Тези хора бягат от решаването на реалните проблеми и не поемат отговорност
Карсон, който живее на покрива. Илюстрация: Shutterstock
Веселият, чаровен и безгрижен Карлсон е любим герой на децата по целия свят. Не само децата , но и възрастните го харесват.
Един неприятен синдром обаче е кръстен на негово име. Той е добре познат на психолозите като синдром на Карлсон - състояние, при което човек бяга от отговорности, заради вътрешен страх и не предприема нищо. И е много неприятно, ако откриете, че вашият партньор или съпруг го притежава.
- Силни „емоционални колебания“.
- Черно-бяло мислене.
- Нисък емоционален интелект - като на дете.
- Липса на оценка за последствията от действията: „Не съм направил нищо такова".
С други думи, след като е пораснал, този човек все още обича да бяга в своя въображаем свят и фантазии, само за да избегне решаването на реални проблеми, поемането на отговорност и справянето с трудни ситуации.
„Ако фантазиите се превърнат в единствения и най-важен начин на съществуване, това може да е признак на синдром на Карлсон“, предупреждават психолози и съветват да се търси помощ, защото последиците въобще не са безобидни.
Да бъдеш „човек в разцвета на силите си“ с развито въображение е, разбира се, добре, но не винаги. Ако често и дълго време пребиваваш във въображаем свят, наистина можеш да стигнеш до не много добри резултати.
Психиатрите посочват следните възможни сериозни последици от синдрома на Карлсон:
- проблеми в отношенията с реални хора и социална фобия,
- емоционално прегаряне,
- нарушен сън и интерес към живота,
- депресия и панически атаки,
- психосоматични заболявания на фона на продължителен стрес - главоболие, проблеми със стомашно-чревния тракт, сърцето, кръвоносните съдове,
- развитие на различни зависимости, които помагат за бягство от реалността.
Карлсон наистина има някои добри качестваэи умни стратегии, от които можем да се поучим.
Миналата година китайски учени проведоха мащабно проучване, включващо 2,3 милиона души, и доказаха, че известното правило на Карлсон – „спокойствие и само спокойствие“ – определено работи. То помага за удължаване на живота.
Изследователи от Шанхайския университет "Джиао Тонг" стигнаха до заключението, че психичното благополучие е най-важният фактор за здравословна старост и дълголетие. То се измерва с удовлетвореност от живота, но не зависи от социално-икономически фактори.
Така учените отново доказаха, че по-щастливите и по-доволни хора страдат по-рядко от хронични заболявания.
Мона Василева
Тази двигателна активност може спокойно да практикувате, докато разхождате бебето в количката.
Снимка: Shutterstock
Качествените слънчеви очила и шапка са задължителни под силните слънчеви лъчи както за възрастните, така и за децата.
Снимка: Shutterstock
Някои храни помагат за поддържането на добрата форма по естествен и лесен начин, освен това носят много ползи за цялото семейство.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари