Разведени и експерти коментират тайната на грижата 50:50
Снимка: Shutterstock
Терминът „съвместно родителство“ набира все повече популярност, защото от него има полза, ако родителите са разделени, но искат да запазят топла връзка с децата си.
Ако успеят да запазят добри и приятелски отношения помежду си, майката и бащата могат да открият много начини да присъстват в живота на децата си без те да страдат и всички членове на семейството могат да бъдат по-добре и по-добри един към друг.
Бракът на 42-годишната Луси Гуд и съпругът ѝ се разпада преди пет години. Двамата обаче решават, че съвместното родителство, популярно на запад с термина co-parenting, може да проработи при тях, защото те са се разделили приятелски, разказва The Daily Mail.
„Не беше никак драматично. Направихме всичко по силите си, за да проработи това при нас, включително се реших да заживея в Австралия“, обяснява Луси Гуд.
С бившия си съпруг се споразумяват за съвместно родителство, като техните две дъщери прекарват по 50% от времето си с всеки родител.
Решавайки да се разведе, двойката не иска тази раздяла да има отрицателно въздействие върху децата - 9-годишната Амбер и 7-годишната Руби. Ето защо, Луси и нейният съпруг стигат до извода, че съвместното родителство е най-безболезненото решение в тяхната ситуация.
„При нас таткото напусна семейството, а момичетата останаха с мен, както става в повечето случаи – децата остават с майките си. Всичко се случи съвсем естествено“, обяснява Луси.
Амбър и Руби вече 5 години прекарват половината от времето си с нея, а другата половина - с баща си. Ситуацията се улеснява и от факта, че бившите съпрузи живеят близо. „Тази схема носи стабилност, дъщерите ни винаги знаят - каквото и да се случи, майка им и баща им ще бъдат насреща“, добавя Гуд.
Тази идилия не се е случила веднага, но момичетата постепенно са свикнали с новата ситуация и сега я възприемат като нещо напълно нормално. „Основното е да обясняваме на децата какво се случва и да не даваме лъжливи надежди, че „татко ще живее с нас отново“, подчертава Луси.
Според нея съвместното родителство е от полза за цялото семейство - общуването става по-качествено, а връзката с мама и тате - по-плътна и по-позитивна. Родителите също са щастливи, защото могат да разпределят половината от времето си за възпитанието на деца, а другата половина - за себе си.
„След развода станах по-щастлива и по-свободна, най-накрая имах възможността да се съсредоточа върху собствения си живот“, казва Луси.
„Съвместното родителство ми даде въздух, почувствах, че имам сили и способности да се движа напред, а това е важно“. Гуд подкрепя този метод и в социалните мрежи, осигурявайки психологическа подкрепа на майки в подобна ситуация.
Сo-parenting практиката работи добре само, ако разведените родители се вълнуват не толкова от собственото си благополучие, а се съсредоточат над благополучието на децата, казва австралийският експерт по семейни отношения Шарън Уит.
Ключът към запазването на нормални, добри отношения между разведените родители според нея е способността за преговори. „Съвместното родителство не работи, когато в дома на майката децата трябва да следват същите правила и да изпълняват определени изисквания, а в дома на папата всичко е съвсем различно. За децата това е огромен стрес“, предупреждава Уит.
Друг експерт по семейни отношения, д-р Джъстин Куулсън, съставя списък с основните условия при тази родителска ситуация:
- Разделените родители трябва да живеят близо един до друг, за да не се нарушава обичайния ритъм на живот на децата – ходене на училище, занимания и приятели;
- Двамата родители са длъжни да се грижат за децата поравно, иначе конфликтите са неизбежни, както и взаимното недоволство;
- Децата не бива да чувстват разлика в материален план между майката и бащата – и двамата са длъжни да осигуряват еднакво децата си и да харчат по равно за тях;
- Независимо какви чувства изпитват родителите един към друг, те са длъжни да поддържат добри отношения и да демонстрират взаимно уважение.
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари