Вашият подрастващ може да се сблъска с много „приятелски драми“ по пътя на израстването си
Приятелството в тази възраст е много деликатна сфера.
Снимка: Shutterstock
Много често тийнейджърите вярват безрезервно в идеята да имат най-добър приятел завинаги или както те го назовават помежду си – BFF. Но този идеал, който преследват, може да се окаже по-скоро мит, отколкото реалност. Представата им за приятелски взаимоотношения се превръща във фантазия, в която всичко е прекрасно и между тях няма спорове. В резултат на това много деца се поддават на натиска да си намерят най-добро приятелче и попадат в капана на опитите да бъдат харесвани от всички. Това не само е нездравословно, но и отваря вратата за групов натиск от страна на връстниците.
Важно е да разговаряте с вашия тийнейджър на тази тема и затова сме ви подготвили 12 трудни истини, които да споделите с него относно катарзисите в приятелствата през този период.
Няма как децата да не се сблъскат с конфликтни ситуации.
Снимка: Shutterstock
Никое приятелство не е идеално. Във всяко ще има моменти, в които единият ще се дразни на другия от нещо, което приятелят му казва или прави. Но ако приятелството е здраво те ще могат да споделят истинските си чувства, без да се страхуват, че връзката ще приключи, да стигнат до компромис или да разрешат проблема си по друг начин, който не води до спор.
Тези конфликти подсилват приятелската връзка. Все пак не трябва да забравят, че всеки човек има своите странности. А един истински приятел няма да се опитва да ги промени – той ще ги приеме.
Под термина „йо-йо“ се има предвид приятелите, които са много мили с детето ви в продължение на няколко месеца, а след това изведнъж го изоставят без никаква причина. Другият човек сякаш се е променил коренно, докато изведнъж отново се връща в живота на вашия тийнейджър.
Тези приятели са такива само когато им е удобно, а отношенията с тях рядко ще преминат отвъд повърхностното ниво на приятелство. Обяснете това на децата си, за да не допускат подобен тип хора в обкръжението си.
Може да се случи вашият тийнейджър да бъде изключен от определен приятелски кръг. Например, да не бъде поканен на парти за рожден ден под претекст, че броят на гостите и ограничен. Обяснете на детето си, че такива неща се случват и е нормално да изпитва тъга и разочарование.
Но това определено не значи, че животът е приключил, и хората, които наистина искат да e около тях, никога няма да го изолират или изоставят.
Напомнете на тийнейджъра си, че „най-добри приятелите завинаги“ рядко са вечни. Нормално е пътищата на приятелите да се разделят. Когато едно приятелство все пак приключи, това обикновено е знак, че нещо не е било наред.
Насърчавайте детето си да не се терзае относно подобни ситуации, а да гледа позитивно напред по пътя на откриването на истински и верни приятели.
Приятелствата често са динамични. Важно е тийнейджърът да знае, че ще има моменти, когато най-близкият му приятел ще е твърде зает, за да прекарват време заедно, или че може да има моменти, когато той няма да има възможност. Това са нормални етапи и обикновено не става въпрос за някакъв личен проблем.
Тези „почивки“ дават възможност на подрастващите да открият и други приятели и да създадат повече контакти, които ще им бъдат от полза в бъдеще.
Много хора правят грешката да изоставят приятелите си веднага щом се появи любовен интерес. Но точно като приятелството, връзката с партньора е по-здрава, когато не прекарват цялото си време само с този човек.
Бъдете сигурни, че тийнейджърът ви знае, че най-здравите взаимоотношения са балансирани. Също така се уверете, че може да разпознае „токсичният“ с тях близък човек, преди да навлязат твърде дълбоко във взаимоотношенията.
Децата често сравняват приятелствата си с тези, за които четат в книгите, виждат във филмите или гледат по телевизията. Напомняйте на детето си, че тези примери са художествена литература, а не от реалния живот. В днешно време социалните мрежи, като Instagram и TikTok, също не им дават реалистична представа.
Освен това посредством социалните мрежи сред подрастващите се засилват случаите на депресия и тревожност. Проучване от 2017 г. разглежда данни от повече от един милион юноши и установява, че процентът на депресивните симптоми се е увеличил с 33% в същия период, в който смартфоните са станали широко достъпни.
Според психолози наличието на приятели от различни кръгове е не само здравословно, но и помага за предотвратяване на тормоза. Например детето ви може да има приятели, които се занимават със същия спорт като него, или такива, които познава от още началното училище.
Но това, което тийнейджърът първоначално може да не осъзнае, е, че само защото има приятелски отношения с тези различни хора, не означава автоматично, че всички те ще се харесват взаимно. Кажете им да не взимат това при сърце, а да се наслаждават на времето, прекарано в различни компании.
Научете детето да се пази от фалшивите приятели.
Снимка: Shutterstock
Уверете се, че детето ви знае, че ще дойде момент, в който ще разбере, че поне едно от приятелствата му е едностранно. Това осъзнаване ще ги нарани, но им напомнете, че продължаването напред дава възможност за други, по-истински приятелства.
Научете детето си как да бъде напористо и да отстоява убежденията си. Те трябва да приемат своята индивидуалност и някой, който се опитва да ги промени или ги принуждава да се съобразяват, всъщност не е техен приятел.
Ако вашият тийнейджър знае кой е и се чувства добре в кожата си, той ще бъде по-устойчив на натиска да се приспособи. Естествено е да искаме да принадлежим и да бъдем популярни, но не и с риск да бъдем контролирани от другите.
Младите хора често погрешно смятат, че тъй като постоянно поддържат контакт в социалните мрежи, могат да запазят приятелствата си живи завинаги. Обяснете им, че коренспонденцията там, харесването и публикуването на снимки в Instagram не е равнозначно на вечно и невероятно приятелство.
Научете детето си, че прекарването на пълноценно време с приятелите му изгражда силната връзка помежду им, а не нереалистичния свят в социалните мрежи.
Приятелите на детето ви ще правят грешки и може дори да го наранят. Никой не е съвършен, но за истинското и чисто приятелство си заслужава да се положат усилия. Ако връзката помежду им е силна, те ще се справят с нормалните конфликти заедно и ще създадат спомени за цял живот.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари