Да сме сърдити и кисели понякога не е чак толкова лошо
Когато сте раздразнени, много често кипите от енергия.
Снимка: Shutterstock
Шефът те е смъмрил, автобусът закъснява и за капак си прищипваш малкото пръстче на крака в къщната врата. Настроението ти няма как да се развали повече. Социалният психолог Джоузеф Пол Форгас посочва защо лошото настроение се ползва с по-мрачна слава, отколкото заслужава, и дори напротив – в определени ситуации даже може да е от по-голяма полза, отколкото доброто. Ученият провел редица експерименти, в които изследвал как лошото настроение се отразява върху мисленето и поведението ни. Той имал за цел да установи влияе ли действително настроението върху мисловните процеси и ако да – как.
Във фокуса на проучването било дали моментното настроение, било то положително или отрицателно, оказва трайно въздействие върху постиженията във всекидневието. На участниците в експеримента било възложено да приведат силни доводи по даден въпрос. Онези от тях, които били в лошо настроение, се справили значително по-добре и се обосновали много по-убедително, докато участниците в добро настроение се аргументирали по-скоро повърхностно. Изводът бил, че лошото настроение не носи само негативи.
Колкото и неприятно да се усеща, лошото настроение всъщност може да подобри работоспособността ни. Причината: начинът ни на мислене се нагажда към нашите настроения. Когато сме щастливи, мислим по-скоро абстрактно и креативно, което може да е полезно в познати, прости или социални ситуации. Но ако искаме да мислим конкретно и детайлно, за предпочитане е да сме кисели. Ходът на мислите в лошо настроение е идеален за сложни и проблематични задачи, понеже мислим по-аналитично. „Вкиснатата ни версия“ освен това е по-малко склонна да рискува, но затова пък е по-концентрирана и много по-бързо се приспособява към непознати ситуации от щастливото ни аз. Може би сте забелязали, че когато сте раздразнени или изнервени, често разполагате с излишък от енергия, който трябва да изразходвате. Тогава е възможно да се заемете настървено с подреждане, чистене и разтребване и да се окаже, че сте по-бързи и продуктивни от обикновено. Следва ли оттук, че по-често трябва да изпадаме в лошо настроение?
Разбира се, че не. Доброто настроение също крие редица предимства: насърчава творческото ни мислене, прави ни отворени за новото и е особено важно за установяване на успешни социални контакти. Стига да не става дума за хронична потиснатост, отсега нататък можем да се справяме по-лесно с лошото си настроение. От време на време то е не само нормално, но и полезно. И вместо да го потискаме, можем да го излеем и да го използваме по продуктивен начин. Лошото настроение не ни е враг, а понякога е точно това, от което имаме нужда.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари