На експозицията „Растенията в коледната символика“
Снимка: Ботаническа градина при БАН
Ако заведете децата в Ботаническата градина при БАН, до края на седмицата ще можете да разгледате много красиви и интересни растения.
Тематичната експозиция „Растенията в коледната символика“ запознава с любопитни факти за коледното дърво, за джела, използван още от древните келти и други коледни растения.
Джелът или така нареченият самодивски чемшир, е свещено дърво в християнската култура. Асоциира се с Рождество и с Разпятието на Христа.
В древния Рим джелът бил посветен на Сатурн и е бил символ на здравето и щастието. Вероятно заради това той бил избран от първите християнски общини за украшение на Рождественските празници. Именно венец от джел носел на главата си Христос по време на пришествието.
Това растение и до ден-днешен е един от основните символи на Рождество.
То широко се използва по време на зимните празници за украса на помещенията и празничната трапеза, като материал за изработване на коледни венчета и дори от време на време вместо „главното” коледно дърво – елхата.
Най-често клонките за коледната украса се аранжират във вода.
Когато празниците отминат, ако в помещението е достатъчно топло, те пускат коренчета.
И през пролетта може да ги засадите в градината. Или в саксия на балкона.
Ботаническата градина на БАН датира от 1947 г.
Тя наследява основаната преди повече от 100 г. Царска ботаническа градина, която се е намирала в центъра на София.
Колекциите ѝ днес наброяват около 4000 вида висши растения, което е над 1% от разнообразието им в света. А тази на тропическите и на субтропическите растения е най-богата на Балканския полуостров.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари