Малки жестове на внимание поддържат семейното щастие
Снимка: Shutterstock
За да направим отношенията си с децата по-добри, не са необходими глобални промени, нито героични дела: малки ритуали и традиции могат да разпалят любовта и щастието в едно семейство, твърди блогърката и журналист Фрида Морев.
Малко хора могат да се похвалят с перфектната сутрин – такава, каквото я представят рекламите. Димящо кафе за мама, красиво подредена маса за закуска на децата, където стоят най-полезните и здравословни храни. И дизайнерски украсена.
Вместо семейна идилия, по-често ни очакват бързане, раздразнение, критики, а често и писъци.
Превръщаме се в семейство чудовища само защото не сме спали достатъчно, някои са гладни, навън е тъмно, вали, студено е ... времето е малко, а всички закъсняват.
Този негативен старт на деня слага отпечатък на взаимоотношенията на всички членове на семейството. Особено трудно е за децата. Те са малки е не разбират защо майка им няма време да ги прегърне, защо трябва да лапат бързо горещата попара, да си обуват скоростно панталоните, а не да си поиграят на Лего.
Направете утрото вълшебно време от деня, което ще даде на всички заряд от усмивки и добро настроение. Просто е:
- Нагласете аларма 30 минути по-рано от обичайното, за да имате достатъчно време;
- събуждайте семейството с мили думи, прегръдки и целувки;
- всичко, което може да се приготви от предишната вечер (дрехи, храна, чанти и раници), нека е готово и подредено.
- отделете време сутрин (поне 15-20 минути) за приятно съвместно занимание;
- може да са глупави танци, слушане на музика или аудиокнига, четене на книга или рисуване.
Основното нещо е да изберете нещо, което ще зарадва всички. Това ще бъде вашият вълшебен сутрешен ритуал.
Ако хлапето ще прекара целия ден без вас (бавачка, в детска градина или в училище) се уверете, че ще има приятни „напомняния“ от мама и татко.
В зависимост от възрастта, това могат да бъдат снимки и „целувки“, нарисувани от мама, скрити в джобове, мили бележки на масата и дори кратки писъмца.
След като ги прочетат, децата могат да ги съхраняват в голяма кутия и заедно да си ги четете, ако възникнат сериозни конфликти.
Когато подарите на детето нещо, след като се върнете от работа или сте отсъствали от дома няколко часа, вие му показвате, че сте мислили за него през цялото това време.
Вярно е, че родителите често злоупотребяват с това и детето получава твърде често подаръци.
Опитайте се да проявите въображение. Вместо да носите поредната количка, намерете в парка красив жълъд, купете от павилиона за вестници календар с любимото му животно, донесете у дома красиво опакована ябълка.
Всички четем на децата си. Въпросът е как да стане. Механичното и монотонно четене не върши работа.
Важно е да променяте интонацията си, да се вживявате, да обяснявате неразбираеми за него неща. Правете лирични отклонения, за да разнообразите четенето със собствените си спомени, питайте го за неговите чувства през преживяванията на героите.
Създайте традиция да четете поне по една история всеки ден, като ги подбирате по такъв начин, че с тях да разказвате на децата си това, което искате да ги научите: за произхода на динозаврите, за важността да се помага на възрастни, за преодоляването на страховете или за безусловната родителска любов.
Разбира се, след тежък работен ден и домакински задължения, повечето от нас искат да целунат детето по челото и възможно най-скоро да го пратят да спи.
Но често се оказва, че няма дори минута в деня, когато детето може да говори за своите чувства и открития или да попита родителя за нещо важно. Тук често спасява традицията на съвместна семейна вечеря, но тя не винаги е възможна пак заради режима на работа.
Би било чудесно, ако детето знае, че преди лягане ще имате време само за него и ще можете да говорите,а то да разказва или просто да слуша вашия разказ за най-важното от деня.
Мона Василева
Има места, където Коледа се свързва с някои необичайни и понякога забавни ритуали.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари