На фокус: Недоносените деца

Изложбата „Родени герои – животът, който предстои“ ангажира обществеността с проблемите им

27 август 2019 г.
На фокус: Недоносените деца

Правото на пълноценен живот на всички недоносени деца и новородени бебета с влошено здравословно състояние е на фокус в изложбата „Родени герои – животът, който предстои“, която фондация „Нашите недоносени деца“ открива на 28 август. До 10 септември в София на Моста на влюбените до НДК ще могат да бъдат разгледани снимки на недоносени деца от самото им раждане и първите грижи за тях в неонатологичните отделения, от периодите след изписването им и в последващите етапи от живота им.

Фотографиите, заснети от известния детски фотограф Калина Арсова и разположени върху общо 60 табла от двете страни на моста, ще носят специални послания и ще насочват към нуждата от дългосрочно проследяване на здравословното състояние на децата, родени твърде рано и с ниско тегло.

„Тези снимки показват всекидневието на тези деца – низ от консултации и терапии, които са необходими, за да бъде разгърнат пълният им потенциал. Фотосесиите са запечатали всекидневната им борба – за първата глътка въздух, за първата прегръдка, първата крачка… чак до израстването им в хора със собствени семейства и деца“, споделят организаторите.

Целта на изложбата е да привлече вниманието на обществото към все по-актуалния проблем за недоносените деца. През май фондацията внесе в Министерството на здравеопазването проект за създаване на „Национална програма за проследяване здравето на недоносените деца“. Хората, които подкрепят каузата, ще могат да поставят своя подпис на специално табло до паната на изложбата.

Годишно в света едно на 10 бебета се ражда недоносено. В България статистиката не е по-различна. Над 6000 са преждевременно родените бебета у нас на година. „Нашето мото е „Най-големите герои са най-малките“ и за нас е важно обществото да знае, че тези деца, въпреки ниското тегло, с което се раждат, имат всички шансове да пораснат здрави, пълноценни и щастливи деца. Но за да се случи това, е нужно да им предоставим качествени грижи, както по време на болничния им престой, така и след изписването им от неонатологичното отделение“, коментират организаторите.

Според статистиката 30% от недоносените деца получават трайни увреждания, а 50% се сблъскват с различни форми на обучителни затруднения, емоционални и поведенчески проблеми, както и проблеми в социалната интеграция. Това налага прилагането на продължителна и своевременна грижа за тези деца.

Проучване на Фондация „Нашите недоносени деца“, проведено през февруари 2019 г. сред 812 родители от цялата страна, показва, че 46,4% от родителите не са получили информация и график за необходимите прегледи на детето след изписване в периода на първата му година, а 84,7 на сто не са получили информация относно нуждата от проследяване през втората година на детето. В същото време 58% от родителите заявяват, че децата им никога не са преминавали комплексна оценка на развитието от екип от специалисти.

Фактът, че потребностите на недоносените деца през значителен период от ранното детство остават неадресирани, повишава значително риска от вторични увреждания или трудности в развитието. Проектът за създаване на „Национална програма за проследяване здравето на недоносените деца“ цели да се гарантира провеждането на навременни консултации и прегледи за недоносените деца от 0 до 7 години, което би довело до по-ранното и навременно откриване на състояния и тяхното адресиране, така че те да бъдат напълно преодолени или последиците от тях – сведени до минимум.

Важен е също така акцентът върху семейно-ориентираната грижа, отбелязват от Фондацията. Проучванията показват, че в здравословен аспект резултатите при децата, които са имали продължителен контакт с родителите си по време на техния болничен престой, са значително по-добри. Затова целта е да се повиши информираността на обществото и да се осъзнае необходимостта семейството да бъде поставено в центъра на грижата за недоносените и болни бебета.                                                                  

На 7 и 8 септември в рамките на „Родени герои – животът, който предстои“ организаторите ще раздават информационни материали и балони на децата и ще канят минувачите да се подписват в подкрепа на каузата на Фондацията, както и да правят свои снимки, които да споделят в социалните мрежи с хаштаг #ПодкрепямМалкитеГерои.

Изложбата е подкрепена от БОРИКА АД. През 2017 г. с помощта на картовия оператор беше открит и оборудван първият у нас център, посветен на нуждите на недоносените деца и техните семейства - „Малки чудеса“. Година по-късно, през 2018, със средства, дарени от компанията, беше разработена специална онлайн платформа (www.donate.premature-bg.com) за дарения в полза на каузите на Фондацията.

Здраве

Шумът бави развитието на недоносените

Здраве

Майчиният глас - стимул за недоносените бебета

Здраве

Недоносените развиват по-рано езикови умения

Здраве

Не просто търг и не просто кауза - в помощ на недоносените деца

Още от Здраве

Майка с бебе на ръце. Снимка: Shutterstock

 

Защо след раждане често боли глава

Веганството крие някои рискове за децата.
Снимка: Shutterstock

 

Веганството не е за деца

Семейство, което се храни. Снимка: Shutterstock

 

Вегетарианец по неволя: когато семейството не консумира месо

Не е приятно само да лежите, но това може да се разнообрази.
Снимка: Shutterstock

 

Как да преборите скуката, ако се налага да останете на легло по време на бременността

Бебе, което прави първи стъпки: Снимка: Shutterstock

Крачетата на дъщеря ми са криви

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Майка и син се забавляват. Снимка: Shutterstock

Лейди Гага и Майкъл Полански. Снимка: Getty

Майка с бебе на ръце. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка и син се забавляват. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

10 вечни правила за възпитание

Дава ги руският психолог проф. Юлия Хипенрайтер

Лейди Гага и Майкъл Полански. Снимка: Getty

Заедно

„Магия е“: Лейди Гага за нейния годеник и романтичните му подаръци

Актрисата говори с много любов за връзката си с Майкъл Полански

Майка с бебе на ръце. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Защо след раждане често боли глава

6 причини, над които имате контрол

Амбър Хърт. Снимка: Instagram

Заедно

Папараци засекоха бременната Амбър Хърт да спортува

Миналата седмица говорител на актрисата съобщи, че тя очаква второ дете

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Заедно

Животът е тигър

Дете на фона на часовник. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Как да научим детето да управлява времето си

5 техники за тайм-мениджмънт за различните възрасти

И идва момент, когато детето спира да вярва в добрия старец.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

На колко години детето спира да вярва в Дядо Коледа

Обикновено това се случва на около 8

Баща и син. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо таткото понякога не става супергерой

В какво най-често греши