Анализ и обобщение от семеен психолог
Снимка: Guliver / iStock
За всички годината, която е към своя край, стана истинско изпитание. Не, че тази, която предстои, ще е по-лека.
Пандемията, която се вихри по света, не дава особен повод за оптимизъм.
Особено сложен бе периодът за двойките, които се оказаха в капана на самоизолация и локдаун – и то два пъти в разстояние от 7-8 месеца.
За щетите върху психиката разказва психоложката Татяна Семенко, която обобщава и най-честите причини за раздяла на двойките и за развод.
Общуване и комуникации
До началото на пандемията много семейни двойки са прекарвали заедно много по-малко време, защото почти целият ден са били на работа в офиса, извън дома. По време на изолацията те се оказват предимно вкъщи, общуват много повече и така установяват, че им е трудно, а понякога и невъзможно да общуват със своята половинка. Обзема ги раздразнение, агресия, поддават се на стрес и други негативни емоции. Именно в този момент те решават, че не са един за друг, че чувствата им са изчерпани и се замислят за раздяла.
Изпитания и трудности
По време на пандемията част от хората загубиха работа, на други доходите съществено намаляха – едни преминаха на намален работен ден, други трябваше принудително да излязат в неплатена отпуска. Това става една от честите причини за скандали и неразбирателства. И за развод, естествено.
Мъжът, който не може да осигури прехраната на семейството и да покрие разходите за битови нужди, губи уважението на съпругата си. Всичко това води до постоянни скандали, разочарование, което руши семейната връзка.
Страх от неизвестността
Лишени от доверието и близостта на партньора си, много изпадат в паника. Те не знаят как ще се измъкнат от този омагьосан кръг, не виждат и перспектива. Не знаят към кого да се обърнат за помощ и подкрепа.
Някои двойки не могат да преминат през това изпитание и всеки започва „да дърпа одеялото към себе си“ като така увеличава дистанцията с партньора. Всичко завършва твърде предсказуемо. С раздяла и развод.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари