Как да отучим децата от лъжите

Възможно ли е и дали изобщо има смисъл да правим това

09 Ноември 2022 г.
Как да отучим децата от лъжите

Снимка: Shutterstock

Почти всяко дете рано или късно чува приказката за Пинокио, на когото носът растял при всяка една лъжа. След което историята му бива припомняна всеки път, когато самото то излъже за нещо. Защо децата обичат да лъжат и как да ги отучим? Всъщност има ли смисъл изобщо да правим това?

Снимка: Shutterstock

Защо и за какво най-често лъжат

Най-честите случаи, в които малчуганите лъжат, са: за да прикрият някоя лоша постъпка, която би им донесла неприятности и наказания; за да тестват реакциите, търпението и нервите на родителите си; за да направят историята си по-вълнуваща; за да привлекат вниманието и така да се почувстват по-значими; за да получат нещо, което много силно желаят; за да не наранят нечии чувства (т.нар. бяла лъжа).

Децата могат да се научат да лъжат от най-ранна възраст, обикновено това става около 3 години. Случва се в момента, в който малчуганът започне да осъзнава, че няма как да четете мислите му и може да ви казва неща, които не са истина, без да разбирате винаги за това.

Но възрастта, в която децата най-много използват лъжи, е около 4-6 години. Тогава те стават истински експерти в тази дейност и с всяко произнасяне на поредната измислица подобряват своите умения все повече и по-качествено. В този период се научават и да съобразяват лъжите си с изражението на лицето и тона на гласа на слушащия. Лесно ще уловите малкия лъжец, ако го наблюдавате внимателно и следите как се държи, докато казва факти, за които със сигурност знаете, че не са верни.

С напредването на възрастта децата стават все по-изкусни лъжци и вече могат да използват измислиците по начин, че да не бъдат хванати и разобличени. И лъжите им се усложняват, защото те вече боравят с много повече думи и разбират по-добре как мислят другите хора.

В юношеството децата най-често използват ​​бели лъжи, за да избегнат нараняване на чувствата на другите.

Насърчавайте ги да казват истината

След като станат достатъчно големи, за да започнат да разбират разликата между истина и лъжа, е добре да започнете да ги насърчавате да говорят само истината и да ги подкрепяте, когато правят това. Подчертайте значението на честността в семейството и помогнете на децата да разберат какво може да се случи, когато изричат ​​лъжи.

Ето и няколко полезни съвета, които ще ви помогнат да преодолеете по-лесно този проблем.

- Когато уловите малкия лъжец в измислица, не бързайте да го наказвате, а обсъдете лъжата и му кажете истината. Помогнете на детето да избягва ситуации, в които изпитва нужда да лъже. Например, ако го попитате дали нарочно е разляло млякото, за да не го изпие, то може да се почувства изкушено да излъже. За да избегнете тази ситуация, просто кажете: „Виждам, че имаше инцидент с млякото. Да почистим заедно!“.

- Похвалете детето, когато признае, че е направило нещо нередно и му помогнете да разреши проблема. И бъдете модел за подражание за казване на истината. Разкажете му как сте си признали вината пред шефа, когато сте сгрешили и той ви е помогнал да я поправите, а не ви се е скарал.

- Използвайте шеги, за да насърчите малчугана да се защитава срещу безконфликтните лъжи. Преструването и въображението много помагат в този случай. Особено, ако детето е под 4-годишна възраст.

- Ако детето ви разказва някаква измислена от него история за нещо, може да отговорите като се възхитите колко е интересно и му предложите да я превърнете заедно в книга. Така насърчавате въображението му, без да го стимулирате да лъже.

Снимка: Shutterstock

Когато децата осъзнават лъжите

Ако детето лъже с ясното съзнание, че говори измислици, първата стъпка е да му кажете, че лъжата не е добро нещо. То трябва да знае и защо не е добро. Може да си направите семейно правило, което гласи, че у дома не бива да се изричат лъжи. Както и навън всъщност.

Следващата стъпка е да се уверите, че всяка лъжа има съответните последици. И когато ги използвате, опитайте да се справите с лъжата и поведението, довело до нея, а не просто да наказвате детето.

Намерете време да поговорите тихо с детето и да му обясните как се чувствате, когато то лъже, как това влияе на отношенията ви и какво може да се случи, ако в един момент семейството и приятелите престанат да му вярват.

Винаги казвайте, когато знаете, че не говори истината. Но никога не го питайте дали казва истината и не го наричайте лъжец, тъй като това ще доведе до още повече измислици. По-правилно е да го стимулирате да говори открито с вас.

Улеснете детето си да не лъже. За целта помислите за какво то би могло да използва измислици. Ако например, е за да привлече вниманието ви, помислете за подходящи занимания заедно. А ако е с цел да получи нещо, обмислете система за награди, която да му позволява да спечели това нещо.

И продължавайте да го хвалите, когато казва истината. Наказанията не помагат, но похвалите рано или късно проработват и детето ще види, че няма смисъл от лъжи.

Сериозните лъжи

Понякога децата лъжат или пазят в тайна сериозни неща. Те трудно биха си признали, ако бъдат малтретирани или тормозени от друго дете или възрастен например.

Ако подозирате нещо, много важно е да накарате детето да каже истината, като го уверите, че за него няма да има никакви последици. Защото най-често то смята, че вината е именно в него.

Уверете го, че ще бъде в безопасност, ако говори истината. И му обещайте, че ще направите всичко възможно, за да подобрите нещата. Напомняйте му всеки път, когато намерите решение на проблемите му.

Поведението на децата е важен показател за тяхното здраве и развитие, така че винаги обръщайте внимание на това, тъй като държането може да покаже повече от думите. Ако имате притеснения в тази посока, помислете и за професионална помощ. Не се срамувайте да говорите с психолог, тъй като той може да открие правилното решение на проблема.

По материали от Mamma sto bene

Да поговорим

2 типични лъжи, които родителите често изричат

Да поговорим

Ето кои са лъжите, които сме приели за нормална част от живота

Да поговорим

5 лъжи, които работят срещу вас

Още от Да поговорим

Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.

Снимка: Shutterstock

Многото работа - полезна за мозъка

Баща и дъщеря се прегръщат. Снимка: Shutterstock

6 неща, които детето учи само с татко

Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.

Снимка: Shutterstock

Може ли бебето да плува

Уморен малък ученик: Снимка: Shutterstock

 

Боледува и спи много: 6 сигнала за трудна адаптация в първи клас

Хората със сини очи са реалисти.

Снимка: Shutterstock

Какво да очаквате от хората със сини очи

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Жена, която е угрижена. Снимка: Shutterstock

Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Жена, която е угрижена. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

Тревожна ли сте

5 черти на характера, които издават, че живеете в стрес

Баща и дъщеря се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

6 неща, които детето учи само с татко

Запазената територия на бащата

Сара Мишел Гелар и Фреди Принц. Снимк: Getty

 

Заедно

Защо Мишел Гелар и Фреди Принц избягват публични изяви

Актьорите от „Знам какво направи миналото лято” водят спокоен семеен живот, далеч от прожекторите

Деца, които играят. Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да разберем, че детето е глътнало опасен предмет

Най-странните „находки“ на ендоскописта

Матю Макконъхи и Камила Алвес. Снимка: Getty 

 

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Може ли бебето да плува

Ето какво трябва да знаете и как да подготвите мъничето за басейна