Всеки родител трябва да ги разпознава (част II)
Снимка: Guliver / iStock
Хлапето няма как с думи да обясни промените в чувствата и най-вече в самочувствието си. То не си дава сметка, че става дума за депресия. Родителите са тези, които трябва да разпознаят признаците и да навреме да потърсят помощ и съвет от специалист.
Ето тези характерни белези, които събра Reader's Digest.
След като в първата част на материала ви разказахме за някои от скритите сигнали на депресията, която може да се отключи още преди пубертета, сега вижте и продължението.
Кои са онези сигнали, които родителите трябва на време да разпознаят.
7. Хубавите спомени вече не го радват
Има деца, които постоянно се чувстват нещастни, без да имат признаци на клинична депресия. За да разберете разликата, проверете как детето реагира, когато му припомните някоя случка или ситуация, в която то е било щастливо. Ако детето е в депресия, това няма да го зарадва. То не може да си представи, че някога преди време е било щастливо, нито пък да си въобрази, че в бъдеще ще бъде.
8. Плаче по-често от обичайното
Плачът е нормален начин за разтоварване и освобождаване от емоциите. Ако дете, което рядко е плакало, започне редовно да ридае, помислете какво се случва с него. Не е ли свързана тази плачливост с други симптоми на депресия, например – загуба на интерес към други занимания, които преди са го привличали и забавлявали. Ако е така, търсете помощ от специалист.
9. Не иска да го утешавате
Нормално е всеки понякога да изпитва мъка, нещо да го разстрои, но по правило в тежък момент той иска емоционална подкрепа. Когато обаче детето е в депресия, може да откаже подкрепа и утеха, защо смята, че това с нищо няма да подобри състоянието му.
10. Безразлично е към всичко
Загубата на интерес може да се разпростре върху всички сфери на живот – не само училището, приятелите и увлеченията на детето.
11. Рязка промяна в апетита
Ако дете, което е било придирчиво и капризно към храна, внезапно започне да яде много или се пристрасти към сладко, това може да е сигнал за депресия.
Отношението към храната по най-естествен начин се променя с възрастта, но резките пориви и спадове, обикновено идват в комплект с други симптоми на депресия.
12. Непрекъснато нещо го боли
Ако детето ту се оплаква от болки в корема, ту има главоболие или нещо друго – това може да са изяви на депресия.
13. В семейството има хора, които страдат от депресия
Предразположението към депресия се наследява и има семеен характер. Така че, дори някой от роднините (не точно майката или таткото) да е с такава диагноза, трябва да имате едно на ум. Защото това увеличава риска и за вашето дете.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари