Кои са признаците, които я издават и как да помогнете
Баща и бебе. Снимка: Shutterstock
Да бъдеш родител никак не е лесно. С появата на новия член на семейството, светът на родителите се преобръща. Появяват се много нови задължения и тревоги.
Те се чудят защо паче - гладно ли е? Боли ли го коремчето? Безопасно ли е да лежи по този начин? Да го слагат ли да спи в тяхното легло ...
Огромен брой въпроси и също толкова отговори, които се въртят в главата на младия татко.
Някои жени свикват с новата си роля доста бързо, докато други се сблъскват със сериозни трудности и понякога дори със следродилна депресия. Но само нежният пол ли е в риск? Не, казват учените.
Психологът Сам Уейнрайт обяснява колко често мъжете са диагностицирани с тази форма на депресивно разстройство и как точно се проявява тя.
Мъжки ръце държат малки крачета. Снимка: Shutterstock
Както показват резултатите от специализирани проучвания, поне 10% от бащите страдат от следродилна депресия.
Мъжете не носят бебето девет месеца, нито кърмят, но психоемоционалното им състояние е силно засегнато и зависимо от новороденото.
След раждането жената се концентрира изцяло върху новороденото и често съпрузите не са готови за подобна преоценка на ценностите. Дори тези от тях, които приемат раждането на наследник сериозно, четат тематична литература и посещават всякакви курсове с любимата си, се оказват неподготвени за това, което предстои.
Как се проявява депресията
Разбира се, всички хора са различни, със собствени страхове, преживявания, характери ... Не бива да очаквате определени реакции и поведение от младия баща.
Няма нищо лошо в това, че той не скача от радост около бебето и , че не плаче от щастие, гледайки малките чорапки и шапчици. Но ако един мъж се държи дистанцирано, постоянно мълчи и избягва комуникация, си струва да поговорите с него, съветва Сам Уейнрайт.
Според специалиста, понякога съпрузите, които току-що са станали бащи, се чувстват самотни, лишени от внимание и любов. Те разбират, че преживяват специален етап от живота си и че нямат право да изискват повече внимание и грижа от съпругата си. Но в душата си се чувстват много тъжни, неразбрани и дори уплашени.
Без значение как се подготвяте за раждането на детето, новата реалност все ще ви изненада с нещо. И може вътрешно да не искате да го приемете. Поне това признават мъжете, с които психологът общува по време на дългата си практика.
Както отбелязва Уейнрайт, новите бащи често изпитват силен стрес, с който се опитват да се справят, като използват компютърни игри, алкохол и други средства, които сякаш ги „откъсват“ от детето, съпругата и ежедневието им.
Там, в паралелния живот, те се чувстват свободни, щастливи и уверени в бъдещето си. В резултат на това границата между реалността и измислицата се размива, което не се отразява добре на семейния живот.
Депресивното настроение и хроничната умора са неизбежни състояния за всеки нов родител.
Установеният график и ритъм на живот са нарушени, времето за гледане на филми, разходки ръка за ръка с любимата практически изчезват. Но това не означава, че изобщо не остава време, подчертава психологът.
Дори в най-трудните моменти можете да намерите 10-15 минути, за да правите сутрешни упражнения, да изпиете чаша кафе или да слушате подкаст.
Особено когато става въпрос за бащата, който има повече свободно пространство в следродилния период.
Ето защо, ако след раждането на бебето мъжът напълно спре да се интересува от познати неща, не би било лоша идея да поговорите откровено с него и да се консултирате със специалист.
По материали на HuffPost , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари