Количеството любов, което детето получава, пряко определя успеха му в бъдещия живот
Подкрепете родителите си и дайте на децата си колкото се може повече грижи и внимание.
Снимка: Shutterstock
Страхът от осъждане и критика е като инфекциозно заболяване, което може да се предава генетично. Желанието да се оправдаем, страхът да не се откроим по някакъв начин, чувството за вина, страхът от големи цели, несигурността в собствените сили са симптоми на заболяване. Всъщност няма нищо лошо в конструктивната критика. Тя дори може да бъде полезна.
Ако действате според очакванията на по-авторитетни лица, сте добър. Или обратното. Споменатият поведенчески модел е заложен в нас от нашите родители. Но бащата и майката са тези, заради които детето е готово да направи много, за да „спечели“ любовта им, да получи одобрение.
Количеството любов, което детето получава, пряко определя успеха му в бъдещия живот. Ако е изпитвало дефицит на внимание и грижи, тогава няма да си поставя обещаващи цели и да напредва към тях, а ще търси възможност да запълни липсата на любов. И това може да продължи цял живот и човекът не осъзнава какво прави.
Как можете да се отървете от страха от критика и осъждане? Този процес включва няколко етапа.
Те, като вас, са наследили „вируса“ на критиката и осъждането. Те най-вероятно не са получили толкова, колкото им е необходима любов през детските си години. Затова прекъснете тази верига. Излекувайте се, подкрепете родителите си и дайте на децата си колкото се може повече грижи и внимание, за да не понесат тази щафета.
Чувството за вина и желанието да се оправдае са симптоми. Няма за какво да се осъждате и няма нужда да се оправдавате. Всеки човек е уникален и неповторим по свой начин. Двама абсолютно еднакви не съществуват. Затова приемете себе си с всичките си слабости, несъвършенства. С тревогите и грешките.
Когато процесът работи и почувствате поне малка свобода от страха следствие критика, споделете резултата с другите. Това ще засили вашата увереност и ще послужи като пример за тези, които току-що са тръгнали по този път. Винаги ще има хора, които се нуждаят от нас, хора, които се нуждаят от вашия положителен опит.
Този метод е разработен в рамките на рационално-емоционално-поведенческа терапия (РАПТ).
Методът РАПТ се основава на следната теория: отрицателните емоции не се раждат директно от негативна ситуация. Между емоцията и събитието е нашето убеждение, което ни позволява да оценим ситуацията и да направим изводи. И нашите емоции не произтичат директно от ситуацията, а от направените изводи. Раптът дава възможност да намерим тези вярвания и да ги променим по такъв начин, че да не сме изложени на негативни преживявания в случай на проблеми и неприятности.
включва ангажиращи думи: трябва/необходимо
включва обобщения: всичко, винаги, навсякъде.
Има неприятна ситуация: някой ви осъди (направи забележка, че се държите неправилно).
Има отрицателни емоции: срам, неловкост, скованост, напрежение.
Как да промените реакцията си към ситуацията? Необходимо е да се открие вярата, поради която са възникнали негативни чувства.
Винаги се държа подобаващо. Не мога да направя нещо недостойно или срамно. Аз съм възпитан човек и пример за подражание.
Рапт техниката предвижда промяна на твърдите убеждения към по-правилни:
Би било чудесно, ако винаги се държах интелигентно, но дори ако някой се дразни от моята персона, това не означава, че не знам как да общувам правилно с хората.
Когато се формулира ново убеждение:
Най-трудното е да идентифицирате собствените си убеждения, поради които възникват негативни емоции.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари