Как в 9 стъпки да научим бащата да се грижи за детето
Баща носи бебето в слинг. Снимка: Getty
Някои млади татковци се страхуват да не наранят малкото си бебе докато го преобличат, докато на други майките въобще не дават никакъв шанс и ги стресират допълнително с упреци: „Ти нищо не разбираш“,, “Не можеш да се справиш с това...“
Всъщност татко може. Той просто не знае как...
Можем да коригираме ситуацията!
Татко, който преоблича бебето. Снимка: Getty
Майките по природа са по-близо до децата си, особено през първите години от живота им. Но всички те искат и бащата да помага по един или друг начин. Има татковци, които с желание се грижат за мъниците и прекарват много време с тях, но не всички са такива, обяснява семейният психолог Юлия Токарска.
Жените са тези, които имат майчински инстинкт, привързаност и безусловна любов.
Докато отношенията на детето с таткото са коренно различни. До известна степен то трябва да „спечели“ любовта на баща си. От начало той изпитва симпатия, а след това и любов, особено, ако очакванията му отговарят на реалността или, ако открие прилики между мъника и себе си.
Баща гушка бебето. Снимка: Getty
Но контактът на детето с бащата минава през майката. Тя е своеобразна връзка между тях. Следователно, ако не всичко, то много зависи от нея и от нейните умения.
Какво трябва да се направи, за да може таткото по-лесно да овладее новата си роля?
1. Не изисквайте вниманието на бащата и времето, прекарано с детето, да бъдат като вашите. Ако в началото той прекарва с бебето 10-20 минути, това е страхотно.
2. Бъдете външен наблюдател. Когато бащата прекарва време с детето, не се намесвайте и не коментирайте действията му. Всеки съвет би бил подходящ както преди, така и след това.
Ако някой проблем ви тревожи особено, помислете предварително за възможните варианти, за да избегнете спешна ситуация. В крайна сметка се доверете на мъжа, когото обичате: той ще направи всичко както трябва.
3. Консултирайте се с татко по въпроси, свързани с детето и заедно вземайте решения. Така той ще се почувства съпричастен към процеса на отглеждане и поне малко компетентен. Естествено, майките разбират повече от проблемите на децата, но татковците също имат свои собствени виждания. Решенията трябва да се вземат и от двамата, защото в този случай отговорността за детето се разделя наполовина.
4. Нека таткото и детето прекарват времето си сами. Те трябва да имат свой собствен контакт, свои игри, свои тайни.
5. Изберете удобно време за тяхното уединение. Не трябва да „връчвате“ детето на татко, когато той се прибере гладен и уморен от работа.
Нека сам планира времето си.
Човек се привързва към детето, ако се грижи редовно за него. Бебето също започва да проявява искрен интерес към татко и с нетърпение очаква да се срещне с него, ако по-често са заедно. Така се създава връзката родител-дете.
Баща пътува с бебето в градския транспорт. Снимка: Getty
6. Забравете упреците – те предизвикват само протест. Не обвинявайте и не укорявайте, а говорете директно за желанието си: „Бих искала ти да се разходиш с бебето“.
Не си мислете, че един мъж може да чете мислите ви!
7. Поверете на татко една важна задача. Нека в списъка с ежедневни детски ритуали има такъв, който само татко прави (къпе го, люлее го на ръце преди лягане, слага го да спи и т.н.).
Ако не е възможно да практикувате това всеки ден, направето го през уикендите или по празници. Татко просто трябва да знае, че е незаменим по някакъв начин.
8. Хвалете го. Кажете му, че детето е наследило най-добрите му качества. Бащата е много горд да чуе, че на гените му де дължат всички „хубави“ черти на детето.
9. Не превръщайте таткото в “лошото ченге“. („Когато татко дойде, ще му кажа всичко...“).
В присъствието на всички членове на семейството, независимо от възрастта, говорете за постиженията на детето, а трудните моменти във възпитанието обсъдете насаме
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари