Кога и как е най-безопасно да се пробият дупки на ушите
Момиченце с череши на ушите. Снимка: Shutterstock
Мина времето, когато майки и баби държаха на ушите на малкото момиченце, още преди да навърши една година, да има златни обеци – треперушки. Някои дори не помнят това време.
Сега пробиването на ушите е рутинна процедура и се прави във всяка възраст. Има обаче условия, които е добре да се спазват.
Ето мнението на специалист.
От гледна точка на медицинската практика, базирана на доказателства, пиърсингът на ушната мида при деца е относително безопасна процедура, когато се спазват строги правила за дезинфекция и правилна грижа.

Момиченце показва новите си обеци. Снимка:Shutterstock
Педиатрите препоръчват процедурата да се отложи, докато детето стане поне на 3 години.
Има обаче и аргументи в полза на по-ранното пробиване (преди една година).
На първо място е това, че малчуганите имат по-висок праг на болка и от процедурата не остава спомен.
Има обаче и рискове като: имунната система на деца под 3 години е незряла и рискът от инфекция е по-висок. Освен това децата са много активни и може да закачат обецата с дреха или играчки, увреждайки ушната мида.
Възможна е алергична реакция към никел в сплави, от които се правят някои обеци.
От медицинска гледна точка може да се предложи компромис: пробиване на ушите след завършване на първите ваксинации (включително срещу тетанус) и детето е здраво и няма алергии.
В момента има три основни метода:

Лекар пробива ушите с пистолет. Снимка: Shutterstock
Пистолетите за пробиване на уши не се препоръчват от професионалните асоциации поради риска от травма. Те работят на принципа на „изстрел“: техникът натиска спусъка и механизмът мигновено прокарва иглата с поставената обица през тъканта.
Методът със стерилна игла за еднократна употреба се счита за безопасен: той осигурява чист разрез (като скалпел), минимизира увреждането на тъканите и позволява използването на бижута, изработени от имплантни материали (титан, стомана ASTM F138).
Система 75 е компромис: телбод за еднократна употреба със специално заточена обица, която прорязва тъканта, а не я разкъсва. Процедурата е бърза, практически безшумна и рискът от инфекция е намален в сравнение с традиционния пистолет.
Не се препоръчва пробиване на уши от юни до август: през този период е твърде горещо, детето се поти много и рискът от инфекция на раните е по-висок.
Зимата също не се препоръчва, тъй като може да е много студена, което налага носене на шапка, която може да се закачи за обеците.
Оптималното време е есента и пролетта, при условие че детето не е болно.
Това е популярен мит, който идва от рефлексотерапията и акупунктурата. Според тях върху ушната мида се намират „биологично активни точки“, които влияят на зрението, и неуспешното пробиване може да доведе до увреждане на зрението. Това твърдение не се подкрепя от доказателствената медицина.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари