3 знака, че поддържате връзка, защото не искате да останете сам
Влюбени, гледат залеза. Снимка: Getty
Понякога, поглеждайки назад към минали връзки, се изненадваме - как сме успели да свържем съдбата си с някой, който очевидно не ни подхожда и дори не ни е бил достатъчно близък?
Защо сме „пропуснали знаците“, когато всичко е било толкова очевидно?
Отговорът е прост - толкова много сме искали връзка, че когато сме срещнали първия кандидат, сме решили, че това е любов.
Все пак е по-добре да установите грешката сега, отколкото след години.
Ето три въпроса, които ще ви помогнат да си дадете ясна сметка.
Те ще ви помогнат да разграничите дали връзката е основана на истинска любов или е създадена от страх да останете сами.
1. Чувствате ли, че не изневерявате на себе си в тази връзка
Един от най-очевидните признаци на връзка, основана на страх, е, че се държите различно от обикновено.
Страхът да не загубите партньора, ви мотивира да му угаждате. Например да промените навиците си или да пожертвате ценностите си, за да избегнете недоволството от партньора си. Тъй като постоянно се тревожите за това, вие не сте в състояние да се насладите истински на времето, което прекарвате заедно. Когато се опитвате да се вместите в очакванията на някой друг и пренебрегвате собствените си желания и нужди, рано или късно ще се почувствате неудовлетворени.
В една здрава връзка и двамата партньори запазват своята индивидуалност, своите навици, хобита и се подкрепят взаимно в това. Когато някой наистина ни обича, той ни приема такива, каквито сме и няма нужда да се преструваме.
2. За да сте щастливи, имате ли нужда от постоянното присъствие на партньора в живота си
Разбира се, всеки е щастлив, когато е близо до този, когото обича. Но за някои тази радост засенчва всички останали радости от живота.
Ако се чувствате празни в отсъствието на партньора си до такава степен, че не можете да бъдете щастливи без него, става дума за страх от загуба, а не за любов.
Докато желанието да прекарате качествено времето си със или без партньор е доказателство за здрава връзка.
Очакването партньорът да прекарва цялото си свободно време с вас може да бъде разочароващо както за вас, така и за него.
Друг въпрос, който трябва да си зададете е предпочитате ли да прекарвате време с партньора, да сте сами или в компанията на други хора?
Ако ви е трудно да се разделите дори в социалните мрежи, това също може да означава, че той е „отговорен” за вашето собствено щастие. И това не е любов.
Влюбени се наслаждават на вечерята. Снимка: Getty
3. Лесно ли се пали ревността ви
Ревността е друг знак, че връзката се контролира от страха ви да останете сами.
Понякога ревността е приемлива и дори може е от полза за връзката, тъй като напомня на двойките да се ценят взаимно и да не се приемат за даденост.
Ревността засилва емоциите и може да внесе нови цветове в интимния живот. Но ако говорим за твърде силна или ирационална ревност, тогава всичко е много по-сериозно. Такава ревност е породена от страха да не бъдеш изоставен.
Проучванията показват, че ниското ниво на доверие в партньора може да накара някои да станат патологично ревниви - да ровят в нещата на партньора си, в телефона му, да го наблюдават, да го контролират. Несигурността може да ви накара да станете обидчиви и параноични. А това вече е токсична връзка, която унищожава както вас, така и любимия човек.
Прибързването в отношенията не е добра стратегия. Когато чувствате, че отчаяно търсите любов, може да изберете грешния човек. Чакането е трудно, но любовта си струва чакането.
Бъдете търпеливи и в крайна сметка ще намерите точно този, който ще сподели вашите интереси и ще ви приеме такива, каквито сте. И това е основата за дълъг и силен съюз, за който всички мечтаем.
По материали на Parents, Мона Василева
Не можете да планирате влюбването, връзката – те ще се случат, когато им дойде времето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари