И трябва ли жената първа да предложи на мъжа - разсъждения на семеен психолог
Снимка: Shutterstock
Безброй момичета, лутащи се в любовни кълчища, се изправят пред тези сложни въпроси и изглежда, че съвременния свят им дава бързи и прости отговори – вече не изглежда чак толкова важно кой на кого ще предложи и дали мъжът трябва да доминира в двойката.
И все пак - дали да изчакаме той да поеме инициативата, или, ако се бави, да вземем нещата в свои ръце? Претегляме всички „за“ и „против“.
"Ние сме двойка вече от пет години, живеем заедно от три, а той все още не се решава да се ожени за мен", оплаква се 26-годишната Алена. – „Самочувствието ми пада и ми е обидно – с какво съм по-зле от приятелките ми, които сключиха брак много по-бързо?“
Не, Алена не е по-зле, и няма смисъл да се сравнява с другите. Просто мъжът ѝ все още не е решил и му се вижда прекалено сериозна стъпка да поеме отговорност за отношенията си с нея. Така, както е в момента, му е удобно, защото тя изпълнява всички функции на съпругата: грижи се за дома, прекарват заедно свободното си време, спят заедно, тя работи, печели.
Само че това положение вече не я устройва.
Защо е толкова важно за някои мъжът да направи предложение
Повечето момичета очакват точно това, независимо в кой век и в коя страна живеят. Защото предложението означава едно: мъжът я е избрал сред милиардите жени на Земята, тя за него е най-красивата, най-желаната и любимата и той е решил да бъдат заедно „в радост и мъка, в богатство и бедност, в болест и здраве, сега и завинаги“…
Търпението е голямо женско качество, което възпитават у момичетата още от детството и така е от векове. В някои диви племена все още могат да се срещнат женски посвещения, при които малки момичета живеят изолирани в отделни помещения в продължение на месеци, за да могат да се научат да приемат съдбата си и да бъдат търпеливи. Важно за жените е да умеят да чакат – докато зърното, посято в земята, покълне и бъде събрано, докато мъжът се върне с храна, докато се роди детето...
В съвременната реалност обаче традиционната женска стратегия "да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш" не работи, или работи сред ограничен кръг мъже. Затова, рано или късно, възниква въпросът не може ли инициатор на предложението да бъде жената? Разбира се, че може, стига тя да е достатъчно решителна.
Главните женски опасения
Разменени роли – опасяваме се, че ако ние направим предложение, ще се нагърбим с всички значими решения в двойката. Но не е така. Инфантилните мъже ще стават още по-инфантилни, а зрелите – още по-зрели и това не зависи от женските проявления.
„Ти ме накара“ – Някои момичета не правят предложение на своите мъже, защото се страхуват, че после те цял живот ще им натякват: „Ужас – ти ме накара да се оженим!“
Но ще ви издадем една велика тайна: мъжът се жени само в един-единствен случай – само, ако той поиска да го направи. Никакви други сили не могат да го заставят, и ако някога ви напомни, че идеята за обвързването ви е била ваша, значи ви манипулира.
Страх от самота – това си е реална причина и рано или късно жената може да открие внезапно, че е на 20+, 30+ или 40+ и иска да роди, а животът тече стремително и до нея няма сродна душа.
Но да кажем, че даден мъж ви е близък, харесва ви как ухае, как се смее и как заедно карате ски. Но той не е единственият на света, а вие имате шанс да срещнете друг, който след известно време също ще ви стане близък.
Или пък му предложите, а той откаже да се обвърже с вас - ще можете ли да го приемете, ще продължите ли да го обичате? И ако останете в една връзка, която е некомфортна за вас, за какво ви е тя изобщо?
Как жената да направи предложение
Ултиматум – Много момичета предлагат тази хватка: „Или ще се ожениш за мен, или се разделяме.“ В това има смисъл само, ако наистина сте готови да си тръгнете - мъжът веднага ще разбере, че сте решителни.
Плюсът на този вариант е, че ще стопи напрежението. Защото не всички са готови да живеят в неизвестност и в очакване твърде дълго. Неизвестността пие енергията и се отразява зле на психиката, подронва вярата в себе си.
Но минусът е, че мъжът може да каже: „Не съм готов за брак.“ Тогава ще ви се наложи или наистина да си тръгнете, или да се примирите и вашите ултиматуми просто вече нямат място в тази връзка.
Снимка: Shutterstock
Дайте срок: Когато живеете заедно, мъжът получава всичко и веднага. А неговите потребности в съвместния живот са много прости: сексуално удовлетворение, партньор за приятно прекарване на свободното време, привлекателна външност на неговата жена, спокойствие и уют у дома. Тези потребности се удовлетворяват прекрасно в съжителство и без брак, затова и много мъже нямат стимул да развиват отношенията си.
В този случай добър начин е да оставите инициативата на него, но ако приеме някои ваши условия, например, да поживеете така известно време и, ако всичко ви устройва, да сключите брак.
Не със заплахи, а с хитрост: Ако сте на мнение, че времето си минава, а той така и не ви прави предложение, не е задължително да го заплашвате с раздяла. Можете, например, полека лека да престанете да готвите, но не демонстративно – винаги си намирайте мотив: много сте заети в работата, с хобито си, имате лични задачи за довършване.
А в отговор на претенциите му може да намекнете, че ако сте женени, бихте могли да пренаредите приоритетите си, но в момента ви е просто невъзможно.
Това обаче си е номер и не може да бъде скроен на всеки мъж. Има риск и в още един аспект – може на самите вас да ви се хареса новия, по-свободен живот, така че да поискате да се отърсите от тази връзка.
woman.rambler.ru, адаптация Марина Атанасова
Има места, където Коледа се свързва с някои необичайни и понякога забавни ритуали.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари