Детето вече държи правилно молив, служи си ловко както с дясната, така и с лявата ръка (Част 2)
Снимка: Getty
На прага на третата година, растежът на детето се забавя. Във физическото му развитие няма такива вълнуващи постижения, като умението да седне стабилно и да ходи уверено.
Има обаче нови умения, за които стана дума в първата част на материала.
Сега продължаваме с тези, които то трябва да надгражда и постепенно да усъвършенства с ваша помощ, обяснява педиатърът д-р Елена Кешишиян.
Имитацията е в основата на много от сюжетните игри,
които то измисля.
Детето вече не просто чука с лъжица по тигана, то играе на „мама“, готви каша и храни любимото си мече.
През този период момичетата започват да посягат към кукли и да се опитват да ги „отглеждат“ като собствени деца. Момчетата показват способността да строят и да се състезават: градят къщи и гаражи (вече доста високи и стабилни) и вътре подреждат колички.
Игрите са ролеви. Детето става все по-усърдно и вече е в състояние само да прекара 15-20 минути като тихо се занимава с конструктор или мозайка.
СЪВЕТ. Осигурете му разнообразен „реквизит“ за сюжетните игри. Може да използвате и импровизирате (всички малки неща, които са в къщата, ще свършат работа).
Може да използвате готови тематични набори от инструменти, прибори и т.н.
Основното е да го държите на далеч „умните“ електронни играчки, които ограничават въображението му. Тенджера, която "ври" при натискане на бутон, лишава детето от необходимостта да духа супата, преди да я даде на мечето.
Снимка: Getty
Чисто , много чисто
2-3 години е оптималният период да научите детето на хигиена. Не само размазвайте сапуна. Научете го, че е необходимо да сапунисва не само дланите, но и гърба на ръката, и между пръстите.
Заедно овладейте изкуството да борави с четка за зъби, но имайте предвид, че то ще може да си мие зъбите наистина ефективно едва на 4 години. Дотогава мама задължително трябва да извърши последна проверка.
Към трета година детето може да бъде научено да си издухва носа си. Практикувайте това умение, когато то няма хрема: поканете го да издуха носа си върху лист хартия като сложете върху него малко памуче, за да го види как лети.
За да освободи напълно носната кухина от слуз, трябва да издуха носа си правилно: не двете ноздри едновременно, а една по една, като затиска втората с пръст.
Към трета година (33‒36 месеца) физическата сила и координация позволяват не детето да овладее доста сложни спортни дейности като скутер или тротинетка.
То вече е в състояние да преодолее препятствие с височина 30–35 см; уверено изкачва и слиза по стълбите; изкачва се по напречните греди на пързалката, помагайки си с ръце и понякога слиза; виси на хоризонталната летва за няколко секунди.
То умее ловко да хваща топката с ръце и може да го прави от разстояние около 2 метра.
Снимка: Getty
СЪВЕТ. Игрите на открито на детската площадка са по-скоро Брауново движение: всеки тича в своята посока и дори не се оглежда. Въпреки това такова „безсмислено“ тичане е точно това, от което детето се нуждае в период на голяма физическа активност. Не го възпирайте, а се опитайте да прекарвате повече време сред природата, където да тича, да се забавлява, да изхвърля натрупаната енергия.
До третия си рожден ден много деца успяват да направят важно постижение - да се научат как да държат молив правилно. Това умение се превръща във важна стъпка в ученето да рисува и пише: сега то ще може по-точно да контролира движението на молива, насочвайки го в правилната посока.
СЪВЕТ. Ако детето все още се бори с молива, който изисква силен натиск, му дайте миещ се флумастер на водна основа, дебел кръгъл или триъгълен. С него най-лесно ще овладее линиите. Първоначално те не са много гладки.
То първо успява да нарисува вертикални, след това и хоризонтални линии. С тяхна помощ ще може да изобрази дъждовни капки, слънчеви лъчи, топка.
Следващите етапи са спирала (буклите от косата на мама), наклонени линии и зигзаг (пързалка, трева), кръг (слънце, лице), пресичащи се линии (къща).
С дясна или лява ръка
До 3-годишна възраст повечето децата са еднакво умели с двете ръце: няма значение дали ще вземат играчка с дясната или лявата си ръка.
Окончателният избор в полза на доминиращата ръка, заложена от природата, детето ще направи по-близо до 4 години поради развитието на връзките между двете мозъчни полукълба.
Мона Василева
Жертвите постоянно се оплакват от проблемите си, но не желаят да признаят, че могат да бъдат решени.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари