И как те претворяват в своя живот преживяната раздяла
Със сигурност разводът оставя следи в детската душа.
Снимка: Shutterstock
В днешно време отношенията между двойките са сложни и има все повече бракове, които завършват с раздяла. Много фактори определят този резултат. На първо място, важните избори често се правят твърде лекомислено. Освен това идеята за раздяла вече е преминала някакви граници и се счита, че това „всъщност не е толкова страшно“.
В миналото е имало двойки, които са оставали заедно, въпреки че са се чувстали нещастни във връзката, но се приемали това решение в името на децата си или за да избегнат осъждането на другите. Днес, за щастие или не, това вече не е така, има повече независимост и дори малко повече свобода, отколкото е допустимо, както смятат някои.
Какво обаче се случва с децата на разведени родители и полезен ли е този модел като пример за тях в бъдеще?
Децата преживяват тежко раздялата между мама и татко.
Снимка: Shutterstock
Въпреки тревожно нарастващият брой на разделените двойки, които се решават да трънат по различни пътища след години съвместен живот или в началото на своята връзка, много проучвания не подкрепят тезата, че децата на тези родители след време са по-склонни към развод. В действителност всичко е възможно, както в единия, така и в другия случай.
Вярно е, че обикновено тези, които растат в семейство с разделени родители, са свикнали на повече спорове и по-стресираща среда. Това е типичната динамика на двойките в криза, която неизбежно рефлектира върху развитието на децата и в известна степен определя виждането им за света.
По принцип в определен момент може да се задейства несъзнателен механизъм за емулация, възпроизвеждайки това, което вече се е случило, сякаш е нещо като „наследство“.
Да, има и обратна страна. Децата на разведени родители не е задължително да се развеждат повече и има конкретна причина за това. Тя е същата като посочената по-горе. След като са преживели опита от първа ръка, те са в състояние да се стремят да не повтарат същите грешки. Дори ако разделените баща и майка се опитват да не лишават децата си от обич и грижи, винаги ще има разлика във възприятието между „непокътнатата“ връзка и прекъснатата наполовина.
Те например, се налага да разделят времето си между мама и татко. И все ще има моменти, когато няма да присъства в живота на единия родител във важен момент. Да не говорим, че и двамата родители в някакъв период от живота си ще намерят сродна душа и ще започнат нова връзка. Това е поредна адаптация за децата. Тези, които вече са видели и осъзнали колко трудно може да бъде детството или юношеството в тези условия, няма да искат собствените им деца да изпитват същите трудности.
Ето защо не е сигурно, че децата на разведени родители се развеждат повече. Това е просто въпрос на избор.
Причините за раздялата могат да бъдат най-различни.
Снимка: Shutterstock
Причините, които водят до край на брака, могат да бъдат много и най-различни. Но твърде често се открива модел, който се повтаря в историите на мъже и жени, решили да прекратят връзката си или които е трябвало да приемат решението на партньора си да ги напусне. Ето и най-често срещаните причини, довели до финал на брака:
Присъствието на друг/а често е капката, която прелива чашата. Не е сигурно, че връзката между новите влюбени замества тази на съпрузите, така както не е необичайно краят на брака да доведе и до край на връзката с любовника/цата.
Парите често са проблем, който поражда спорове и конфликти, дори сред семейни двойки. Има истории, в които липсата на пари е генерирала непоносимост между двамата партньори, довело и до край на връзката. Но има и случаи, в които парите са били твърде много, до точката на почти унищожаване на незаинтересоваността, която трябва да поддържа пламъка на любовта жив.
Липсата на партньора в живота често играе решаваща роля за края на един брак. Понякога тази липса е причинена от многото като обем работа и добрите доходи, които носи. Това е оправдание за единия партньор, но другият страда от липсата на човек в живота, с когото да разговаря и да споделя своите радости и тревоги. Дори много изкарани пари по този начин не компенсират неприсъствието на партньора в брака, а то е задължително за успеха на всяка една връзка.
Раждането на дете нарушава баланса и качеството на живота на двойката. В много случаи това е временна ситуация, която има ефект на укрепване на връзката, но понякога за съжаление води до окончателно прекъсване. Друга причина, която предизвестява края на брака, е разминаването в идеите за възпитание на децата. Ако единият е лошото ченге, а другият – доброто, това неизменно поражда сериозен конфликт след време, защото децата започват подсъзнателно да предпочитат добрият родител.
Знаем добре, че двойката не е херметична концепция. Има различни фактори, които имат пряко влияние върху двойката и нейния баланс и това са хората от окръжението. Такива са най-често роднините, които често довеждат до края на брака с натрапчивото си присъствие, вечното недоволство и склонността да пораждат конфликти.
В заключение, не е казано, че децата на разведени родители ще повторят същите действия. За малчуганите, независимо от възрастта им, това е травматично събитие. Добре е при развод, с тях да поработи терапевт, за да се анализират аспектите, които те инстинктивно отказват и да им помогне да извлекат най-доброто от тази раздяла, за да могат да го приложат като полезен урок в собствения си живот.
Деси Тодорова по материали от Curioctopus
Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство.
Снимка: Shutterstock
Хората, които следват повика на душата си, знаят, че животът не е само за тях самите.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари