А вие се страхувате да произнесете
Колеги се поздравяват с постигнатия успех. Снимка: Getty
Да признаеш, че си грешил, ако наистина си допуснал грашка, е почти невъзможна задача за много хора. В крайна сметка се смята, че това е признак на слабост или дори глупост.
Затова мнозина се преструват, че тяхната грешка или неправилна постъпка и действие са „част от плана“. Така смятат, че няма да загубят чувство си за достойнство и самоуважение.
Но всъщност – и това е доказано – когато някой честно си признае, че греши, другите изобщо не смятат такъв човек за неудачник. Напротив, възприемат го като по-интелигентен, общителен и приятелски настроен към другите.
И най-често успешните хора - тези, които се харесват на другите и постигат висоти в този или онзи бизнес - знаят как да признават грешките си. Те не се страхуват да кажат три думи: „Аз не бях прав“ или просто: „Сгреших“.
Три причини, поради които това си струва да се направи, изброи пред CNBC психологът Скот Шигеока.
Когато човек поеме отговорност за грешките си, той става по-силен, по-умен и по-опитен. И той се приближава до целта си, защото осъзнаването на една грешка му дава възможност да се промени, да стане по-добър.
„Ако признаеш, че грешиш, не признаваш, че си лош човек! Точно обратното: ставаш по-добър, казва психологът. - Кое е по-добре - да си прав или щастлив? Помислете, когато се окажете в твърда позиция спрямо някой ваш близък.“
„Ако някой ви каже, че не сте прав, не заемайте веднага отбранителна позиция и се приготвяйте да парирате удара“, съветва психологът.
Просто попитайте защо той мисли така. Намерете повече информация и се опитайте да я анализирате.
Това ще ви направи по-възприемчиви към другите хора и техните мнения и също така ще ви позволи да разширите знанията и разбирането си по тема, проблем или ситуация, които може да не разбирате напълно.
Хората са създадени да искат и да дават прошка. И когато човек признае, че греши, най-вероятно ще бъде възприет много по-добре - като по-силен и по-интересен в общуването.
Проучване в списание Nature установи, че хората са толерантни към грешките на другите и е по-вероятно да им прощават. Може би защото ценят връзката и не искат да я прекъсват, или може би защото не са готови да пропуснат ползите, които тази връзка може да донесе в бъдеще.
„Когато признаем грешките си, създаваме повече възможности да запазим или възстановим най-важните връзки в живота си“, казва психологът.
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари