Обърнете внимание на алармените сигнали от 1,6 до 3 години
Снимка: Getty
Аутизмът е синдромът на съвременната цивилизация - през миналия век тези разстройства се смятаха за рядко заболяване. Сега, според Световната здравна организация, едно дете от сто има нарушения на психичното развитие, които провокират проблеми в комуникацията, поведението, социалната адаптация – всичко това науката включва в разстройства от аутистичния спектър (ASD).
Този термин се отнася до много заболявания, които преди това бяха обособени като отделна диагноза: аутизъм, ранен детски аутизъм, синдром на Аспергер и др.
Причините за разстройството не са напълно изяснени. Според една от най-популярните версии влияние има генетичната предразположеност и нарушенията в развитието на нервната система. В същото време нивото на интелектуално развитие на тези деца е много различно -
от дълбока умствена изостаналост до високо развит интелект.
Известно е със сигурност, че разстройствата от аутистичния спектър не се лекуват с медикаменти. Необходима е комплексна психокорекционна работа. И колкото по-рано започне, толкова по-добър ще бъде резултатът.
Ето защо е толкова важно да забележите особеностите на детето навреме и да се обърнете към специалисти за помощ.
Лекарите обикновено диагностицират деца на 3-годишна възраст, но родителите могат да видят проблемите много по-рано, между 16 и 30-месечна възраст.
На какви характеристики си струва да обърнете внимание?
„Тези деца почти винаги имат ограничени и повтарящи се интереси, а епилепсията, депресията, тревожността и хиперактивното разстройство с дефицит на вниманието не са необичайни. Възможно е да има проблеми със съня и други ”, обяснява психологът Михаил Алагуев.
За да разберат дали бебето е изложено на риск от развитие на аутизъм, специалистът съветва родителите да направят малък тест и да отговорят на 4 въпроса:
1. Ако посочите с пръст играчка, детето ще проследи ли предмета с очи?
2. Вашето дете обича ли да играе ролеви игри: да пие чай от празна чаша, да се преструва, че храни куклата?
3. Дали детето сочи с пръст нещо, което му се е сторило интересно: например самолет в небето?
4. Колко лесно намира нови приятели?
5. Може ли да започне диалог с друго дете или възрастен?
Ако отговорът на повечето въпроси е „не“, значи има над какво да се замислите. Това, разбира се, не е диагностичен метод - само психиатър може да постави диагноза.
Въпросите помагат на родителите да потърсят навреме специализирана помощ.
Снимка: Getty
Но дори ако лекарят потвърди страховете на родителите, не трябва да се отчайват.
Психологът съветва съпрузите, отглеждащи дете аутист, да се подкрепят повече, а самотните майки да намират време за себе си, а не да се фокусират само върху отглеждането на дете.
Да не пренебрегват собствените си нужди и да отделят време и за себе си, въпреки грижите за детето.
И още един съвет от експерти: много деца с разстройство от аутистичния спектър се чувстват по-уверени и по-спокойни, когато се грижат за животно. Наблюдавайте детето, ако посяга с любов към домашни любимци, ако се грижи за тях и не ги тормози, тогава може би има смисъл да вземете домашен любимец.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари