Бъдещето на четенето – акцент на Университетската седмица на книгата в УНСС

VIII издание на Университетската седмица на книгата се продължава до 7 ноември 2025 г., с партньорството на Асоциация „Българска книга“

04 Ноември 2025 г.
Бъдещето на четенето – акцент на Университетската седмица на книгата в УНСС

Снимка: УНСС

На тържественото откриване на 3 ноември от 11.00 часа специални гости на VIII издание на Университетската седмица на книгата в УНСС бяха зам.-министърът на културата Ашот Казарян, кметът на район „Студентски“ Петко Горанов и представител на партньорите от Асоциация „Българска книга“.

В изложението участват повече от 20 издателства, а заявените премиери на нови заглавия са над 16. В рамките на Седмицата своите книги ще представят доц. д-р Симеон Асенов – „Политология. Курс за студенти по право“, и проф. д.н. Георги Чанков – „Европейско изкуство и история. Пътеводител в Античността“, Том 1. Премиера ще има първата книга по космическо застраховане в България, с автор доц. д.н. Ирена Маркова – „Космическо застраховане (предизвикателства, практики и решения)“. Студентите ще се запознаят с изследванията на проф. д-р Георги Янков – „Исторически и политологични анализи“ и доц. д-р Християн Атанасов – „Слугите на Мамона“ или как българите гледат на лихвата и лихварите през османското време“. В представянето на новата книга на доц. д-р Паскал Желев – „Bulgaria in the Global Economy: Dynamics, Challenges, and Opportunities“, ще се включи и Анджела Родел от „Фулбрайт“. Ще бъдат представени и научните изследвания на  доц. д-р Захари Торманов, д-р Мария Шаркова и д-р Димитър Атанасов, както и на доц. д-р Екатерина Тошева –  „Доброволчески профили и мотивационни нагласи. Статистически поглед върху доброволчеството в УНСС“.

В рамките на Седмицата ще гостува и Боряна Григорова с втората си книга „Аз съм Представата за себе си“, а издателство Adviza ще срещне читателите със „Скрития смисъл на парите“ на Клое Маданес и „Овладяване на промяната“ на д-р Ичак Адизес.

Снимка: УНСС

В юбилейната година, в която УНСС отбелязва 105 години от своето създаване, излиза от печат енциклопедията „Видни финансисти, мениджъри и бизнес лидери – преподаватели и възпитаници на УНСС (1920 – 2025)“, със съставител проф. д-р Георги Янков.  Премиерата е на 4 ноември от 16 часа, а на нея ще присъстват видни личности и общественици, включени в изданието, събрало част от 105-годишната история на университета. Ще бъде представена и стихосбирката на гл. ас. д-р Виктор Иванов – „Нов пантеон“, посветена на 105-годишнината на УНСС.

Като част от Университетската седмица на книгата е и гостуването на изложба, дело на  Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“,  посветена на Годината на глаголицата и 1140 години от успение на св. Методий. Темата на изложбата е „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“, тя е под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.

Още от Новини

Снимка: Kaufland

Най-хубавото време е споделеното с любимите хора

Снимка: Cartoon Network

„Малки Титани: В готовност!“ с празничен епизод по Cartoon Network

Джули Боуен

Снимка: Getty

Джули Боуен за най-големия урок на майчинството

Деси Добрева. Снимка: Instagram

 

Деси Добрева посвети песен на дъщеря си

Петя Дикова, Илиян Любомиров, Александър и Илиян. Снимка: Instagram

Малкият син на Петя Дикова стана на 5

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Жена чете книга с чаша кафе в ръка. Снимка: Shutterstock

Бебе плува в басейн

Снимка: Shutterstock

Дете пише писмо на Дядо Коледа. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Жена чете книга с чаша кафе в ръка. Снимка: Shutterstock

Бебе плува в басейн

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Бебешко плуване - полезно е!

Новороденото се чувства много добре във водата, но е важно да подберете правилно басейна и да спазвате всички инструкции

Дете пише писмо на Дядо Коледа. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Да разкриваме ли истината за Дядо Коледа

Историята помага на децата да се справят с болката, родителското отсъствие. Развива въображението и творческото им мислене

Младежи говорят в коридора на училището. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 типични качества на съвременния тийнейджър

Като родители ние не бяхме такива

Деси Добрева. Снимка: Instagram

 

Заедно

Деси Добрева посвети песен на дъщеря си

Концертът й „Гиздава“ събира средства за млади български таланти в областта на изкуствата и спорта

Петя Дикова, Илиян Любомиров, Александър и Илиян. Снимка: Instagram

Заедно

Малкият син на Петя Дикова стана на 5

Таткото Илиян Любомиров с признание: Най-големият ни подарък са нашите синове

Жена чете книга с чаша кафе в ръка. Снимка: Shutterstock

Слон, приятел на Тралалело Тралала. Снимка: Юлия Кадийска

 

Да поговорим

Пухкави, мили и с кръгли очи: Желаните играчки за 2025

Класация на играчките превърнали се в хит за всяко дете

Дете и куче

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата и животните: как да ги сприятелим

Ето няколко полезни идеи, които ще ви помогнат да накарате малките да ги обичат повече и да не се страхуват от тях