5 научни аргумента
Снимка: Guliver / iStock
Когато човек се влюби, организмът му започва активно да изработва допамин – вещество, което помага на нервните клетки бурно да общуват помежду си. Той дава усещане за комфорт, добро настоение, заряд от сили и дори еуфория.
Силата на хормоните
Влюбеният е с висока самооценка, лети на седмото небе от щастие, вълнува се от новите взаимоотношения.
Още два хормона се намесват в химията на любовта в този първи етап от взаимоотношенията – увеличава се кортизолът – хормонът на стреса, а се понижава серотонинът, който отговаря за настроението и увереността в себе си.
Това обяснява променливото поведение на влюбените – страст, премесена с тревожност и нервност, които често избухват в началото след влюбването.
Проучвания сочат, че нивото на допамин може да остане повишено дори в най-щастливия етап от взаимоотношенията – в разцвета на любовта. Докато нивата на кортизол и серотонин се връщат в норма, което позволява на влюбените да се поуспокоят, без да загубят доброто си настроение.
Любовта премахва стреса
Когато силните емоции стихнат, започва отделянето на окситоцин – хормон, който засилва близостта между двамата. Той е „отговорен“ за разпалването на чувството на близост и влияе стимулиращо на здравето. Нивото на стрес пада, а имунната защита нараства.
Намалява тревожността и безпокойството
Много проучвания доказват, че самотата вреди на здравето. Тя може да засили възпалителните процеси в тялото и дори да активизира болкови центрове. Освен това тя стимулира тревожността, повишава нивото на кортизол и адреналин, затова и хората стават по-неуверени в себе си, а организмът им е под постоянен стрес.
Докато любовта и усещането за близост с партньора намаляват тревожността. Това спокойствие е толкова мощно, че се излъчва и може да „зарази“ дори тези, които седят близо до влюбените.
Любовта ви кара да се грижите повече за себе си
Плюсовете, които носи любовта, не са свързани само с емоциите. Когато хората са заедно, те се грижат за себе си, по-често ходят на профилактични прегледи, подсещат и партньора им да го прави.
Удължава живота
Семейните двойки живеят по-дълго в сравнение със самотните. Това се обяснява в голяма степен с взаимната социална и емоционална подкрепа, и с грижите за здравето.
Хората, които живеят заедно, по-рядко злоупотребяват с алкохол и психотропни вещества, по-лесно се справят с вредните навици, сочи статистиката. Също така по-рядко страдат от хипертония и депресия в сравнение със самотните си връстници.
Източник: letidor.ru, адаптация Мона Василева
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари