който да предотврати и облекчи сухотата.
Според публикация на Harvard Health, настройка на овлажнителя на 60% влажност може да помогне за поддържане на влагата в горния слой (епидермис) на кожата.

6. Къпете се с леко по-хладка вода

Горещият душ или вана в студен зимен ден е доста изкушаваща идея, но за да поддържате кожата си здрава, е добре да свалите с няколко градуса температурата на водата.
Според проучване на Baylor College of Medicine, горещата вода може да отстрани естествените мазнини от кожата по-бързо от хладката вода (която обикновено е около 37°C) и дори да раздразни кожата.
Когато се подсушавате след баня, потупвайте кожата си с мека кърпа, вместо да търкате енергично. Това ще позволи на част от влагата да остане в кожата ви.

7. Хидратирайте тялото си

Друга ключова стъпка за поддържане на кожата ви здрава и сияйна е да сте сигурни, че сте добре хидратирани през целия ден. Недостатъчният прием на течности може да повлияе на външния вид на кожата и да я направи по-податлива на изсушаване.
Пийте поне 1,5-2 л. вода на ден и консумирайте храни с високо съдържание на антиоксиданти и омега-3 мастни киселини. Тези хранителни вещества могат да защитят клетките ви от оксидативния стрес и да помогнат на тялото ви да създаде нови здрави клетки, включително епидермални.

8. Носете естествени тъкани

Правило за справяне с всеки кожен проблем, е да избягвате да носите груби материи. Ако кожата на тялото ви е много суха, опитайте се да носите свободни, удобни, естествени материи, за да намалите риска от допълнително физическо дразнене.
Избягвайте да перете дрехите си с агресивни перилни препарати с много химикали в състава си. Потърсете специални, формулирани за чувствителна или дори за бебешка кожа, защото те не съдържат алергени.

9. Използвайте ръкавици

За да защитите ръцете си, носете топли ръкавици, когато излизате на студено и използвайте силиконови ръкавици, когато миете съдове или извършвате друга домакинска работа.
Поставянето на бариера между ръцете си и сухия, студен въздух, и горещата вода, може да ви помогне да поддържате кожата си здрава и добре хидратирана.

Какво да запомните за грижата за раздразнена кожа през зимата?

Не е необичайно кожата да е по-суха, лющеща се и некомфортна през зимата. Това се отнася особено за лицето и ръцете ви, както и за други области, които са изложени на суровия климат.
Ключът към поддържането на кожата здрава е да я овлажнявате често с правилните продукти. Избягвайте агресивна козметика, абразивни ексфолианти, гореща вода и груби материи. Следете влажността на въздуха в дома си и използвайте овлажнител.
Потърсете серията Sensibel на доказаната немска марка Dr. Theiss в аптеката. Формулите с оптимална концентрация на масло от вечерна иглика омекотяват, успокояват и хидратират кожата в дълбочина. 
 

Още от Здраве

Тази техника може да бъде полезна както на родителите в ежедневието, така и на децата.
Снимка: Shutterstock

 

Защо е полезно да знаем какво е копинг

Всички бебета се раждат с мека фонтанела, което може да е доста стресиращо за новите родителите.
Снимка: Shutterstock

 

Опасно ли е, ако притиснете фонтанелата на новороденото

Жена на преглед при стоматолог. Снимка: Shutterstock

В кой период на бременноста лечението на зъбите е най-безопасно

Скарлатината е типично детско заболяване.
Снимка: Shutterstock

 

Най-важното, което трябва да знаете за скарлатината

Червените плодове са пълни с важни за организма елементи.
Снимка: Shutterstock

 

Какви ползи ни носят червените плодове

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Тази техника може да бъде полезна както на родителите в ежедневието, така и на децата.
Снимка: Shutterstock

 

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

3 стила на възпитание, които вредят

Авторитарно, снизходително или пълна свобода, но без подкрепа – какво лошо носят тези методи

Всички бебета се раждат с мека фонтанела, което може да е доста стресиращо за новите родителите.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Опасно ли е, ако притиснете фонтанелата на новороденото

Какви могат да бъдат последиците и как да предотвратите това

Мъж и жена стоят сърдити. Снимка:Shutterstock

Да поговорим

Изкуството да спорим, без да обиждаме партньора

4 стъпки, които ще помогнат и на двамата да се чуят (част 1)

Кортни Кокс. Снимка: Instagram

 

Заедно

Кортни Кокс представи новата си линия продукти за дома

Този път актрисата пусна перилни препарати

Жена на преглед при стоматолог. Снимка: Shutterstock

Здраве

В кой период на бременноста лечението на зъбите е най-безопасно

Защо през първия триместър не бива да има стоматологични интервенции

Роналдо и Джорджина Родригес. Снимка: Instagram

Заедно

Роналдо разкри кога ще се ожени за Джорджина Родригес

Двамата са заедно от 8 години, но явно не бързат със сватбата

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Скарлатината е типично детско заболяване.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Най-важното, което трябва да знаете за скарлатината

Какво представлява това заболяване и как да го разпознаем навреме